رسانه ها

نقش هدایتگر چین در مسیر تاریک فقرزدایی از جهان

تردیدی نیست که راه اندازی 36 هزار کیلومتر خط راه آهن قطارهای تندرو که معادل دو سوم کل خطوط راه آهن قطارهای سریع السیر در جهان است، یک شناسنامه تجاری برای به تصویر کشیدن مسیر توسعه در چین تلقی می شود.

توسعه صنعت گردشگری و توریسم در چین با تکیه بر راه آهن سریع السیر در این کشور خیلی از مناطق در سراسر چین را از فقر نجات داده است که این صرفا قطره ای از دریای دستاوردهای بزرگ چین در مسیر کاهش فقر است.

معجزه کاهش فقر در چین به عنوان بزرگ ترین کشور در حال توسعه جهان به تنهایی سهم عظیمی در کاهش فقر از کل دنیا دارد؛ داده های بانک جهانی نشان می دهد که دستاوردهای چین در مسیر فقرزدایی در این کشور سهم بیش از 70 درصدی در کاهش فقر از کل جهان دارد.

جمعیت فقیر در چین از سال 2012 تا پایان 2019 میلادی، بیش از 90 میلیون کاهش پیدا کرده و میزان فقر در این کشور نیز از 10.2 درصد به 0.6 درصد رسیده و کاهش داشته است؛ دبیرکل سازمان ملل با اظهار نظر در این زمینه گفته است که چین در طول 10 سال گذشته، بیشترین سهم را در کاهش فقر در کل جهان به خود اختصاص داده است.

در آوریل سال جاری میلادی و هنگام بازدید «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین از استان «شانشی»، رهبر چین بر مسیر و راه کاهش فقر از طریق صنعت، اشتغال، بهداشت و آموزش تاکید کرد و این پیام واضح را به جهان رساند که چین وظیفه فقر زدایی خود را طبق آنچه برنامه ریزی کرده است، پیش می برد.

حقایق موجود ثابت کرده است که مجموعه اقدامات واکنشی اتخاذ شده از سوی دولت پکن در مواجه با چالش هایی مانند اپیدمی ویروس کرونا، کارآمد بوده اند؛ نرخ ازسرگیری فعالیت شرکت های پیشرو در زمینه کاهش فقر در چین از پایان آوریل سال جاری میلادی تاکنون، بیش از 97 درصد گزارش شده که از نرخ ثبت شده در ماه های ژانویه تا آگوست بالاتر بوده است.

فروش های آنلاین در چین در مقایسه با سال گذشته، 9.5 درصد افزایش داشته است؛ بیشتر محصولاتی که به صورت آنلاین در چین به فروش می رسند، محصولات کشاورزان از مناطق فقیر در این کشور هستند؛ این محصولات از طریق بسترهای فراهم در زمینه تجارت الکترونیکی و پخش های زنده،‌ در لیست مصرف خانواده ها در چین جای گرفته اند و به یک نقطه عطف جدید در مسیر کاهش فقر با وجود اپیدمی کرونا تبدیل شده اند.

همانطور که «استفان پرِی» رئیس شبکه تجاری « 48 Group Club» گفته است، تحقق هدف فقرزدایی، عمیقا در روح رهبران چین و مردم این کشور ریشه دارد.

چین به عنوان یک کشور مسئول، در عین حال که به توسعه در مسیر فقرزدایی خودش می پردازد، به صورت فعالانه و از طریق مبادلات پرسنل، تحقیقات مشترک و کمک های فنی، به سایر کشورها نیز کمک می کند تا از فقر نجات پیدا کنند.

از نمونه های بارز کمک چین به سایر کشورها برای رهایی از فقر می توان به این موارد اشاره کرد: پروژه کشت و زرع در تانزانیا، پروژه ساخت و ساز روستاهای الگو در سه کشور واقع در جنوب شرقی آسیا، پروژه پرورش قارچ در کشور فیجی تحت حمایت صندوق توسعه و صلح چین و سازمان ملل، پروژه های آموزشی و تبادلاتی در زمینه کاهش فقر بین چین و کشورهای آمریکای لاتین و ..

در حال حاضر، اپیدمی ویروس کرونا همچنان در حال گسترش در سراسر جهان است و اطمینانی به تحقق اهداف توسعه پایدار 2030 سازمان ملل وجود ندارد و صرفا با تلاش های گسترده تر است که جهان می تواند به هدف نابودی فقر دست پیدا کند.

«بان کی مون» دبیرکل سابق سازمان ملل تاکید کرده است که نقش چین در مسیر فقرزدایی از جهان نقشی لازم الاجراست که نمی توان از آن صرف نظر کرد.

بان کی مون گفته است که وقتی روند توسعه جهان با لحظه ای تاریک روبرو می شود، این چین است که به استفاده از مسیر توسعه خود و مشارکتی عمیق در قالب همکاری های بین المللی ادامه می دهد تا سهم خود را در حذف فقر از جهان ایفا کند و مسیر جهان را روشن می کند و اجازه می دهد تا کل جهان از ثمرات توسعه و پیشرفت به منفعت برسند.

رادیو بین‌المللی چین