رسانه ها

کشف گونه جدید «میگو» در «کویر لوت» ایران؛ داغ ترین نقطه زمین

روزنامه «استار تریبون» در گزارشی با عنوان «میگوهایی که در داغ ترین کویر جهان دوام می آورند»، نوشت با بارش باران و جمع شدن آب در چاله های کویر لوت ایران در فصل بهار، شن ها زنده می شوند.

تخم های ریز و خشک شده میگوها که میان دانه های ریز شن ها مدفون شده اند، غرق آب می شوند و شروع به بیرون آمدن از میان شن ها می کنند و تبدیل به گونه ای میگو می شوند؛ ممکن است چندین دهه از زمان مدفون شده تخم این گونه میگوها در میان تپه های شنی گذشته باشد.

اما وقتی باران می آید، تخم ها به سخت پوستان کوچک و پر مانندی تبدیل می شوند که «پری میگو» نامیده می شوند؛ این پری میگوها در آب های شیرین زندگی می کنند و به نوعی هم خانواده میگوهای آب نمکی هستند.

پری میگوها به مدت یک الی دو ماه داخل دریاچه هایی که از باران در کویر ایجاد شده اند جست و خیز می کنند و قبل از اینکه بمیرند و یا اینکه دریاچه خشک شود، تخم گذاری می کنند و این امر بستگی به این موضوع دارد که دریاچه زودتر خشک شود و یا اینکه این میگوها زودتر از خشکی دریاچه آب، بمیرند.

این پری میگوها مدت زمان کوتاهی در حوضچه های آب فصلی سراسر جهان زندگی می کنند؛ اما خبر کشف این گونه میگوها در کویر لوت ایران که داغ ترین نقطه جهان نامیده می شود،‌ در حالی منتشر شده است که احتمالا کسی فکرش را نمی کند که بتواند در کویر لوت آبی پیدا کند.

ماهواره «Aqua» ناسا در سال 2005 میلادی، دمای زمین کویر لوت را 159.3 درجه فارنهایت (بیش از 70 درجه سانتی گراد) گزارش کرد.

محققان این گونه های جدید میگو را «فالوکریپتوس فهیمی» (Phallocryptus fahimii) نامیده اند؛‌ فهیمی برگرفته شده از نام «هادی فهیمی» خزنده شناس ایرانی است.

رادیو بین‌المللی چین

۱ دیدگاه

  1. درود بر رفقای زحمتکش مجله هفته!
    من حتی در سالهای اول انقلاب در مورد وجود میگوهای کویری در کویرهای ایران مطلبی خوانده بودم.
    متاسفانه، عنوان، نویسنده و منبع مطلب را بخاطر ندارم.

    لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.