سرمقاله, سرتیتر

تراژدی موریا: گاه‌‌شمار یک جنایت امپریالیستی

فدراسیون جهانی جوانان دمکرات (WFDY) اعلام کرد که امپریالیسم مسؤول این فاجعه در موریا است. جنگ‌های امپریالیستی پيمان ناتو به سرکردگی ایالات متحده، با حمایت اتحادیۀ اروپایی، میلیون‌ها انسان را آواره کرده اند. به این، بايد سیاست‌های غیرانسانی همین محافل را پیرامون مهاجرت و پناهندگی افزود، که زندگی کسانی را که جنگ‌های امپریالیستی آن‌ها را آواره کرده است، تباه می‌کنند.


منبع: پیام مردم
نویسنده: محمد شَبیر
تارنگاشت عدالت


panahandegan_sw

بخش‌های مترقی در سراسر اروپا برای تخلیه فوری موریا و دیگر مکان‌های مهاجرین، و اعطای فوری پناهندگی به آوارگان به خیابان‌ها آمدند. (عکس از فدراسیون جهانی جوانان دمکرات)

panahndeh_2018_10_17

حدود ۱۳۰۰۰ آواره در ارودگاه موریا شاهدان زنده بر بی‌تفاوتی جنایتکارانه و جنگ‌افروزی قدرت‌های امپریالیستی و سیاست‌های نولیبرالی اتحادیۀ اروپایی در سراسر جهان هستند. در روزهای ۸ و ۹ سپتامبر آتش‌سوزی‌های پیاپی حدود ۷۰ درصد چادرها و دیگر مواد را در اردوگاه آوارگان در موریا، در جزیره یونانی لزبوس، نابود کرد. در حالی‌که نیروهای امنیتی و دیگر مقامات یونانی در پی آتش‌سوزی‌ها مشغول تخلیه آوارگان هستند، 

مسؤولیت این تراژدی انسانی بزرگ که در میان همه‌گیری گسترده رخ داده است، متوجه دولتمردان اتحادیۀ اروپایی است. گروه‌های حقوق بشر، بخش‌های سیاسی مترقی و گروه‌های حقیقت‌یاب گوناگون در گذشته بارها نسبت به شرایط نابسامان زندگی در اردوگاه‌ پر ازدحام در موریا هشدار دادند، و خواهان انتقال آوارگان، به ویژه کودگان و زنان باردار، به داخل اروپا شدند.

اردوگاه آوارگان موریا واقع در جزیره ازبوس در جنوب یونان از جمله بزرگ‌ترین اردوگاه‌های آوارگان است. این اردوگاه به دلیل ورود پیوستۀ آوارگان، عمدتاً آن‌هایی که از درگیرهای ایجاد شده به خاطر مداخله امپریالیستی فرار می‌کنند، بسیار پر ازدحام است

اردوگاه که ظرفیت پذیرش حدود ۳۰۰۰ نفر را دارد، در یک مرحله بیش از ۲۰ هزار آواره را در خود جا داده بود. این جان سکنۀ آن، به ویژه زنان، کودکان، و سالمندان را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. پناهجویان در شرایط نابسامان، غیربهداشتی و از نظر روانی سخت به سر می‌برند.

در سال ۲۰۱۶، ترکیه در یک معامله با اتحادیۀ اروپایی بر سر متوقف کردن عبور آوارگان از مرزهای خود به داخل اروپا به توافق رسید. معامله در ازای پول اتحادیۀ اروپایی، آزاد‌سازی ویزا، و از سرگیری مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیۀ اروپایی انجام شد. ازدحام در موریا نتیجه مستقیم این معامله و بسته شدن مسیر مهاجرت از بالکان به اروپا بود

آوارگانی که از مسیر دریایی از ترکیه به جزيره جنوب یونانمسیر حرکت آوارگان غرب آسیا به اروپامی‌رسند برای مدت طولانی تا زمان تأیید تقاضای پناهندگی‌شان در موریا قرار داده می‌شوند. آوارگان در شرایط پر ازدحام، مورد بدرفتاری مقامات، و حملات خصمانه جمعیت محلی قرار می‌گیرند. بسیاری از آن‌ها قربانی آتش‌سوزی‌های متناوب شده اند و در صورت اعتراض، که به تازگی در ارتباط با اعلام خواست‌هایشان در جریان همه‌گیری کووید۱۹ است، با سرکوب از جانب نیروهای امنیتی رو‌به‌رو می‌شوند.

در پی بحران، 
رهبری اتحادیۀ اروپایی مشغول تدوین یک «پیمان جدید پیرامون مهاجرت و پناهندگی» استکه بنا به گزارش‌ها از پیمانی که هم‌اکنون وجود دارد، بهتر نیست. در ۲۴ سپتامبر، کنستانتینوس پاپاداکیس عضو پارلمان اروپایی از حزب کمونیست یونان در ارتباط با قطعی کردن پیمان جدید، اتحادیۀ اروپایی را به استثمار قربانیان مداخلات امپریالیستی خود متهم نمود. به گفته پاپاداکیس، آوارگانی که از جنگ‌های امپریاليستی گريزان اند، بر خلاف حتا تقاضا‌نامه‌های فردی برای پناهندگی، دسته‌بندی، بازداشت و اخراج می‌شوند. آن‌هايی که بتوانند با موفقیت این روند پناهجویی را طی کنند، به «استعدادهايی» برای استثمار ارزان مبدل می‌شوند.

وی افزود: «ما می‌گوییم اکنون همه مکان‌های بحرانی را تعطیل کنید. آوارگان و مهاجرین را فوراً براساس همه پروتکل‌های بهداشتی برای سکنای انسانی موقت، برای رفتن به کشورهایی که مقصد نهایی هستند، با به رسیمت شناختن حق تقاضای پناهندگی در آن کشورها، به داخل یونان منتقل نمایید

بخش‌های مترقی در سراسر اروپا برای خواست تخلیه فوری موریا و دیگر مکان‌های بحرانی مهاجرین، و برای دادن پناهندگی به آوارگان در کشورهایی اروپایی به خیابان‌ها آمدند. بخش‌های چپ و حقوق بشری در فرانکفورت و برلین با خواست افزایش فوری پذیرش آوارگان راهپیمایی کردند.

فدراسیون جهانی جوانان دمکرات (WFDY) اعلام کرد که امپریالیسم مسؤول این فاجعه در موریا است. جنگ‌های امپریالیستی پيمان ناتو به سرکردگی ایالات متحده، با حمایت اتحادیۀ اروپایی، میلیون‌ها انسان را آواره کرده اند. به این، بايد سیاست‌های غیرانسانی همین محافل را پیرامون مهاجرت و پناهندگی افزود، که زندگی کسانی را که جنگ‌های امپریالیستی آن‌ها را آواره کرده است، تباه می‌کنند.