رسانه ها

احتمال ۱۷۵سال حبس در هولناکترین زندان آمریکا پیش‌روی مبارز آزادی آسانژ

اگر بیدادگاه انگلیس به استرداد جولیان آسانژ به ایالات‌متحده رأی دهد و به جرم یاختگی جاسوسی محکوم شود ممکن است به هولناکترین و بدنام‌ترین زندان آمریکا انتقال یابد.

به نوشته ایندیپندنت، ماورین بیرد، رئیس پیشین زندان مرکز اصلاح و تربیت کلان‌شهری نیویورک این موضوع را اعلام کرد. او روز سه‌شنبه در دادگاه چندهفته‌ای آسانژ شهادت داده بود. مؤسس ویکی‌لیکس می‌کوشد تا دادگاه به درخواست استرداد ایالات‌متحده رأی ندهد زیرا در آنجا با اتهاماتی مواجه است که اگر به اشد مجازات محکوم شود ۱۷۵ سال زندان در انتظار وی است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیرد روز سه‌شنبه در دادگاه گفت: آسانژ درصورتی‌که محکوم شود احتمالاً به زندان فوق امنیتی فدرالی به نام ادکس فلورنس در شهر فلورنس ایالت کلورادو انتقال می‌یابد. او گفت به خاطر ملاحظات امنیتی ملی مدنظر دولت ایالات‌متحده، حبس آسانژ مشمول رویه تدابیر اجرایی ویژه (سام) می‌شود. خانم بیرد گفت طبق این الزامات زندان کلورادو «تنها مکان» مناسب برای حبس آسانژ است «مگر آن‌که وضعیت سلامت وی دستخوش تغییر شدیدی شود.»

بیرد افزود: آسانژ احتمالاً با بدترین شرایط حبس در ایالات‌متحده مواجه خواهد شد، شرایطی که به گفته او «می‌تواند بر سلامت روانی وی اثرات منفی جدی بگذارد». طبق رویه تدابیر اجرایی ویژه (سام) زندانی باید اکثر اوقات روز را در سلول خود بگذراند و با دنیای بیرون یا همبندهای خود تماس اندکی داشته باشد.

هم‌اکنون زندانیان بدنامی مثل سرکرده قاچاقچیان مواد مخدر مکزیک «خواکیم گوزمن» معروف به ال‌چاپو، «رمزی یوسف» عامل اصلی بمب‌گذاری سال ۱۹۹۳ در مرکز تجارت جهانی و «تد کزینسکی» معروف به تک‌بمب‌گذار در زندان ادکس فلورنس به سر می‌برند.

رژیم امپریالیستی و جنایتکار ایالات‌متحده جولیان آسانژ ۴۹ ساله را به اتهام سراپا ساختگی و واهی توطئه‌چینی برای رخنه در رایانه‌های دولت و نقض قوانین جاسوسی از طریق انتشار اسناد محرمانه در ویکی‌لیکس متهم کرده‌اند. وکلای مدافع وی در دفاع از وی ثابت‌کرده‌اند که این اتهامات تهدیدی برای آزادی مطبوعات است و آسانژ مشمول حمایت‌های مندرج در متمم اول قانون اساسی ایالات‌متحده می‌شود. این وکلا هم‌چنین گفته‌اند که آسانژ به علت فشارها و شکنجه‌ای روحی در سفارت اکوادور و زندان انگلیس ازلحاظ سلامت روانی مشکلاتی دارد و اگر او را به ایالات‌متحده برگردانند خطر آن وجود دارد که خودکشی کند.

بیدادگاه رسیدگی به درخواست استرداد بعدازآن که ابتدا به دلیل همه‌گیری کرونا دچار تأخیرهایی شد قرار است همین هفته پایان یابد.