پرش به محتوا

بزرگداشت یاد قربانیان تروریسم دولتی امپریالیسم آمریکا در کوبا

cuba_embargo

هاوانا، روز سه شنبه گذشته سال روز بزرگداشت خاطره و یاد قربانیان تروریسم دولتی امپریالیسم آمریکا در کوباست.
خلق و دولت کوبا از سال ۱۹۷۶ تا به امروز هرساله ششم اکتبر را به عنوان روز بزرگداشت قربانیان تروریسم دولتی آمریکا بزرگ میدارند، ۳۴۰۰ شهروند کوبائی از ۱۹۵۹ بطور مستقیم و غیر مستقیم قربانی سازمان‌ها و نهادهای دولتی و نظامی آمریکائی و یا شبه نظامیان مورد حمایت آنها شده‌اند.
۴۴ سال پیش ۷۳ نفر از سرنشینان خطوط هوائی «کوبانا ده آویکو» که از کوبا به باربادوس پرواز می‌کرد قربانی بمبگذاری تروریست‌های آمریکائی شدند از جمله سرنشینان این پرواز تمام اعضای تیم جوانان شمشیر بازی کوبا بودند که قهرمان مسابقات کاراکاس شده بودند و در حال بازگشت به وطنشان بودند.
پرزیدنت میگل دیاز این عمل را «جنایتی بی‌رحمانه و بزدلانه» خواند، شکی در این نیست که جنایت توسط دو عضو سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا (سیا) به نام های اورلاندو بوش و پوسادا کاریلس، سازماندهی و اجرا شده است. این دو خائن سال‌هاست تحت حمایت مالی و بدون کوچکترین مزاحمتی و مجازاتی در آمریکا زندگی می‌کنند.

fidel_khande
در این روز یاد قربانیان هزاران خرابکاری های امپریالیسم آمریکا را بر ضد کوبا در شش دهه گذشته زنده نگاه میداریم.
علاوه بر این در این روز یاد و خاطره قربانیان، حملات اقتصادی ، نظامی ، بیولوژیکی ، روانی ، دیپلماتیک و رسانه ای و همچنین حملات جاسوسی ، از جمله تلاش های متعدد برای ترور رهبران کوبا مانند ارنستو چه گوارا و فیدل کاسترو را بزرگ میداریم
طبق آمار منتشر شده منابع کوبایی ، حداقل ۳۴۷۸ نفر در نتیجه اقدامات تروریستی ایالات متحده در کوبا جان خود را از دست داده اند و ۲۹۹۹ نفر به دلیل جراحات وارده صدمات جسمی دائمی دیده اند.
به این موارد باید عواقب دیگر اقدامات و برنامه های خشونت بار واشنگتن علیه جامعه کوبا ، مانند آسیب های که مجازات‌ها و تحریم های اقتصادی و روانی ببار آورده‌اند را اضافه کرد.
نمونه دیگری برای اثبات تروریسم ابرقدرت نظامی امپریالیستی آمریکا، علیه کوبا، بمبگذاری در هتل کوپاکابانا در سال ۱۹۹۸ است که در آن «فابیو دی سلمو» جهانگردان جوان ایتالیایی کشته شد.
در ۳۰ آپریل سال جاری ، «الکساندر آلازو» کوبایی الاصل با شلیک ۳۰ گلوله به سفارت کوبا در واشنگتن، آنجا رابه صحنه اقدام تروریستی جدیدی تبدیل کرد ، دولت رژیم ایالات متحده تاکنون این حمله را به طور علنی محکوم نکرده و از همکاری با مقامات کوبا برای تحقیق و دستگیری ضارب خودداری کرده است. این ها گوشه‌ای از حقایقی است که تا حد زیادی در رسانه های غربی به فراموشی سپرده می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: