سياسی, سرتیتر

نامه مادران صلح به رئیس سازمان ملل در مورد جنایات آمریکا و تحریم‌های جنایتکارانه.

مادران صلح ایران:
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد جناب آقای آنتونیو گوترش
با احترام و آرزوی سلامت برای شما و مردم جهان

جنابعالی درپیامی بجا و هوشمندانه به مناسبت مهار بحران پاندمی کرونا از مردم جهان خواستید: برای مقابله با دشمن مشترک فعلی (کرونا) در هر مکانی که هستند با نفرت مقابله کرده و با یکدیگر بر اساس کرامت و عزت، تعامل نمایند و از آنجا که حق حیات و برخورداری از زندگی امن، از جمله حقوق بنیادین و شناخته شده انسانها در سراسر جهان است. بر این اساس و در راستای این درخواست شما، ما مادران صلح ایران تقاضا داریم سخنانمان را بشنوید و با مسئولیتی که در قبال پیشگیری از وقوع جنگ و حمایت مردم مناطق پیرامونی در قبال تهدیدات جنگ افروزانه ابر قدرتهای اقتدار گرای جهان برعهده گرفته اید، عمل کنید.
جنابعالی نیک می دانید در منشور سازمان ملل متحد اساس و شالوده روابط صلح آمیز بین الملل و بین دولت ها مبتنی بر اصل «منع مداخله» و تحریمِ کاربرد زور استوار شده است. اما شوربختانه شاهدیم :
بیش از دو دهه است که دولت های امریکا به بهانه مبارزه با تروریسم، با زیر پا نهادن این اصل انسانی رویکرد نوظهور و غیرانسانی دفاع پیشگیرانه را بدعت نهاده و از ان سوی اقیانوس ها به بهانه های واهی با حمله پیش دستانه به افغانستان، عراق و لیبی لشگر کشیده و منطقه را به آتش وخون کشیده اند. دولت كنوني امريكا نیز در همان راستا پس از اعمال شدید ترین تحریم های فرساینده از مکانیزمِ کشیدن ماشه و جنگ و مداخله در ایران سخن می گوید.
شما مي دانيد كه شورای امنیت نه تنها دفاع پیشگیرانه را به رسمیت نمی شناسد. که مجمع‌ عمومی‌ سازمان‌ ملل متحد، حتي حملات و اعمال تلافی‌جویانه را رسما محکوم كرده است. بر اساس اصل ١٨٨ مصوب سال ١٩٦٤ «هرگونه اعمال‌ تلافی‌جویانه‌ به‌عنوان امری ناسازگار و متناقض‌ باهدف‌ها و اصول‌ سازمان‌ ملل‌ متحد محکوم است. دولت‌ها وظیفه ‌دارند‌ از‌ دخالت نظامی، اعمال سرنگونی، اشغال نظامی یا هر عمل نظامی، مداخله در‌ امور‌ داخلی دیگر دولت‌ها و اعمال تلافی‌جویانه‌ای که‌ در آن توسل به ‌زور‌ صورت می‌گیرد خودداری کنند.»

ما مصرانه از جنابعالی و شورای امنیت خواهانیم:
در چارچوب مسئولیتِ حمایت و مسئولیت پیشگیری از مخاصمات که در سطح بین الملل بر عهده گرفته اید به دولت امریکا و شخص دونالد ترامپ اجازه ندهید بیش از این قوانین بشردوستانه ی بین المللی، منشور سازمان ملل و مفاد بیانیه حقوق بشر را نادیده گرفته و با زیر پا گذاشتن تعهداتی که دولت آمریکا در قبال جامعه بشری و سایر دولت ها پذیرفته؛ جهان را درگیر ذهن پریشان و جنگ طلب خود کند. ما از شما ، شورای امنیت و کلیه سازمان ها و نهادهای مربوط به سازمان ملل درخواست می کنیم درقبال نقـض فاحش اصل «منع مداخله» توسط آمریکا، مسئولانه و حمايتگرانه در كنار مردم دنیا، از جمله ایران قرار بگيرید. ما از مجمع عمومي سازمان ملل متحد و دولت هاي عضو تحت نظر شما می خواهیم با مقاومت در برابر رفتار فرا قانونی و ضد حقوق بشری امریکا بـه حـل و فـصل مسالمت آميز اختلافات فیما بین دولت ها یاری برسانید.

ما باور داریم آشوب و جنگ دستاورد استثمار، فقر و انباشت ناعادلانه قدرت و ثروت در جهان است. اينك دونالد ترامپ که زمام امور امریکا را بر عهده دارد جهت نمایش قدرت غیر قابل مهار خود با پشت پا زدن به تمامی تعهدات بین المللی سوداي امپراطوری جهان را دارد. او در آستانه انتخابات ریاست جمهوری برای اثبات شجاعت خود، دن کیشوت وار نیازمند دشمن تراشی و بحران آفرینی است و با طرح موضوع بحران زا و جنگ افروزانه مکانیسم ماشه در صدد برانگیختن و رویارویی دولت های منطقه و جهان با ایران است. در عین حال هدف نهایی ترامپ، تحریک ایران به خروج از تعهداتی است كه در برجام بر عهده گرفته است. دولت ترامپ سعی دارد همزمان با گسترش و تداوم تحريم ها و با توقیف کشتی های ایرانی در آب هاي آزاد و احتمالا با گرفتن چند اسیر ایرانی و يا نشانه رفتن برخي اماكن حساس، ایران را به واکنش های تند وادار کند. در واقع گویی دولت ترامپ دست بر گلوی ایران گذارده می فشارد و هرگاه این کشور بخواهد بهر طریق این فشارمرگبار را از گلویش بردارد با بوق و کرنا متهم به جنگ طلبی و بحران آفرینی اش کند درحالی که کشور ایران تا کنون هیچ گاه آغازگر هیچ جنگی درمنطقه و جهان نبوده است.

ما جمعی از مادران ایرانی هستیم که دهه هاست در بحرانها، جنگ و در درگیری های خشونت بار عزیزانی از دست داده ایم و رنج بسیار برده ایم اما باور داریم اختلافات داخلی مردم با حاکمان خود به معنای دادن مجوز جهت مداخلات متجاوزانه در امور آن کشورها نیست. ما باصدای بلند اعلام می کنیم با تمام قوا از استقلال و تمامیت ارضی کشورمان در برابر مداخلات بحران زا، ضد انسانی و خشونت بارقدرت های جهانی به بهانه صدور دموکراسی شجاعانه ایستادگی و دفاع خواهیم کرد.

ما با احترام به مردم، روشنفکران و نخبگان آمریکا که در مقابل طرح های ظالمانه و نژاد پرستانه دولت ترامپ ایستاده و با حمایت از مهاجران و رنگین پوستان دلبستگی خود به عدالت و صلح را نشان دادند و همگام با شما از مردم جهان و بویژه دولت ها می خواهیم برای مقابله با دشمنان مشترکی چون بیماری، خود کامگی و جنگ افروزی، با یکدیگر بر اساس احترام متقابل و عزت، گفتگو و تعامل کنند.

دبیرکل محترم
پیشاپیش از شما به خاطر بذل توجه مسئولانه به درخواست مادران صلح ایران تشکر و قدردانی می کنیم.

مادران صلح ایران
دوازدهم مهرماه ۱۳۹۹

https://t.me/mothersforpeaceiran

۱ دیدگاه

 1. گاهنامه هنر و مبارزه says

  روشن هست یا نیست که سازمان ملل متحد تقریباً بی اعتبار و در هر صورت در مقابل تصمیم های ایالات متحدۀ آمریکا و بطور کلی الیگارشی جهانی اولترا لیبرالیسم آنگلوساکسون کاملاً منفعل است. حال اینکه جریان جهان چند قطبی و قدرت های نوظهور تا چه اندازه نظم نوین جهانی را مختل کند به شکلی که مانع تروریسم غرب امپریالیستی شود ( و نه هنوز به شکلی که الزاماً به نفع توده ها ی محروم تمام شود)، موضوعی ست که هنوز از بوتۀ آزمایش تاریخی عبور نکرده است. حتا از سوی جمهوری اسلامی ایران از زبان افرادی مانند دیاکو حسینی
  کارشناس مسائل استراتژیک در دولت روحانی (دولت خصوصی ساز و خصوصی دوست اسلامی) می شنویم که از فروپاشی فرادستی آمریکا در منطقۀ خاورمیانه ابراز نگرانی کرده اند.
  با وجود این از دیدگاه دیپلماتیک نامۀ مادران صلح به رئیس سازمان ملل متحد قابل تقدیر است. ولی انتظار نداشته باشیم که در نظم «نوین» جهانی به نفع توده های محکوم به فقر تحولی روی دهد. تحولی که به نفع تود های محروم باشد، که از سوی دیگر احتمالاً فقط از طریق حاکمیت ساختاری توده ها و فرادستی منافع عمومی امکان پذیر است.
  حمید محوی

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.