گوناگون, سرتیتر

«پیمان نوین» و چالش پیش روی رضا پهلوی! – جمشید فروهر


«پیمان نوین» و چالش پیش روی رضا پهلوی!
جمشید فروهر


چند روز پیش، شاهزاده رضا پهلوی در یک فایل ویدیویی از «پیمان نوین» خود سخن گفتند. ایشان در این فیلم 15 دقیقه‌ای، خطاب به همه نیروهای سیاسی اظهار داشتند: «من به همه نیروهای سیاسی دموکراسی‌خواه فارغ از گذشته و گرایش سیاسی‌شان‌ دست یاری دراز می‌کنم و می‌خواهم با کنار گذاشتن اختلافات و خودبزرگ‌بینی‌ و برتری‌جویی، روی یک هدف متمرکز شوند: نجات ایران.»
اظهاراتی که نشان میدهد رضا پهلوی برخلاف چند سال گذشته (که ابتدا خواستار اتحاد گروه‌های برانداز و سپس رجوع به وی شده بود)، بدنبال نقش فعال‌تری برای سرنگونی ج.ا است. اما فارغ از فرصت جدیدی که ممکن است جریانات اپوزیسیون را به سمت همگرایی بیشتر میل دهد، چالشی است که رضا پهلوی در این چند سال با آن دست و پنجه نرم میکند و آن خطر طرفداران رادیکال اوست که نمیتوانند حول رضا پهلوی با هم متحد شوند.
شکست طرح شورای ملی ایران و خروج وی از این شورا در شهریور 96، باعث شد تا وی از شخصیت فعال در اپوزیسیون و گروه‌های پادشاهی خواه و طرفدار سلطنت، به یک چهره منفعل تبدیل شود و از نقش سیاسی خود کناره گیری کرده و صرفا بدنبال مصالحه و حمایت از گروه‌ها بپردازد.
حمایت از فرشگرد و ققنوس نیز، سرانجامی همانند شورای ملی ایران داشت. فرشگرد که تنها با حمایت صریح رضا پهلوی در سال پاییز 97 پدیدار شد و به یکباره تمام توجهات رو به خود جلب کرد، نیمی از اعضای شبکه خود را بدلایل مختلف از دست داده و هم اکنون به دو گروه «بنیاد فرشگرد» و «شبکه فرشگرد» مشتق شده و تنها جز فعالیت رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی، هیچ نمود مبارزاتی دیگر ندارد.
پروژه ققنوس نیز، از همان ابتدا با اختلافات درون سازمانی مواجه شد و شروع نشده، نیمی از تیم خود را از دست داد، حال آنکه چند ماه بعد نیز، مسئول این گروه به همراه چند نفر دیگر رسما از آن استعفا داده و از این پروژه نیز، جز نام چیزی باقی نماند.
حال «پیمان نوین» نیز هنوز منعقد نشده به نقطه نزاع میان مشاوران رضا پهلوی تبدیل گشته است. رامین پرهام، یکی از مشاوران رضا پهلوی و از طراحان اصلی فرشگرد و ققنوس در واکنش به «پیمان نوین» در توییتر خود، آن را «پایان یک توهم» معرفی میکند و مینویسد: « مرگ یک توهم در «پیمان»ی که هیچ‌چیزش «نوین» نیست.» پرهام همچنین در مصاحبه با رادیو فردا، با «کلی خواندن» صحبت های رضا پهلوی تاکید داشت «کسانی که چنین استدلال‌های ضعیفی را در دهان شخصیتی همچون ایشان میگذارند، بدنبال چه منافعی هستند؟!». نیم نگاهی به صفحه توییتر پرهام نشان میدهد، مخاطب او در این عبارت، شهریار آهی، دیگر مشاور رضا پهلوی ست که هم اکنون در نقش سخنگویی «شورای مدیریت گذار» فعالیت دارد و بارها تلاش کرده تا ائتلافی میان رضا پهلوی و جریانات جمهوری خواه و چپ ایجاد کند.

بنابراین، اگرچه اقدام رضا پهلوی در «دست یاری دراز» کردن و «کنار گذاشتن اختلافات» میان جریانات اپوزیسیون، امری پسندیده به شمار میرود، اما تا مادامی که وی نتواند چالش‌های درون گروهی خود را از میان بردارد و تنها گروه‌هایی که خود از آنها حمایت و پشتیبانی کرده را متحد و یکپارچه نگه دارد، هیچ ضمانتی وجود ندارد که بتواند اختلافات میان جریانات اپوزیسیون را حول خود، مرتفع کند.
میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست
تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز

پایان مطلب


رضا پهلوی از تحریم‌ها علیه مردم ایران و حمله نظامی خارجب به ایران برای سرنگونی نظام ایران در رسانه اسرائیلی حمایت کرد.