تیتر, تاریخی, سرتیتر

درگیری قره‌باغ، دخالت تروریست‌های ترکیه و نقش روسیه

putin_erdogan

لینکه تسایتونگ

ترجمه آزاد از مینا


نادی هاربی ، یکی از اعضای یک گردان فرماندهی زنان سوریه ، دیروز به روزنامه چپ آلمان نوشت:
من اطلاعات حساس و اثبات شده ای در مورد اعزام مزدوران از سوریه به آذربایجان توسط ترکیه دارم.
من دوستانی دارم که در مناطقی (شمال استان حلب) تحت اشغال نیروهای ترکیه و گروه های مسلح غیرقانونی (تروریست ها) زندگی می کنند. شما برخی از افراد را می شناسید. از آنها درخواست شده در ازای دریافت حقوق ماهانه ۲۰۰۰ دلار به درگیری قره باغ بپیوندند. آنها گفتند که ارتش ترکیه (احتمالاً اطلاعات ارتش) توانسته بیش از ۹۰۰ نفر از مزدوران را برای این هدف استخدام کند ، بیشتر این افراد از اعضای ارتش آزاد سوریه هستند که در عملیات شاخه زیتون ترکیه نیز شرکت داشتند.
ابتدا تروریستها به صورت گروههای ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفره به اردوگاه نظامی در نزدیکی شهر كلیس ترکیه در مرز سوریه و ترکیه اعزام شدند. در آنجا به مدت ۱-۲ روز آموزش دیدند. سپس آنها را با اتوبوس به فرودگاه شهر گازیانتپ (شمال کیلس) منتقل کردند و از طریق هوایی به آذربایجان فرستادند.
متأسفانه دوستان من از نقطه فرود آنها در جمهوری آذربایجان بی اطلاعند. با ورود به آذربایجان ، مزدوران مسلح و ملبس به لباس نیروهای مسلح آذربایجان شدند و به جبهه قره باغ کوهستانی اعزام شدند.
تروریست های در استخدام ترکیه در نبرد با ارتش ارمنستان شرکت می کنند و احتمالا متحمل خسارات زیادی (کشته و زخمی) می شوند. آنکارا و باکو از آنها به اسانی در این جنگ استفاده می‌کنند چون آنها بعد از شکست در سوریه و فرار به ادلب از پشتیبانی مالی جدی هیچ کشوری برخوردار نیستند.
ترکیه مزدوران سوریه‌ای را فریب داد ، و به عنوان بخشی از سیاست خارجی تهاجمی ترکیه به باکو ارسال کرد تا عملیات جنگی خود را در قفقاز از سر بگیرد. رهبری آذربایجان از این مزدوران استفاده می‌کند تا تلفات احتمالی سربازان خودی را کاهش دهد و خشم مردم از کشته شدن سربازان آذری را که موجب زیر سوال بردن فرماندهی جنگ میشود کاهش دهد. به همین دلیل ، ستاد کل آذربایجان در عملیات های رزمی فقط از تروریست های سوری در خط مقدم استفاده می کند. تروریست ها تلفاتی خواهند داشت ، اما سربازان آذربایجانی متحمل خسارت کمتری میشوند، از آنها به عنوان گوشت دم توپ استفاده میشود. در حال حاضر تمام ۹۰۰ مزدور در منطقه قره باغ مشغول جنگیدن هستند. «

islamistische-freiwillige
وضعیت جبهه در روز هفتم جنگ
پس از آنکه اردوغان و دولت آذربایجان تمام تلاش های روسیه ، ایالات متحده و اتحادیه اروپا را برای دستیابی به آتش بس رد کردند ، آذربایجان با شدت تمام و حمایت آشکار ترکیه به جنگ خود علیه قره باغ ادامه می دهد.
این امر منجر به خسارات قابل توجه به مردم، خانه و زندگی هر دو طرف شده است. تعداد تلفات دو طرف تا بحال بیش از ۱۰۰۰ نفر است. به داشتن موقعیت نظامی مستحکم ارامنه در ارتفاعات کوهستانی ، تاکنون هیچ پیشرفت بزرگی از سوی ارتش آذربایجان حاصل نشده است.
آذربایجان عمدتا با هواپیماهای بدون سرنشین جنگی اسرائیلی و ترکیه‌ای برای ساکنان ارمنی مزاحمت‌های و مشکلاتی ایجاد می کند. از این پهپادها ترکیه در جنگ تجاوزکارانه لیبی هم استفاده موفقیت آمیزی کردند. سیستم دفاعی نسبتا مدرن ارمنی‌ها اما آمادگی مقابله با این تعداد پهپاد را ندارد.
باکو از نظر استراتژیک بر جنگ طولانی و فرسایشی اصرار دارد ، زیرا از ارتشی دارای چهار برابر نفرات ارتش ارمنستان برخوردار است و بدلیل درآمد نفتی از منابع مالی بیشتری سود می‌برد. همچنین می تواند روی حمایت نظامی فعال ترکیه حساب باز کند. تجهیزات نظامی ترکیه توسط ستون های کامیون ترکیه از طریق خاک گرجستان به آذربایجان ارسال میشد و اکنون از فرودگاه‌های عراق و دبی.
اردوغان ادعا کرده که تا رسیدن به هدف جنگ یعنی فتح کامل قره باغ که بخشی از آذربایجان محسوب می شود ، جنگ متوقف نخواهد شد. علی اف دیکتاتور آذربایجان نیز اظهار داشت که گفتگو با ارمنستان بی معنی است. باکو تا «آزادی» کامل قره‌باغ مذاکره نمی‌کند.

erdogan-isis
استدلال های آنکارا و باکو بر قوانین بین المللی استوار است ، که طبق این قوانین قره باغ کوهستانی بخشی از خاک آذربایجان است. در زمان اتحاد جماهیر شوروی قره باغ کوهستانی خودمختار و به عنوان بخشی از جمهوری شوروی آذربایجان بود. پس از فروپاشی ، جنگی در سال ۱۹۹۱ درگرفت که در سال ۱۹۹۴ با شکست کامل آذربایجان و ترسیم مرزهای امروز به پایان رسید. پس از آن ، اقلیت های ساکن منطقه‌ی جنگی مربوطه آواره شدند آذری ها به محدوده آذربایجانی گریختند و تا امروز به شکل بی و بد خانمان مورد تحقیر دیگر آذری‌ها و در بیقوله‌ها زندگی می‌کنند، کار به آنجا کشید که امروزه تقریباً هیچ آذربایجانی در قره باغ و یا برعکس ، هیچ ارمنی در آذربایجان زندگی نمی کند.
پیش زمینه این اتفاقات این است که دو منطقه فوق العاده متفاوت هستند. ارمنی های قومی در قره باغ و آذری ها در آذربایجان زندگی می کنند. اولی ها مسیحی هستند ، دومی مسلمان هستند.
با این سوابق و یک قرن جنگ و درگیری و فتوحات توسط کردهای مسلمان ، فارس‌ها ، ترکمن ها و عثمانی و الحاق به امپراتوری تزاری در سال ۱۸۰۶ ، بالاخره ارمنی های قره باغ برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ مستقل شدند.
این اتفاقات مشابه درگیری کریمه است، که در آن اوکراین و امپریالیست های غربی که از تعلق کریمه به اکرائین حمایت می کنند ، به حقوق بین الملل استناد می کنند ، این واقعیت که شرط قانون بین الملل مبنی بر اینکه مرزهای موجود نباید به زور تغییر یابد ، تابع اصل عالی حقوق بین الملل است ، حق تعیین سرنوشت انسان. در مورد کریمه ، بیش از ۹۰٪ مردم به عضویت در روسیه رای مثبت دادند. امروز ساکنان مورد مناقشه قره باغ کوهستانی نیز همگی موافق استقلال خود و مخالف پیوستن به آذربایجان هستند ، زیرا هیچ ارتباط قومی ، زبانی ، مذهبی و تاریخی با آذری‌ها ندارند. (البته نویسنده به این نکته اشاره نمی‌کند که کریمه همیشه بخشی از روسیه بوده و اصولاً کشوری بنام اکرائین اختراع شوروی بود در سال ۱۹۱۷ از طرف شوروی به شکل تصنعی بنیاد نهاده شد. ارمنستان و آذربایجان هم تا مستقل شدن شأن از شوروی به عنوان یک کشور مستقل وجود خارجی نداشتند بلکه مانند اکرائین با اراده رهبران اتحاد شوروی سوسیالیستی در سال ۱۹۱۸ تاسیس شدند تقسیمات جغرافیائی این کشور ها بر اساس تصمیمات متناسب آن دوران و نه واقعیت‌های امروز صورت گرفته بود تا قبل از این تاریخ این کشورها یا جزئی از ممالک محروسه ایران و یا امپراطوری تزاری روسیه و بعداً شوروی بودند – مترجم)
بنابراین بنظر می‌رسد با توجه به تاریخ جوان این مناطق تنها راه حل منازعه مطابق با قوانین بین المللی همه پرسی مردم قره باغ کوهستانی در مورد آینده آن است.
به دلیل همجواری فرهنگی با روسیه ، مداخله دیپلماتیک و حتی نظامی روسیه قابل تصور است ، اما این وضعیت را پیچیده می‌کند. این پیچیدگی از آنجا مشهود است که روسیه ، همراه با ایالات متحده و اتحادیه اروپا خواستار آتش بس شده اند و نه به تنهائی. این وجه مشترک به این دلیل است که امپریالیست های غربی ارمنستان را پس از انقلاب رنگی «مخملی» خود در سال ۲۰۱۸ «کشور» خود شأن می دانند و برعکس ، روسیه علاقه ای به تقویت ارمنستان با دولت فعلی غربگرایش ندارد.

ایران نیز بدلیل اینکه بیشتر ساکنان استان‌های شمالغربی اش را آذری ‌ها تشکیل میدهند علاقه ای به بالا گرفتن درگیری‌ها نداشته و خواستار حفظ وضع موجود است.
این واقعیت که جنگ تجاوزکارانه آذربایجان باعث نزدیک شدن منافع بین قدرتهای شده است ، ناشی از تلاشهای توسعه طلبانه اردوغان برای احیای امپراتوری عثمانی است. ترکیه در جنوب شرقی مرزهایش شمال سوریه را اشغال کرد ، در لیبی رژیم دست نشانده ای را راه اندازی کرد ، در غرب تلاش می‌کند مرزهای خود را با یونان تغییر دهد و اکنون در شمال شرقی آذربایجان جنگ افروزی علیه ارمنستان را تشویق میکند.
اردوغان معتقد است با توجه به بن بست بین قدرت های بزرگ توانایی موفق شدن در نقشه‌های توسعه طلبانه‌ای را داشته و از پرداخت هزینه های این جنگ باکی ندارد. حمایت روسیه از ارمنستان روابط شکننده روسیه و اردوغان را دچار بحران می‌کند و اردوغان می تواند سیاست اشغالگری خود را در سوریه گسترش دهد.
به همین دلیل روسیه به اردوغان اجازه آتش افروزی داده است بشرطی که از نیروهای ارتش ترکیه مستقیما در این درگیری استفاده نشود. یوگنی پریگوژین ، الیگارش روس ، که از نزدیکان ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه است ، در مصاحبه با روزنامه ترکیه آیدینلیک گفت:
«تا زمانی که ترکها از مرز ارمنستان عبور نکنند ، آنها حق کامل دخالت در درگیری قره باغ را دارند. ارمنستان و آذربایجان سالها فرصت داشتند که به درگیری در قره باغ کوهستانی پایان دهند ، روسیه آنها را به میز مذاکره دعوت کرد. پس از انقلاب نارنجی سال ۲۰۱۸ ، تعداد بسیار زیادی از سازمان های غیردولتی آمریکایی NGO در خاک ارمنستان ظاهر شدند. این مسئله اصلی است. آمریکایی ها درگیری را تحریک می کنند. هنگامی که ما درباره رفتار ترک ها به مسئله صحبت می کنیم ، فقط می توانیم به آنها حسادت کنیم که دولت ترکیه تصمیماتش را سریع و روشن می‌گیرد. هیچ دلیلی برای انتقاد از اردوغان وجود ندارد زیرا او اقدام تجاوزکارانه ای انجام نمی دهد. هر کاری که می کند ، با هدف دفاع از منافع ملی مردمش انجام می دهد. این بدان معناست که او حق کامل چنین کاری را دارد. »
اما تشویق اردوغان به جنگ افروزی در واقع یک دام است. روسیه ، ایران ، کشورهای عربی و امپریالیست های غربی با علاقه به مهار سیاست خارجی تهاجمی اردوغان با هدف تضعیف او توافقاتی کرده‌اند. آنها از طریق تحریم های اقتصادی و با هدف تضعیف هر چه بیشتر لیر ترکیه و اطمینان از اینکه اردوغان با ماجراجوئی های بیشتر نظامی ضعیف خواهد شد عمل میکنند ، ارمنستان از سوی آنها به هیچ وجه به حال خود رها نمی شود ، بلکه به طور مخفیانه پشتیبانی می شود – شبه نظامیان کرد و ارمنی از سوریه و لبنان در حال حاضر برای حمایت طرف ارمنی وارد عمل شده‌اند.


انتشار این مطلب به معنی توافق با همه مطالب مطرح شده در آن نیست وبرای اطلاع رسانی و روشنگری انتشار می‌یابد.

۱ دیدگاه

 1. ناظر says

  «تلفنی به [آقای ولایتی] وزیر امور خارجه گفتم می‌توانند برای عبور رزمندگان افغانی به آذربایجان اقدام کنند. دو طرف خواسته اند، سلاح و مهمات بدهند و برای حفاظت سایت سد خداآفرین در آذربایجان در مقابل ارامنه اقدام کنند. آقای فروزنده، [وزیر دفاع]، اطلاع داد که معاملهٔ سی میلیون دلاری سلاح و مهمات با آذری‌ها انجام شده‌ است.» (کارنامه و خاطرات هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۷۲، چاپ دوم ۱۳۹۵، صفحهٔ ۲۸۳)
  آموزش و انتقال مجاهدین افغان تحت امر گلبدین حکمتیار برای کمک به جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ نیز از دیگر کمکهای ایران به این کشور همسایه و برادر بود. “ تاثیر فرماندهان سپاه بر نظامیان آذربایجان، مشرق، ۱۵ شهریور ۱۳۹۰

  لایک

 2. این مطلب در کلیت خود جانبدارانه، غیرمستند، خلاف واقع و غیرمستدل است.
  ۱- این مقاله در حالی به استفاده اذربابجان از تروریست‌های اعزامی از سوریه اشاره می‌کند، که تعداد نفرات و تسلیحات ارتش آذربابجان دو برابر بیشتر از ارتش ارمنستان است. وانگهی، غربی‌ها به تروریستهای اسلامی در سوریه کاملا نیاز دارند. پس این ادعا دروغ است.
  ۲- در مقاله، آذربایجان بعنوان متجاوز قلمداد می‌شود. این در حالی است که علاوه بر منطقه کوهستانی قره‌باغ هفت شهر آذربایجان (کلبجر، آقدام، شوشا، لاچین، فضولی، زنگیلان و جبرائیل) از ۲۶ سال پیش در اشغال ارمنستان است. بنا بر این، اگر حتی آذربایجان را آغازگر جنگ تصور کنیم، که نیست، آذربایجان از حق آزادسازی شهرهای خود برخوردار است. ضمن اینکه، دور جدید جنگ پس از آن شروع شد که در تاریخ ۲۷ سپتامبر ارمنستان شهرهای قازاخ و تووز (آذربابجان) را زیر آتش توپخانه خود گرفت و نیروهای دفاعی آذربایجان از خود دفاع کردند.
  با ذکر همین موارد، می‌توان به اعتباری مقاله پی برد.

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.