گوناگون, سرتیتر

راه حل بحران قره باغ کدام است؟ – حسین بهادری

راه حل بحران قره باغ کدام است؟
موقعیت جغرافیائی منطقه : قره‌باغ سرزمینی است باستانی که به دو بخش جلگه‌ای و کوهستانی تقسیم شده‌است. بخش پائینی در شمال واقع شده که شهر گنجه مرکز آن بود و قسمت کوهستانی آن با عنوان رسمی «استان خودمختار قره‌باغ کوهستانی» شناخته می‌شود. قسمت کوهستانی تقریباً ۱۲/۵ درصد کل سرزمین قره‌باغ را دربر گرفته‌است. مساحت این استان ۴۳۸۸کیلومتر مربع، درازای آن از جنوب به شمال ۱۲۰ کیلومتر و پهنایش از مشرق به مغرب بین ۳۵ تا ۶۰ کیلومتر است. این منطقه در حال حاضر از پنج شهرک یک قصبه و از ۲۲۰ روستا تشکیل شده بود.
منطقه فعلی قره باغ در نخست جزئی از ایران بود. و تا قدرت گرفتن صفویه توسط قدرت های منطقه ائی و فرا منطقه ائی یکی پس از دیگر مورد تاخت وتاز قرار و اشغال می شد. در نهایت پس از سال ها جنگ و کشتار و بی خانمانی براساس عهدنامه گلستان تمامی منطقه به تصرف روسیه تزاری در آمد.
بستر شکل گیری شرایط امروزی را باید در قدرت گیری طبقه کارگر در روسیه دید. در پس انقلاب اکتبر و تثبیت حاکمیت دولت کارگری براساس شیوه تفکر سوسیالیستی حق تعیین سرنوشت ملل در قلمرو اتحادجماهیر شوروی به رسمیت شناخته شد و بر پایه اصول لنینی جمهوری ها و مناطق خود مختار تاسیس شدند. براین مبنا در منطقه قفقاز جنوبی جمهوری آذربایجان شامل منطقه خود مختار قره باغ که اکثریت ساکنان آن ارمنی بودند و جمهوری خودمختار نخجوان بوجود آمد.
با فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری ها عوامل متعددی که فعلأ جای برخورد به آنها دراین نوشته نیست باعث بروز تضادها و دشمنی ها در جمهوری ها جدا شده، شد.
جنگ بین آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ از فوریه ۱۹۸۸ تا مارس ۱۹۹۴ به وقوع پیوست. در نتیجه این جنگ بیش از ۳۵ هزار نفر کشته شدند و حدود یک میلیون نفر آواره شدند. در اواخر ۱۹۹۴ آتش بس بین طرفین برقرارشد. از این تاریخ تلاش ها برای رفع اختلافات و برقراری صلح برآیندی نداشت. درست تر است گفته شود اراده ای در بین بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای برای برقراری صلح موجود نبود.
درسال ۲۰۱۶ در نشستی که با شرکت نمایندگان امریکا،روسیه و فرانسه در وین برگزار شد ارمنستان و آذربایجان بر سر تداوم آتش بس توافق کردند و پذیرفتند که سازمان امنیت و همکاری اروپا بر آتش‌بس نظارت کنند. در همین زمان باردگر بین دو کشور درگیری رخ داد و حداقل ۱۱۰ نفر کشته از هر دو طرف به جا گذاشت که با وساطت روسیه آتش بس برقرار شد.
از ۵ مهر ماه مطابق با ۲۶سپتامبرجنگ برسر قره باغ باردگر شعله ور شد و هچنان با شدت ادامه دارد. آنچه تفاوت فاحش درگیر زمان حال را با درگیرهای گذشته نمایان می سازد اعزام صدها تروریست از سوریه به منطقه توسط ترکیه و تاکید برادامه جنگ تا آزاد سازی مناطق اشغالی است. دخالت مستقیم ترکیه در مسئله قره باغ و اسکان چند هزار تروریست از عناصر داعش و ارتش آزاد سوریه در منطقه را نمی توان امری معمولی تصور کرد. آنچه که شواهد نشان می دهد هدف ایجاد ناامنی در مرزهای ایران، روسیه و چین است. و این در عمل نمی تواند تنها خواست آذربایجان و ترکیه باشد. بلکه تمام پارامترها به وضوع بیانگر این است که امپریالیست های غربی برای حفظ سرکردگی خود وعقب راندن حریفان خود و برهم زدن تحولات منطقه به ویژه ایجاد مانع در مسیر گسترش نفوذ چین و روسیه در منطقه طرح گسترده ای برای به آشوب کشاندن کل منطقه دارند.
و اما راه حل بحران قره باغ چیست؟
در کوتاه مدت باید با تلاش کشورهای منطقه به ویژه ایران ، گرجستان و روسیه آتش بس برقرار شود. در پس آتش بس دولت آذربایجان و ترکیه بایستی تروریست های آمده از سوریه را به فوریت خلع سلاح و تحت نظر مقامات مسئول از منطقه خارج کنند. وسپس ارمنستان بایستی از مناطق پنجگانه اشغالی در خاک آذربایجان عقب نشینی کند و بحران منطقه قره باغ براساس قوانین بین المللی و خواست مردم قره باغ حل شود.
در نهایت برای خاتمه دادن به سیاست های نئوعثمانی اردوغان و کوتاه کردن دست استثمار گران از جان و مال مردم منطقه چاره ای به غیراز مبارزه برای خلع ید از دولت های وابسته و فساد در برابر مردم و طبقه کارگر برای رهائی از جنگ و کشتار و بی خانمانی نیست.
حسین بهادری