رسانه ها

روسیه: افشای نقش پنتاگون و سازمان سیا در اعتراضات خیابانی بلاروس

مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه گفت، مربیان سازمان سیا، پنتاگون و سازمان‌های وابسته به وزارت خارجه آمریکا، افرادی را در لهستان، گرجستان، اوکراین و کشورهای بالتیک، برای سازماندهی اعتراضات در بلاروس آموزش می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، «سرگئی ناریشکین» مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه اعلام کرد که طبق اطلاعات بدست آمده، مربیانی از سازمان سیای آمریکا و پنتاگون، در آماده سازی اعتراضات خیابانی در بلاروس نقش فعال دارند.

این مقام بلندپایه امنیتی روس گفت: «افرادی به اصطلاح بعنوان «مبارزین برای تجدید حیات بلاروس» در خاک لهستان، گرجستان، اوکراین و کشورهای حوزه دریای بالتیک با مشارکت مربیانی از سوی سازمان سیا، پنتاگون و سازمان‌های غیردولتی وابسته به وزارت امور خارجه ایالات متحده، آموزش دیده و سپس برای سازماندهی اعتراضات به بلاروس می‌روند.»

وی با اشاره به اینکه آمریکا از بی پرواترین روش‌ها برای تحت تأثیر قرار دادن اوضاع داخلی بلاروس و ایجاد هرج و مرج در این کشور استفاده می‌کند، افزود: «آمریکایی‌ها در کار با مخالفان بلاروسی، تمرکز خود را به سمت افزایش فعالیت شاخه نظامی، از میان نیروهای ملی گرایان تندرو قرار داده‌اند. وزارت امور خارجه آمریکا هم اقدامات برای مشارکت عناصر افراطی در اعتراضات خیابانی را آغاز کرده است.»

مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه معتقد است که ایالات متحده در اوضاع مذهبی بلاروس هم مداخله می‌کند و قصد در مقابل یکدیگر قرار دادن شاخه ارتدکس و کاتولیک مسیحیت در این کشور و مشارکت جامعه کاتولیک در اقدامات ضددولتی را دارد.

به گفته ناریشکین، سرویس اطلاعات خارجی روسیه همچنین اطلاعاتی درباره تدارک اقدامات تحریک آمیز در بلاروس دارد. وی افزود: «طبق برنامه آمریکایی‌ها، این مسئله باید مقامات مینسک را مجبور به اقدامات تلافی جویانه سختی علیه کلیسای کاتولیک کند و باعث شود تا تعدادی از روحانیون کاتولیک دستگیر، یا حتی زخمی و کشته شود.»

به عقیده وی، انتظار این است که این وضعیت باعث افزایش چشمگیر احساسات ضد دولتی در میان پیروان آیین کاتولیک در بلاروس و تشویق آنها به مشارکت فعالتر در اعتراضات خیابانی شود.

این مقام امنیتی روس پیش از این نیز گفته بود که کشورهای غربی، به خصوص آمریکا، مدتها قبل از انتخابات فراهم سازی اقدامات برای برگزاری اعتراضات خیابانی در بلاروس را آغاز کرده بودند. ایالات متحده در اواخر سال 2019 و اوایل 2020 ، از طریق سازمان‌های غیردولتی مختلف حدود 20 میلیون دلار برای سازماندهی تجمعات ضد دولتی در این کشور هزینه کرده بود.