کوبا, رسانه ها

سورپریز اکتبر؛ روایت کوبائی از کرونای ترامپ

نشریه کوبایی پرنسا لاتینا در گزارش دیروز (شنبه) خود با تیتر جنجالی «ترامپ با کووید-۱۹: سورپریز اکتبر» به استقبال آخرین تحولات انجام شده در حال و هوای انتخابات آمریکا رفت.

این رسانه کوبایی با به چالش کشیدن ابتلای ترامپ به ویروس کرونا افزود: کووید-۱۹ به ترامپ هم دست یافت؛ این چیزی است که حداقل خود رئیس جمهوری آمریکا ادعا می کند؛ درست در زمانی که به دلیل سوء مدیریت در مهار بحران کرونا و تقلب مالیاتی در بدترین شرایط با انتخابات آتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ واشنگتن روبروست.

این نشریه با اشاره به سخنان «مایکل مور» فیلمساز آمریکایی نوشت: واقعیت یا خلاصی؟ این سوالی است که افراد کمی ممکن است در این موقعیت از خود بپرسند. مایکل مور، یکی از اصلی ترین منتقدان ترامپ هشدار داده که رئیس جمهور آمریکا ممکن است برای کسب همدردی مردم، درباره ابتلایش به کرونا دروغ گفته باشد.

پرنسا لاتینا در ادامه تحلیل خود سخنان روز جمعه «مایکل مور» را در شبکه فیسبوک آورد که ساعاتی پس از اعلام نتیجه مثبت کرونای ترامپ و بانوی اول کاخ سفید نگاشته بود: دموکراتها، لیبرال ها، رسانه ها و دیگران همواره در احمق انگاشتن ترامپ اشتباه کرده اند. شاید او این طور باشد اما به جای خود زیرک و باهوش هم هست. ترامپ با وجود کسب آراء کمتری نسب به رقیب خود، به کاخ سفید راه یافت.

پرنسا لاتینا به نقل از این تهیه کننده آمریکایی نوشت: رئیس جمهور آمریکا چون می بیند که در شرف از دست دادن انتخابات است، نیاز به یک ویروس کرونایی دارد تا از یک شکست تاریخی جلوگیری کند. برخی رسانه ها نیز این خبر را به شگفتانه اکتبر نسبت می دهند که اصطلاحی در سیاست آمریکاست به معنای یک رخداد خبری با قابلیت تأثیرگذاری بر نتیجه انتخابات ۴ ساله ای که در اولین سه شنبه نوامبر برگزار می شود.

رسانه کوبایی با بیان اینکه برای ترامپ هیچ چیز خوب پیش نمی رود، شاخص مقبولیت وی کاهش یافته و نظرسنجی ها او را در برابر بایدن شکست خورده نشان می دهند در پایان آورد: اما نگرانی افزون‌تر برای مستاجر کاخ سفید، درباره سناریوی تساوی آرای الکترال است که در آن صورت براساس قوانین پارلمانی آمریکا، رئیس مجلس اختیارات را برای انتخاب رئیس جمهوری آینده در دست خواهد گرفت. این موضوع بزرگترین غافلگیری برای جمهوریخواهان خواهد بود چرا که در واقع نانسی پلوسی دموکرات به عنوان منتقد جدی ترامپ، صندلی ریاست را در دفتر بیضی شکل اشغال خواهد کرد.