رسانه ها

وزیر خارجه ونزوئلا: دیپلماسی صلح باید مانع جاه‌طلبی واشنگتن شود

خورخه آرئاسا روز جمعه در نشست عالی رتبه روز بین‌المللی امحای کامل سلاح اتمی افزود: ما می‌دانیم که ایالات متحده آمریکا از تمام ابزارهایی که در اختیار دارد برای تلاش برای مداخله در امور داخلی کشورها و تاثیر مستمر بر صلح داخلی و صلح بین‌المللی استفاده می کند.

وی ادامه داد: دیگر سلاح هسته‌ای! سلاح‌های کشتار جمعی وجود ندارد! بگذارید برای بشریت محکم عمل کنیم.

وزیر خارجه ونزوئلا با تایید اعلامیه جنبش غیرمتعهد، بر ضرورت نابودی کامل سلاح‌ها تاکید کرد و گفت: سلاح‌های هسته‌ای در دیپلماسی صلح و تعهد قاطعانه در ترویج و تحکیم جهانی امن تر و آرام تر جایی ندارند.

آرئاسا افزود: دستیابی به این هدف به اراده سیاسی متفق‌القول همه کشورها، به ویژه کشورهایی که سلاح هسته ای دارند، بستگی دارد که وظیفه اتخاذ اقدامات موثر را با هدف خلع سلاح تمام، کامل و استانداردهای بدون تبعیض و بدون تاخیر برعهده دارند.

وی با تاکید بر اینکه ونزوئلا همیشه تولید، ذخیره سازی، استفاده و تهدید به استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی از جمله سلاح‌های هسته‌ای را محکوم کرده است، خاطرنشان ساخت: تنها تضمین منع استفاده از سلاح‌های هسته‌ای قطعا حذف کامل آنها است.

وزیر خارجه ونزوئلا تصریح کرد: ما خواستار توقف فوری برنامه‌های نوسازی، بهبود کیفی، توسعه، تولید و ذخیره کلاهک هسته‌ای و سیستم های حمل آنها هستیم.

آرئاسا همچنین از چشم‌انداز رقابت جدید تسلیحات هسته‌ای، از جمله استفاده از فضای خارج از کشور برای استقرار آن ابراز نگرانی کرد و گفت: این مساله با لغو معاهدات بین‌المللی توافق شده برای محدود کردن و کاهش چنین سلاح‌هایی در میان کشورهای اصلی دارنده این سلاح‌ها، اثبات می شود.

وی که به خروج آمریکا از پیمان منع تولید موشک‌های میانبرد هسته‌ای اشاره داشت، اظهار کرد: چنین اقدامی نشان می‌دهد که ما از «صلح و امنیت» که این سلاح‌ها باید از نظر تئوری تامین کنند، فاصله داریم.

وزیر خارجه ونزوئلا تصریح کرد: به همین ترتیب، ما می‌خواهیم کاملا روشن کنیم که آموزه‌های استراتژیک و سیاست‌های امنیتی مبتنی بر در اختیار داشتن چنین سلاح‌هایی به عنوان ابزارهای بازدارنده، فریاد مردم جهان برای حذف کامل این سلاح‌ها را نادیده می گیرند.

آرئاسا ادامه داد: این تصمیم بدون توجه به عواقب فاجعه باری که آنها به وجود می‌آورند، نشان می‌دهد متاسفانه منافع گروه بسیار کوچکی از کشورها بر منافع بشریت غلبه داشته است.

وی اضافه کرد: ما بار دیگر بر تعهد خود به صلح و دموکراسی به عنوان تنها وسیله حل اختلافات تاکید می کنیم. بار دیگر، درخواست می‌کنیم که از آموزه‌های امنیتی علیه آزادی مردم آزاد جهان استفاده نشود.

سالروز حمله اتمی آمریکا علیه مردم دو شهر هیروشیما و ناکازاکی ژاپن، به روز بین‌المللی امحای کامل سلاح اتمی نام گذاری شده است.