رسانه ها

واکسن کرونا؛ مناسبات مسکو- کاراکاس محکم‌تر می‌شود

معاون اجرایی ونزوئلا با تاریخی خواندن لحظه ورود اولین گروه واکسن روسی به این کشور آمریکای جنوبی در روز گذشته (جمعه)، تاکید کرد که همکاری‌های تنگاتنگ مسکو – کاراکاس در زمینه بهداشت به بالاترین سطح خود رسیده است.

نشریه ونزوئلایی اولتیماس نوتیسیاس به نقل از «دلسی رودریگس» معاون اجرایی رئیس جمهوری این کشور نوشت: دیروز (جمعه) اولین گروه واکسن روسی «اسپوتنیک‌۵» که در سومین مرحله آزمایش‌های بالینی است به ونزوئلا رسید.

دلسی رودریگس با بیان اینکه این رویداد، لحظه‌ای تاریخی برای سرزمین ماست، افزود: ونزوئلا اولین کشور قاره آمریکا در دریافت واکسن روسی برای مقابله با کووید-۱۹ خواهد بود. این اقدام نتیجه ارتباط دائم و همکاری‌هایی است که ونزوئلا با فدراسیون روسیه داشته است.

معاون اجرایی ونزوئلا در مقایسه این واکسن روسی با موارد مشابه واکسن های تولیدی ضدّ کرونا گفت: اسپوتنیک‌ ۵ در مقایسه با دیگر واکسن‌های تحت آزمایش با طول عمر کوتاه، واکسنی است که با ایجاد دوره ایمنی طولانی‌مدت تا حدود دو سال و همچنین به دلیل اینکه براساس آدنوویروس انسانی ساخته شده، واکسنی مطمئن شناخته شده است.

این مقام ارشد ونزوئلا همچنین خاطرنشان کرد که به لطف همکاری‌های راهبردی مسکو-کاراکاس «در تامین نیازهای مردم و تولید این واکسن در ونزوئلا مشارکت خواهیم کرد».

رودریگس با اشاره به همکاری‌های تنگاتنگ روسیه و ونزوئلا در زمینه بهداشت یادآور شد: قبلا مقدار انبوهی دارو و تست های پی‌سی‌آر کرونا دریافت کرده بودیم و امروز با ورود اولین گروه این واکسن‌ها به بالاترین سطح همکاری‌ها دست یافته‌ایم.

از سوی دیگر، «کارلوس آلواردو» وزیر بهداشت ونزوئلا خبر داد که دوهزار نفر در این مرحله آزمایشی واکسن دریافت خواهند کرد و بلافاصله با برقراری ارتباطات لازم با کشور روسیه، تولید این واکسن در کشور آغاز خواهد شد.

براساس آخرین اطلاعات وزارت بهداشت این کشور آمریکای جنوبی، با ثبت ۷۹۱ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا و ۱۹ نفر فوتی، میزان مبتلایان ونزوئلا به ۷۶ هزار و ۸۲۰ نفر رسیده که ۶۷ هزار و ۲۱۶ نفر آنها (یعنی ۸۷ درصد مبتلایان) بهبود یافته و ۶۴۳ نفر از آنها جان باخته‌اند و ۸ هزار و ۹۶۱ نفر نیز تحت درمان هستند.

رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه سه هفته قبل، از صدور یکصد میلیون دوز واکسن کرونای روسی (از نوع اسپوتنیک-۵) به کشورهای آمریکای لاتین خبر داده بود.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا نیز پیش‌تر اعلام کرده بود اولین نفر در کشورش خواهد بود که واکسن کرونای تولید روسیه (اسپوتنیک-۵) را دریافت می کند.