گوناگون, سرتیتر

استراتژی دولت پکن و ثبات «شین جیانگ» توطئه آمریکا را نقش برآب کرده است

ثبات طولانی مدت در منطقه «شین جیانگ»، تلاش های سیاستمداران آمریکایی برای سوء استفاده از این منطقه به عنوان بهانه ای برای کنترل چین را ناکام گذاشته است.

«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین با حضور در سومین نشست اخیر کمیته مرکزی امور شین جیانگ، به طور خلاصه به بیان دستاوردهای اقتصادی و توسعه اجتماعی در شین جیانگ از سال 2014 میلادی تاکنون و توضیحات دقیق درباره چین درعصر جدید پرداخت.

استراتژی حزب حاکم چین برای اداره شین جیانگ، منجر به ایجاد سازو کارهایی جامع در مسیر حفظ ثبات اجتماعی و بلند مدت در این منطقه شده است؛ سخنرانی رئیس جمهور چین نه تنها مسیر توسعه آتی شین جیانگ را مشخص کرد، بلکه تا حد زیادی به افزایش اطمینان مردم محلی شین جیانگ به ترغیب زندگی ای به مراتب بهتر منجر شد.

سخنان شی جین پینگ همچنین به جهان نشان داد که طرح به اصطلاح «کنترل چین از طریق شین جیانگ» که توسط سیاستمداران آمریکایی برنامه ریزی شده است، نهایتا به جایی نخواهد رسید و بدون شک شکست خواهد خورد.

مردم متوجه شده اند که برخی از سیاستمداران آمریکایی به دلیل تعصبات ایدئولوژیک و فشار ناشی از انتخابات ریاست جمهوری در کشورشان، تحت عنوان «حقوق بشر»، درباره مسائل مرتبط با شین جیانگ همه جور دروغی می سازند و به استراتژی چین برای اداره شین جیانگ افترا می زنند و روابط قومی در چین را تحریک می کنند و به تحریف دستاوردهای توسعه در این منطقه می پردازند در حالیکه انگیزه آنها، منفعت شخصی و ایجاد آشفتگی در چین است.

سوالی که به وجود می آید این است که با وجود این نوع تلاش آمریکایی ها، وضعیت توسعه در شین جیانگ به چه صورت است؟

رئیس جمهور چین ضمن سخنرانی اش، با ارائه جزئیات و داده های دقیق، بررسی جامعی از شین جیانگ در 4 زمینه توسعه اقتصادی، معیشت مردم، فقرزدایی و کمک به این منطقه ارائه کرد.

رشد ناخالص داخلی شین جیانگ از سال 2014 تا 2019 میلادی، با نرخ متوسط سالانه 7.2 درصدی رشد داشته است که این رقم بیشتر از متوسط رشد ناخالص ملی است؛ سرانه درآمد قابل استفاده ساکنان شین جیانگ با نرخ متوسط سالانه 9.1 درصدی، افزایش داشته است؛ میزان فقر در شین جیانگ از 19.4 درصد به 1.24 درصد رسیده است و انتظار می رود که فقر در تمام سطوح تا پایان سال 2020 میلادی از بین برود.

از طرف دیگر، دولت مرکزی چین با تخصیص بودجه ای بیش از 2 تریلیون دلار در طول 6 سال، از منطقه شین جیانگ پشتیبانی کرده و در 19 استان و شهر شین جیانگ سرمایه گذاری 96.4 میلیارد یوانی عملی شده است.

مجموعه داده های جدید حاکی از آن است که از نشست انجمن مرکزی امور شین جیانگ در سال گذشته تاکنون و بدنبال تلاش سرسختانه مردم این منطقه و حمایت مردم سراسر کشور، توسعه اجتماعی و اقتصادی شین جیانگ با دستاوردهای بی سابقه ای همراه بوده است و حس منفعت، شادی و امنیت مردم تمام گروه های قومی در این منطقه همچنان رو به افزایش است.

دستاوردهای توسعه شین جیانگ تائیدی بوده بر این نکته که استراتژی حزب حاکم چین در مسیر اداره شین جیانگ، کاملا صحیح بوده است و اجرای این راهبرد باید مدت های طولانی ادامه پیدا کند.

رئیس جمهوری خلق چین بر ضرورت درک دقیق هدف کلی ایجاد ثبات اجتماعی و بلند مدت در شین جیانگ از طریق ساز و کارهایی خاص مانند اعمال ماهیت قانون در شین جیانگ، تحکیم وحدت ملی، پیشبرد توسعه، فقر زدایی، ارتقاء سطح اشتغال زایی و .. تاکید کرده است تا از این طریق، مسیر پیشرفت های بعدی در شین جیانگ و جهت گیری آن برنامه ریزی شود و بار دیگر، ثابت شود که حزب حاکم چین به دنبال خوشحالی مردم است.

ایجاد ثبات بلند مدت در شین جیانگ به عنوان منطقه ای که از خشونت و تروریسم رنج برده، پیش نیاز توسعه آن است؛ بدنبال استراتژی حزب حاکم در چین برای اداره شین جیانگ، این منطقه بیش از سه سال متوالی است که دیگر شاهد وقوع حوادث خشونت بار تروریستی نبوده است و مردم کاملا از ثبات حاکم لذت می برند.

نگاهی به صنعت گردشگری محلی نشان می دهد که در سال 2019 میلادی، شین جیانگ توانسته است 213 میلیون توریست داخلی و خارجی را جذب کند و به درآمد متوسط 363.262 میلیارد یوانی برسد.

توسعه نیز اصل مهمی برای ثبات بلند مدت در شین جیانگ به حساب می آید؛ رئیس جمهور چین تاکید کرده است که عامل کلیدی توسعه شین جیانگ، بهره گیری آن از موقعیتش و ترکیب پیشرفت های منطقه ای در شین جیانگ با مسیر پیشرفت های کشوری است.

شین جیانگ به عنوان منطقه محوری و اصلی در کمربند اقتصادی «جاده ابریشم»، اخیرا مسیر حمل و نقل بیش از 3 هزار و هفتصد قطارهای تندروی چینی و اروپایی را با میانگین رشد سالانه بیش از 80 درصدی، راه اندازی کرده است.

شین جیانگ در عین حال ارائه خدمات هوایی خود به 17 کشور و 25 شهر بین المللی و 88 شهر داخلی را آغاز کرده و متراکم ترین شبکه هواپیمایی منطقه ای چین را تشکیل داده است.

تردیدی وجود ندارد که امتیازهای موقعیتی شین جیانگ در آینده و به دنبال شکل گیری سریع الگوی جدید توسعه چین، برجسته تر می شود و سطح پیشرفت های این منطقه در قیاس با پیشرفت جهانی، به مراتب بهبود پیدا خواهد کرد.

با این وجود، سیاستمداران آمریکایی همواره چشم خود را به روی دستاوردهای توسعه شین جیانگ می بندند و به بهانه های حقوق بشری، قومیتی و منطقه ای و با داشتن انگیزه های باطنی، درصدد ایجاد آشوب در این منطقه و بی اعتبار کردن تلاش های دولت چین در شین جیانگ هستند.

نمایندگان بسیاری از کشورها با حضور در چهل و پنجمین نشست اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل به حمایت از اقدامات چین در شین جیانگ پرداختند و از کشورهای مربوطه (آمریکا) خواستند تا به حقوق اساسی مسائل مرتبط با این منطقه احترام بگذارند و دست از دخالت در امور داخلی چین بردارند.

در حال حاضر بیش از هزار نفر از 91 کشور برای بازدید از شین جیانگ به این منطقه دعوت شده اند و تاکید کرده اند که چین تجارب ارزشمندی در زمینه مقابله با تروریسم و مبارزه با افراط گرایی دارد و این موضوع ارزش آن را دارد که جامعه بین المللی از چین یاد بگیرد.

بدیهی است که جامعه بین الملل از انگیزه های شوم برخی از سیاستمداران آمریکایی که بدنبال هوچیگری درباره موضوعات شین جیانگ هستند و حتی علنا از آشوبگران این منطقه حمایت می کنند، آگاه است.

این سیاستمداران آمریکایی برای اینکه شین جیانگ باز هم به چنگ تروریست های خشونت طلب بیفتد و نهایتا تفرقه و آشفتگی در چین رقم بخورد، دست از تلاش خود بر نمی دارند.

با این حال، جمعیت 1.4 میلیارد نفری مردم چین هیچ وقت اجازه نمی دهند آمریکایی ها به هدف خود برسند؛ در حال حاضر مردم تمام گروه های قومی در شین جیانگ مانند دانه های انار کنار یکدیگر ایستاده اند و هیچ نیروی نمی تواند مانع دستیابی آنها به ثبات اجتماعی و بلند مدت در شین جیانگ شود.

یک شین جیانگ مرفه و پایدار، حقیقتی است که جهان شاهد آن خواهد بود و توطئه سیاستمداران آمریکایی برای سوء استفاده از شین جیانگ جهت کنترل چین، صرفا یک توهم و سوژه خنده و تمسخر جهانیان است.

رادیو بین‌المللی چین