رسانه ها

تلاش چین برای رسیدن به «جهانی عاری از کربن» تا سال ۲۰۶۰ میلادی

مقامات چین در جریان هفتاد و پنجمین نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد افزایش مشارکت جدی ملی دولت پکن همراه با اتخاذ سیاست ها و اقداماتی به مراتب قوی تر با هدف تلاش برای رسیدن به حداکثر میزان حذف انتشار دی اکسید کربن تا سال 2030 میلادی و تلاش برای رسیدن به خنثی سازی انتشار کربن تا سال 2060 میلادی را مطرح کردند.

چین در سال 2014 میلادی یک طرح تغییرات آب و هوای ملی را منتشر کرد و تا پایان سال 2018 میلادی، چین به این هدف رسیده بود یعنی دو سال زودتر از زمانی که انتظار می رفت.

کارشناسان می گویند که بررسی اقداماتی که چین در این راستا اتخاذ کرد از جمله تنظیم ساختار صنعتی،‌ بهینه سازی منابع اولیه انرژی، بهبود بهره وری از منابع انرژی و ارتقاء ساخت بازارهای کربنی، می تواند دستیابی به منطقه عاری از انتشار کربن را تا سال 2060 میلادی محقق سازد و خنثی سازی انتشار کربن، هدفی واقع بینانه است.

چین هدف خود برای خنثی سازی انتشار کربن را تا قبل از سال 2060 میلادی تعریف کرده است؛ این اولین باری است که این کشور تحت توافق آب و هوایی پاریس مصوب سال 2015 میلادی، اهداف بلند پروازانه خود را با بیان زمان دقیق تحقق آن اعلام می کند.

«جارل کراسینگ» مدیر بین المللی اندیشکده محیط زیستی « Concito»،‌ در مصاحبه با رسانه دانمارکی « Politiken» گفت که بر این باور است که عادت چینی ها این است که اهداف نزدیک تری برای خودشان تعیین می کنند اما از آنها فراتر می روند؛ کراسینگ گفت که چین در حال راه اندازی مجدد برنامه کاشت درخت است که مساحت اجرایی آن 4 برابر مساحت انگلیس است.

«جفری ساکس» استاد اقتصاد دانشگاه «کلمبیا» و از مشاوران ارشد سازمان ملل در این باره می گوید: انتظار می رود چین زودتر از برنامه ریزی زمانی انجام شده، به این هدف برسد زیرا این کشور در زمینه صنایع سبز با فناوری پیشرفته، در حال ساخت یک تکنولوژی جهانی است.

بر اساس گزارش « Climate Action Tracker» اگر اهداف چین محقق شوند، انتظار می رود که 0.2 و 0.3 درجه سانتیگراد از گرمای کره زمین کم شود که این مقدار، بیشترین میزان کاهش دمایی است که سازمان Climate Action Tracker تا به امروز برآورد کرده است.

سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان به هدف کربن زدایی دست پیدا کرد؟

چین با هدف کاهش انتشار دی اکسید کربن از زغال سنگ، تلاش های برنامه ریزی شده ای داشته است تا ساختار صنعتی اش را تنظیم کند؛ وزارت محیط زیست چین در سال 2018 میلادی یک طرح عملیاتی ارائه کرد که هدف آن به حداقل رسانیدن انشار 480 میلیون تن دی اکسید کربن تولیدی ناشی از فعالیت تولیدات فولاد در چین تا سال 2020 میلادی بود.

چین در عین حال شبکه برقی خود را ارتقاء داده و نیروگاه های برق فوق العاده حساس کارآمدتری ساخته است که از زغال کمتری برای تولید انرژی بیشتر استفاده می کنند؛ این کارخانه ها منجر به بهبود وضعیت محیط زیست می شوند.

بر اساس گزارش مؤسسه « Center for American Progress»، اگر این هدف چین محقق شود، فعالیت تمام تاسیسات برق با سوخت زغال سنگ در آمریکا تا سال 2020 میلادی غیرقانونی خواهد بود زیرا این تاسیسات، ضروریات حذف کربن که توسط چین ارائه شده است را رعایت نمی کنند.

گروهی از کارشناسان حوزه انرژی « Center for American Progress» در سال 2016 میلادی از تعدادی از تاسیسات زغال سنگ چین بازدید کردند؛ این کارشناسان در جریان گفت و گو با مهندسان،‌ مدیران کارخانه و مقامات دولت های محلی که در حوزه زغال سنگ مشغول به کار بودند، دریافتند که صنعت زغال چین در حال تحول گسترده ای است تا از معادن زغال به نیروگاه های برق برسد.

علاوه بر این، چین سیاست هایی را به منظور کاهش وابستگی خانوارها به سوخت زغال تدوین کرده است؛ وزارت محیط زیست چین در سال 2017 میلادی، ارائه سوبسید به بیش از 3 میلیون خانوار در 4 استان شمالی و مرکزی چین را در پیش گرفت تا به جای استفاده از گازهایی که سوخت آنها زغال سنگ بود، از اجاق گازی و یا برقی استفاده کنند.

چین سخت در تلاش است تا آگاهی مردم در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی و حفاظت های محیط زیستی را پرورش و ارتقاء دهد؛ برای مثال، یکی از اقدامات چین در این مسیر تعیین روز ملی کاهش کربن و استفاده از مکان های عمومی مانند اتوبوس ها، قطارها و مراکز خرید برای آموزش به عموم در این زمینه است.

کاشت درخت نیز از جمله فعالیت های مستمر کاهش کربن است که در چین اجرایی می شود.

بر اساس گزارش اخیر هیئت مامور چینی به سازمان ملل، این کشور از سال 2000 میلادی تاکنون، توانسته است 25 درصد از میزان جنگل کاری های انجام شده در جهان را به خود اختصاص دهد.

داده های بانک جهانی نشان دهنده نقش 58 درصدی چین در حفظ انرژی جهان در طول 20 سال گذشته است.

رادیو بین‌المللی چین