اخبار
نوشتن دیدگاه

ادامه سیاه نمایی آمریکایی ها علیه چین با هدف سرپوش گذاشتن بر ناکامی ترامپ

روزنامه «چاینا دیلی» در سرمقاله ای با عنوان «کمپین اطلاعات غلط آمریکا ادامه دارد»، نوشت گزارش اخیر کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درباره همه گیری بیماری کووید-19 که در تاریخ 21 سپتامبر منتشر شده، سراسر دروغ و خودبینی است.

در گزارش کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا ادعای ارائه مدارک بیشتر مبنی بر سرپوش گذاشتن چین در زمینه همه گیری کرونا و مدیریت اشتباه سازمان بهداشت جهانی مطرح شده است؛‌ این در حالیست که محتوای این گزارش صرفا طرح همان ادعاها و گمانه زنی های یک جانبه ای است که در نسخه موقت این کمیته در ماه ژوئن منتشر شد.

کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا با نقل قول ها و حدس های رسانه ای و مغالطه و با هدف بی اعتبار کردن و انگ زدن به چین، در تلاش است تا بر شکست مفتضحانه دولت فعلی آمریکا مقابل کرونا ویروس سرپوش بگذارد و تقصیرها را گردن چین و سازمان بهداشت جهانی بیندازد.

این همان طرحی است که به حزب جمهوریخواه در آمریکا توصیه شده است تا به عنوان بخشی از کمپین انتخاباتی خود پیش بگیرند تا بدانند چطور به سوالاتی که درباره واکنش آشفته و پر هرج و مرج دولت آمریکا به بحران بهداشتی ناشی از کرونا مطرح می شود، پاسخ دهند.

چاینا دیلی نوشت که بر خلاف ادعاهای مطرح شده در گزارش کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا و مشاوره های کمپین های انتخاباتی در این کشور، چین سریعا در تاریخ 12 ژانویه، اطلاعات مربوط به توالی ژنوم ویروس کرونا را به سازمان بهداشت جهانی و سایر کشورها ارائه و تمام اطلاعات خود در زمینه اپیدمی کرونا را شفاف مطرح کرد و تجارب خود در زمینه درمان این بیماری را از طریق برگزاری مجموعه ای از کنفرانس های ویدئویی، با جامعه بین الملل به اشتراک گذاشت.

حقیقت این است که جامعه بین الملل شاهد عزم چین در بسیج کل جامعه در جنگ مردمی با ویروس کرونا بود و از آن تقدیر کرد؛ این اقدام چین به شیوه ای موثر اپیدمی کرونا در استان «هوبئی» را مهار کرد و با اقدام سریع جهت شناسایی و قطع زنجیره انتقال، مانع از سرایت خوشه ای عفونت ناشی از کرونا شد.

چاینا دیلی نوشت تا قبل از شروع گسترش ویروس کرونا در آمریکا، رئیس جمهور این کشور بیشتر از یک بار از تلاش های ضد اپیدمی کرونا در چین تعریف کرد؛ اما بعد از اینکه انتقادها از دولت آمریکا در زمینه واکنش اسفناکش به تهدید کرونا علیه بهداشت عمومی شروع شد، دولت آمریکا نیز چهره اش را تغییر داد و ویروس کرونا را یک «ویروس چینی» خواند و چین را به مخفی کاری متهم و تلاش کرد تا چین را قربانی خودش کند.

بر اساس این گزارش، فاجعه ای که به دلیل اپیدمی کرونا در حال رقم خوردن در آمریکا است را خود این کشور برای خودش درست کرده است؛ رئیس جمهور آمریکا دنبال این بود که جدیت همه گیری کرونا را کم اهمیت جلوه بدهد و همین روند و از طرف دیگر بدبینی دولت او به علم و نادیده گرفتن توصیه های کارشناسان،‌ منجر به وخامت اوضاع در آمریکا شده است.

بر اساس این گزارش، اتهاماتی که در گزارش کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا علیه چین مطرح شده اند بیشتر متوجه خود کاخ سفید است؛ رئیس جمهور آمریکا و دولت او با وجود اینکه از جدی بودن وضعیت همه گیری کرونا آگاه بودند، تلاش کرده اند تا تهدید این ویروس را کم اهمیت جلوه بدهند و بدنبال این بودند تا در مسیر تلاش های متمرکز جامعه بین المللی برای پاسخ به بحران بهداشت جهانی مانع تراشی کنند.

آمریکا پیشرفته ترین و بهترین تکنولوژی و منابع پزشکی در جهان را داراست و بهتر است به جای اینکه تلاش کند چین را مقصر جلوه بدهد، به این فکر کند که چرا در حفاظت از مردمش ناکام مانده است؛ علاوه براین، از آنجایی که تا همه سلامت نباشند، کسی سالم نخواهد ماند، آمریکا باید خیلی سریع درباره شکستش در مقابله با کرونا تامل کند تا ناکامی هایش را جبران کند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.