رسانه ها

ترکیه رسماً حمایتش را از آذربایجان در جنگ اعلام کرد

وزیر امور خارجه ترکیه پس از بازدید از سفارت آذربایجان در آنکارا ، مولود چاووش اوغلو ادعا کرد که کشورش آماده است تا از آذربایجان در قره باغ هم در میز مذاکره و هم در میدان جنگ حمایت کند. تنها یک راه حل برای حل این درگیری وجود دارد: ارمنستان باید خاک آذربایجان را ترک کند

چاووش اوغلو ادعا کرد::ما می خواهیم مشکل یکبار برای همیشه حل شود. ما خیلی تلاش کردیم ، اما فایده ای نداشت. ما آماده حمایت از آذربایجان هم سر میز مذاکره و هم در میدان جنگ هستیم.
نومان کورتولموش ، نایب رئیس حزب حاکم حزب عدالت و توسعه ، نیز روز سه شنبه از سفارت آذربایجان بازدید کرد. وی پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که آنکارا هرگونه حمله به باکو را به معنای واقعی کلمه حمله به ترکیه می داند.: ارمنستان متجاوز است. ما حملات به آذربایجان را به عنوان حملات به ترکیه ارزیابی می کنیم. ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا به برادرانمان در آذربایجان کمک کنیم.
در همین حال ، پولاد بولبلوغلو ، سفیر آذربایجان در روسیه ، گزارش هایی را مبنی بر استفاده کشورش از مزدوران اسلامی ، از جمله از ترکیه ، در درگیری قره باغ کوهستانی رد کرد:«شتیعات در مورد استفاده از مزدوران ترکیه یاختگی است. ارتش ما امروز به مزدور یا سایر نیروهای نظامی نیاز ندارد.»

صبح روز 27 سپتامبر ، نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان اعلام کرد که نیروهای مسلح آذربایجان حمله ای علیه جمهوری قره باغ کوهستانی را آغاز کرده اند.

نیکول پاشینیان در مورد تهدید مستقیم و حیاتی مردم ارمنستان با توجه به درگیری مجدد قره باغ ابراز نگرانب کرده است. وی همچنین ترکیه را به شرکت در نبردهای قره باغ کوهستانی متهم کرد. نخست وزیر به شدت نگران وخیم تر شدن اوضاع در قره باغ است.

نخست وزیر به تلویزیون دولتی روسیه گفت: «همه ما این را به عنوان تهدیدی وجودی برای مردم خود ، به عنوان اعلان جنگ علیه مردم ارمنستان می دانیم و در حال حاضر مجبور به استفاده از حق «دفاع از خود» هستیم.»

وی تأکید کرد که اقدامات ایروان پاسخی به تجاوزات باکو است. به گفته پاشینیان ، آذربایجان باید اقدامات تهاجمی خود علیه قره باغ و ارمنستان را متوقف کند زیرا این تجاوزات توسط آذربایجان آغاز شده است.

ترکیه در این تجاوز دخالت دارد.

نخست وزیر ارمنستان گفت: «این یک عملیات از قبل مهندسی شده بود.» پشینیان گفت شکی نیست که باکو و آنکارا طی تمرینات مشترک نظامی خود برنامه عملیاتی را تدوین کردند.

نخست وزیر ارمنستان از جامعه جهانی خواست اقدامات هر دو کشور را محکوم کرده و خواستار خروج ترکیه از منطقه شود. «از آنجا که حضور ترکیه در قفقاز جنوبی بسیار خطرناک است.»

پاشینیان افزود: «طبق اطلاعات موثق ما ، مربیان نظامی و پرسنل عالی رتبه نظامی ترکیه در حال حاضر در پست های فرماندهی در آذربایجان هستند و حتی گفته می شود که فرماندهی برخی از عملیات های جنگی را نیز بر عهده دارند.»