کوبا, سياسی, سرتیتر

کوبا همکاری با چین و روسیه را گسترش می‌دهد.

china cuba1640416348450286128..jpg


مجله هفته- هاوانا / مسکو. در طی چندین دور مذاکرات جدید بین کوبا روسیه و جمهوری خلق چین، کوبا تصمیم گرفت همکاری‌های خود را با این دو کشور مهم جهان گسترش بیشتری دهد.
نمایندگان کوبا و چین روز دوشنبه توافق نامه های همکاری جدیدی امضا کردند و همزمان شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را جشن گرفتند.
رودریگو مالمیکا ، وزیر تجارت خارجی و سرمایه گذاری خارجی کوبا (مینکس) و چن شی ، سفیر چین در هاوانا ، این اسناد را امضا کردند.
یک از این توافقات شامل خرید فولاد برای تعمیر ، نگهداری و ساخت ماشین‌آلات معادل مبلغی بیش از ۱۳ میلیون دلار است.
پروژه دوم شامل پرداخت ۲,۲ میلیون دلار به دولت کوبا برای به روزرسانی فناوری خدمات گمرکی این کشور است.
علاوه بر این ، تحویل کمک پزشکی برای مبارزه با ویروس کووید-۱۹ به مرحله قرارداد رسمی رسید. مالمیکا گفت ، این توافق نامه ها «تصویب اراده سیاسی برای توسعه روابط» است و تأثیر مثبتی بر اقتصاد کوبا خواهد داشت.
کوبا همچنین موافقت کرده است که همکاری با روسیه را نیز تقویت کند. یک هیئت کوبایی به سرپرستی ریکاردو کابریساس روییز معاون نخست وزیر در پایان ماه سپتامبر در مسکو بود. کابریساس را آنا ترزیتا گونزالس فراگا ، معاون وزیر تجارت خارجی و سرمایه گذاری خارجی ، امیلیو لوزادا گارسیا ، مدیرکل امور دو جانبه وزارت امور خارجه و دیگر نمایندگان دولت و سفارت کوبا همراهی می کردند.
هیئت کوبائی و روسی به طور خاص ، در مورد عرصه‌های انرژی ، بانکداری و بهداشت به گفتگو پرداختند. کابریساس با کسنیا یوداجاوا ، رئیس بانک مرکزی روسیه دیدار کرد و در مورد همکاری بین دو سیستم بانکی به گفتگو نشست. جلسه ای با الكساندر نواك وزیر انرژی روسیه در مورد توسعه پروژه های بزرگ در بخش انرژی ، كه به ویژه برای توسعه اقتصادی كشور سوسیالیستی كارائیب ضروری هستند ، صورت گرفت. سرانجام ، کابریساس و وزیر بهداشت روسیه میخائیل موراشکو در مورد تجارب مختلف دو کشور در مبارزه با بیماری همه گیر کووید ۱۹ تبادل نظر کردند و توافق کردند روابط را فی ما بین را به ویژه در زمینه پزشکی و بیوتکنولوژی گسترش دهند. هیئت کوبائی همچنین با گروهی از سرمایه گذاران و بازرگانان که علاقه مند به همکاری با کوبا و وزارت حمل و نقل آن بوده اند دیدار کرد.
روز دوشنبه ، سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه ، نمایندگان را برای گفتگوهای سیاسی پذیرفت. هر دو طرف تأكید كردند كه هر دو کشور روسیه و كوبا به «دفاع از چند جانبه گرایی ، حقوق بین الملل ، اهداف و اصول منشور ملل متحد و همکاری بین كشورها» ادامه می دهند. لاوروف خاطرنشان کرد که «اکثر کشورهای جهان از آرمان های عدالت برای همه دفاع می‌کنند و کوبا و روسیه در جای درست تاریخ قرار دارند». وی همچنین بر حمایت روسیه از کوبا در مبارزه با محاصره آمریکا تاکید کرد.