گوناگون, سرتیتر

اهداف ترکیه از ارسال تروریست‌ها به منطقه قره باغ چیست – المانیتور

در این گفتگو تارنمای المانیتور توضیح می دهد که علت ارسال شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه و دیگر افراطیون سوری به منطقه قفقاز و درگیری قره باغ چیز ی نیست به جز سوء استفاده از فقر و فلاکت این افراد که در منطقه ادلب گرفتار سلطه گری ناتو و ترکیه شده‌اند و «سوریه‌ای» کردن منطقه قفقاز با هدف نظامب آسیب زدن به روسیه.
این در حالی است که نباید این نکته را فراموش کرد که ایران مرز مستقیم با مناطق درگیری داشته و طبعا سوریه‌ای کردن منطقه و آغاز جنگ قومی و مذهبی می تواند به طور مستقیم دامن ایران را نیز بگیرد. مترجم


تارنمای المانیتور طی یک گفت‌وگوی تلفنی با شبه نظامیان مخالف سوری (تروریست‌های هوادار ترکیه – مترجم)که به نبردهای آذربایجان پیوسته اند مصاحبه می کند.
در ارتباط با ادعاهای کشورهای ارمنستان و آذربایجان در مورد استفاده و عدم استفاده از شبه نظامیان مزدور سوری در نبردهای منطقه قره باغ المانیتور با خبرنگاری آمریکایی که در ارتباط با این تروریست‌ها قرار دارد به گفتگو نشسته است.
خالد صالح ( نام مستعار) ، ۲۵ ساله ، از شمال حلب ، به المانیتور گفت:
«من از همان ابتدا با اولین نیروی نظامی‌که نام ارتش آزاد سوریه برخورد نهاد کار کردم، وضعیت زندگی ما در شمال سوریه بسیار ناگوار و همه ما بیکاریم, این وضعیت موجب شده که من به لیبی ارسال شوم. حالا تصمیم گرفتم که برای حقوقی ماهانه معادل ۱۵۰۰ دلار به آذربایجان رفته و در آنجا بجنگم البته من هرگز فکر نمی کردم که بجز جنگیدن در مقابل دولت سوریه مجبور شوم با کشور دیگری هم وارد جنگ شوم.
علیه دولت سوریه حاضر بودم مجانی هم به جنگم اما اکنون برای تامین درآمد خانواده ام مجبورم که به لیبی و آذربایجان بروم ما فقیر هستیم و فقط از طریق آنچیزی که از طرف سازمان‌های بشردوستانه در شمال سوریه تقسیم می شود زندگی می کنیم.»
صالح افزود: با پیوستن به نبرد علیه ارمنستان برای کمک به ترکیه ، به دو هدف دست می یابم: هدف اول داشتن درآمد مالی در برابر فقری که در آن زندگی می کنیم و هدف دیگر یاری ترکیه که در جنگ رژیم سوریه در کنار ما ایستاد.
جاسم هیممیش (نام مستعار) ۳۵ ساله ، مسئول ارتش آزاد سوریه از شهر بازائا ، شمال شرقی حلب ، به المانیتور گفت: «من از ابتدای انقلاب علیه رژیم سوریه جنگیدم ، سپس علیه داعش جنگیدم. اکنون ما در کنار ترکیه در لیبی و آذربایجان می جنگیم. این را مدیون ترکیه هستیم که از انقلاب مردم سوریه در برابر رژیم سوریه دفاع کرد ، ترکیه مرزهای خود را به روی سوری هایی که از بمب‌باران های رژیم فرار کردند گشود.
در حالی که سایر کشورهای عربی این کار را نکردند . ترکیه در وضعیت فعلی از ما در مقابل ظلم و ستم رژیم سوریه و ارتش روسیه یعنی دشمن اصلی مردم سوریه دفاع می کند، سر آخر نباید این نکته را فراموش کرد که جنگیدن ما در کنار ترکیه و آذربایجان جنگیدن در مقابل دشمن اصلی مردم سوریه یعنی روسیه است که در جنگ قفقاز از ارمنستان دفاع می کند »
بلال حمدان 24 ساله (نام مستعار) در اردوگاهی برای آوارگان در شمال ادلب در مرز ترکیه و سوریه زندگی می کند. وی به المانیتور گفت: «با آنکه من از مخالفان رژیم سوریه هستم، اما هرگز در طول «انقلاب» سوریه دست به اسلحه نبردم . من با فردی آشنا شدم و او از من خواست که در عفرین با او ملاقات کنم تا نام من را در لیست داوطلبان برای جنگ در آذربایجان ثبت کند. پس از آن من فرد فرماندهی را ملاقات کردم و به ما گفت که در ازای شغل نگهبانی در کارخانه های نفتی آذربایجان آنها حاضرند حقوقی معادل ۱۵۰۰ تا ۲ هزار دلار به ما بپردازند. سپس ما را به ترکیه بردند و ما از آن جا راهی آذربایجان شدیم ، منطقه ای که من در آنجا بودم مورد حملات بمباران قرار داشت. بعداً فهمیدم که ما را به جای کارخانه تولید نفت و گاز به منطقه جنگی آورده اند. من قبول کردم همین جا بمانم به خاطر اینکه حقوقی که می‌پردازم بسیار وسوسه انگیز است و من تنها نان آور خانواده ۸ نفر‌ه مان هستم پرم مرده و خانواده ما سرپرستی ندارد »
در همین رابطه ، احمد حسن ، روزنامه نگار سوری ساکن ترکیه ، به المانیتور گفت: » بله بسیاری از سوری هایی که به آذربایجان رفتند که آنها هم تعدادشان حدود چند صد نفر است با مهندسی شرکت های امنیتی ترکیه و با وعده کار کردن در شرکتهای تولید نفت و گاز به آن منطقه ارسال شدند همه آنها فقط به دلیل فقر و نداشتن درآمد ای به عنوان مزدور در این جنگ شرکت می کنند »
وی افزود: «کسانی که رسماً از سوی ترکیه اعزام شده اند ، سوری هایی هستند که شهروند ترکیه هستند و به» ارتش آزاد سوریه «تعلق دارند. در حالی که (سوری ها) اعزامی غیررسمی اعضای گروه هایی هستند که می خواهند به کشور ترکیه برگردند ، بیشتر آنها ترکمن هستند. آنها هیچ پوشش رسمی ندارند. آنها هیچ سند مسافرتی یا گذرنامه ای دریافت نخواهند کرد. بنابراین کاملاً روشن است که کسانی که هیچ سندی از خود ندارند و یا از هیچ گذرنامه برخوردار نیستند تنها می‌توانند از طریق سازمان‌های امنیتی ترکیه به این مناطق اعزام شود و این کاملا غیرقانونی است »
حسن به این نکته اشاره کرد که دخالت کردن شبه نظامیان سوری در این جنگ هیچ تاثیری در وضعیت جنگ سوریه نخواهد داشت چرا که ترکیه ایالات متحده آمریکا و روسیه به شکل بسیار گسترده‌ای بوسیله نیروهای نظامی خود در درگیری های سوریه شرکت دارد گرفتاری این کشورها به نیروهای شبه نظامی اسلامی در سوریه این فرصت را می‌دهد که مستقل از آنها به فعالیت های خود بپردازند بدون آنکه این کشور ها بتوانند آنها را واقعا کنترل کنند.
حسن در ادامه ادعا کرد که مشابه این کارها از سوی کشورهای دیگر از جمله روسیه هم انجام میگیرد، اگر لازم باشد کسانی را استخدام کرده و برای جنگ به مناطقی ارسال کنند و این ویژگی منطقه آذربایجان نیست.
سروان عبدالسلام عبدالرزاق ، فرمانده ارتش آزاد سوریه در ادلب ، به المانیتور گفت: «یک اتحاد استراتژیک بین ارتش آزاد سوریه و ترکیه به خاطر تشابهات مرزی تاریخی و فرهنگی و علایق مشترک به وجود آمده است که باعث شده است که ارتش آزاد سوریه و رهبری ترکیه در کنار هم قرار بگیرند، ارتش آزاد سوریه همه جا در کنار دوستان ترک ما در جنگ دخالت می کند به خاطر اینکه ترکیه در سوریه از ما دفاع کرده است برخلاف مورد مشخص جنگ سوریه تا به حال اما هدف روشن و رسمی برای دخالت شبه نظامیان سوری در درگیری های قفقاز اعلام و تعریف نشده است »
وی در ادامه دعا کرد که تمام مسائل منطقه به هم مربوط است روسیه احتمالا دیوانه خواهد شد اگر ببیند چه نیروهایی در منطقه وجود دارند که سعی می کنند در مقابل کشتارهائی که این کشور در سوریه انجام می دهد مقاومت کنند.
این نیروها در کنار خلق های تحت ستم و حتی کشورهای تحت ستم قرار دارند، من فکر می کنم این کار به نفع انقلاب سوریه است، که از نفوذ روسیه در همه‌ی این مناطق کاسته و سلطه این کشور در منطقه را به پایان برساند.


شبکه المبادین

مینا

۱ دیدگاه

 1. شعله کار says

  در اینکه ترکیه به دست دراز شده ای که قرار است جای صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی و کشورهای عثمانی گذشته را بگیرد جای شکی دیگر نمانده است.
  حکومت غاصب صیهونیسم اسراییل در سرزمین های اشغالی روز بروز ضعیف ترو قابلیت مانور خود را از دست میدهد. نقطه عطف آنرا در رد نظریات نتانیاهو «عرب ها اجازه داشتن F35 را ندارند» توسط ترامپ میتوان دانست.
  عربستان خیلی وقت است که دستیار اول صهیونیسم بوده با این تفاوت که کلیه تصمیم ها وکدام جت از کدام پایگاه، کدام نقطه را در کدامین کشور بمباران نماید، مستقیما توسط پنتاگون وسیا گرفته شده و میشود. بنابرافول هردویک سر تضاد در منطقه است که برای آمریکا جای آنرا باید ترکیه اشغال نماید.*)
  ترکیه از مدت های زیادی که انسانهای ترک فروشی بعنوان« Soldner سربازان روز مزد» در کره که حتی یک نفر از آنها برنگشت، شغل بکشی نظامی در جبهه های جنگ را برای آمریکاا پذیرفت و آمریکایی ها در اروپا یک شبکه پیشرفته جاسوسی از ترک ها (همراه با تک توکی افسران کرُد) در آلمان هلند ایتالیا و اتریش… از پسا جنگ کره ۱۹۵۳ بنا نهاد که صابون آنها چندین بار بجامه این حقیر از زمان کنفدراسیون تاکنون هم خورده است.
  این مقاله در عین اینکه این امر را در مورد ترکیه آنرا اذعان دارد ولی هدف اصلی آن برای خراب کردن محور مقاومتِ خلق های مبارز عرب در درجه اول و سپس ایران روسیه واگر این مقاله نویس به نوشتن ادامه دهد پای چین را هم بمیان خواهد کشید که فقط نشان از مزدبگیری از سازمان سیا میباشد.
  **************
  *) پوتین با خدمت زیادی که به باقیماندگان از اتحاد شوروی غیرسوسیالیستی طرفدار سرمایداری کرده است و روسیه را از حلقوم آمریکایی یلتسینی ها بیرون کشید ولی بخاطر خارج کردن سرمایه های تریلیون روبلی کشور شوراها در زمان «فروپاشی رویزیونیست های روسی»، بعنوان طبقه حاکمه (سپس سابد یک مشت الیگارش مالی) نوین به خارج از کشور که بخشی از آنرا همراه با دزدی های آقازادگان ایرانی- وال استریت در قبرس بالاکشید (ورشکستگی بانکهای قبرسی) احساس وابستگی عجیبی به سیستم تار عنکبوتی بازار بورس و سویفت بانکی و بهشت های مالیاتی آمریکایی و اروپایی داشته ودر اکثر موارد دست و پا گیر پوتین برای پاسخی روشن «آره» یا «نه» به سران آمریکا بوده است و در کلیه اخبار وزارت خارجه روسیه و سیاست کشور روسیه فدرال سخن از توافقات که گاهی غرب آنرا بهم میزند و پس از فروشِ میلیاردها دلار روبل… اسلحه در جهان؛
  باز دوباره بهمان قرار داد ها باز پس میگردند و کلیه خلق های جهان را هردو به سخره گرفته اند.
  در بلاروس که از ابتدا به آغاز روشن است که کلک اوکرایین را به روسیه خواهند زد، بجای آنکه از اوکراین درس بگیرند به همان روش ناروشن اوکراین ادامه می دهند. یا پوتین و دولت روسیه کاره‌ای نیستند و هنوز بدست مردان یلتسینی پشت پرده سیاست روسیه فدرال تعیین می‌شود و یا اینکه هردو (آمریکا و روسیه) از آن بهره میبرند.

  خبرگذاری اسپوتینک سراسر، مقایسه اسلحه های روسی با آمریکایی میباشد! و نتیجه برتری اسلحه های روسی است ولی در عمل این دست آن دست را میشوید!

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.