لیبرالیسم یعنی تو هرجا خواستی دخالت کنی، اما دیگران که خواستند همان کار را بکنند متهم‌شان کنی به سلطه گری: ماکرون با رهبر مخالفان بلاروس دیدار کرد

همه جا ماکرون: ترکیه، یونان: ماکرون، لبنان: ماکرون، ارمنستان، آذربایجان: ماکرون، لیبی: ماکرون، آفریقا: ماکرون، حالا بلاروس هم ماکرون؛ قهرمان سرکوب جلیقه زردها و پناهجویان در کاله ستاره جدید اروپا!

در حالی که مواضع مداخله‌جویانه «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه درباره بلاروس ادامه دارد، کانال رسمی تلگرامی «سوتلانا تیخانوفسکایا»، رهبر مخالفان بلاروس از دیدارش با ماکرون خبر داده است.

به نوشته خبر‌گزاری رویترز، این دیدار امروز (سه‌شنبه) و در جریان سفر ماکرون به لیتوانی صورت گرفته است.

کانال تلگرام رسمی تیخانوفسکایا همچنین نوشته که برنامه‌ریزی شده بود که وی در این دیدار در خصوص میانجیگری‌های بین‌المللی در بن‌بست سیاسی به وجود آمده بعد از بر‌گزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس صحبت کند.

رئیس‌جمهور فرانسه پیش از سفر به کشورهای لیتوانی و لتونی که با بلاروس مرز مشترک دارند، به یک هفته‌نامه فرانسوی گفته بود، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس باید از قدرت کناره‌گیری کند.

لوکاشنکو نیز در واکنش به لفاظی‌های مداخله‌جویانه رئیس‌جمهور فرانسه، گفته بود اگر قرار باشد سران کشورها با اعتراضات استعفا کنند، همان دو سال پیش با شروع اعتراض جلیقه‌ زردها، ماکرون باید استعفا می‌کرد.

به دنبال برگزاری انتخابات ماه اوت در بلاروس که به پیروزی لوکاشنکو با کسب ۸۰ درصد آرا منتهی شد موجی از اعتراضات در این کشور در اعتراض به نتیجه انتخابات به راه افتاده که همچنان ادامه دارد.

تیخانوفسکایا، رقیب اصلی لوکاشنکو در این انتخابات تنها ۱۰.۱۲ درصد آراء انتخاباتی را به دست آورد اما تاکنون نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس را به رسمیت نشناخته است.

تیخانوسکایا بعد از شکست در انتخابات به کشور لیتوانی گریخت و در آنجا ضمن اتهام زنی درباره تقلب در انتخابات، در حال رایزنی و دیدار با مقام‌های آمریکایی و برخی کشورهای اروپایی علیه لوکاشنکو است.


پوتین: روسیه در امور داخلی همسایگانش دخالت نمی‌کند

رئیس جمهوری روسیه در دیدار با همتای قرقیزستانی خود در سوچی، تأکید کرد: مسکو هرگز در امور داخلی همسایگانش و بطور کلی سایر کشورها دخالت نمی‌کند، ولی از دولت‌های قانونی آنها برای ایجاد ثبات در کشور حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری فدراسیون روسیه در دیدار با “سورونبای جین‌بیک‌اف” رئیس جمهوری قرقیزستان در سوچی، اعلام کرد که روسیه هرگز در امور داخلی سایر کشورها دخالت نمی‌کند، ولی از دولت‌های قانونی آنها در تلاش برای ایجاد ثبات در وضعیت کشور حمایت می‌کند.

پوتین در این دیدار گفت: «شما می‌دانید که ما هرگز در امور داخلی همسایگان و به طور کلی سایر کشورها دخالت نمی کنیم. البته ما همواره از تلاش‌هایی در جهت ایجاد ثبات در وضعیت آنها، بر اساس انجام گفت‌وگوهای کامل بین تمامی نیروهای سیاسی استقبال کرده و همیشه از دولت‌های قانونی برای ایجاد ثبات در کشورشان حمایت می‌کنیم.»

رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد که این کشور در روابط خود با جمهوری قرقیزستان نیز با ارائه حمایت اقتصادی، به همین شیوه عمل کرده و خواهد کرد.

رئیس جمهوری قرقیزستان نیز به نوبه خود با یادآوری اینکه وضعیت اپیدمی ویروس کرونا در این کشور با کمک روسیه تثبیت شده است، از مقامات مسکو برای ارائه این حمایت تشکر کرد.

لازم به یادآوری است که در ماه جولای گذشته، گروهی از پزشکان وزارت دفاع روسیه برای کمک به پزشکان محلی در معالجه شهروندان مبتلا به عفونت کووید-19 این کشور به قرقیزستان اعزام شدند. در مجموع، 19 متخصص و همچنین تجهیزات پزشکی لازم، از جمله دستگاه‌های تنفس مصنوعی به بیشکک فرستاده شد.

طبق آخرین آمار منتشره رسمی، در کل دوره همه گیری ویروس کرونا در قرقیزستان، تاکنون بیش از 46 هزار و سیصد مورد ابتلا به این عفونت شناسایی شده، بیش از یک هزار بیمار فوت کرده و حدود 42 هزار و 600 نفر هم بهبود یافته‌اند.