پرش به محتوا

شخصیت‌ها و رهبران سیاسی در آمریکای لاتین خواستار آزادی جولیان آسانژ هستند

assang202009jpg

مکزیکو سیتی – نزدیک به یکصد و شصت نفر از شخصیت‌های برجسته سیاسی آمریکای لاتین شامل نخست‌وزیران, وزرا و دیپلمات‌های سابق بر اساس نامه ای از دولت بریتانیا خواستند استرداد جولیان آسانژ به دولت آمریکا را متوقف کند.

امضاکنندگان این نامه خواستار آزادی فوری آقای آسانژ که در زندان بلمارش لندن به سر می برد شدند.جولیان آسانژ پس از آنکه با تبانی رئیس‌جمهور راستگرای فعلی اکوادور از سفارت این کشور به پلیس بریتانیا تحویل داده شد در این زندان در سلول انفرادی زندانی است.

امضا کنندگان این بیانیه شامل آلبرتو فرناندز ، رئیس جمهور آرژانتین، نیکولاس مادورو ، رئیس جمهور ونزوئلا ؛ همچنین روسای جمهور دولت های سابق خوزه موخیکا (اروگوئه) ، دیلما روسف (برزیل) ، اوو مورالس (بولیوی) ، لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا (برزیل) و رافائل کورئا (اکوادور) میباشند.

این نامه همچنین توسط خوزه لوئیس زاپاترو ، رئیس جمهور سابق اسپانیا ، جرمی کوربین ، رهبر پیشین حزب کارگر در انگلیس و آدولفو پرز اسکیوئل آرژانتینی ، برنده جایزه نوبل صلح ۱۹۸۰ امضا شده است.

این نامه فرجام خواهی بی‌سابقه ای در در سطح بین المللی است، که بر اساس ارزیابی متخصصان حقوق بین الملل که در ماه اوت خطاب به دولت بریتانیا نوشته شده است تنظیم شده است. بر اساس متن ارزیابی متخصصان حقوقی، آنها نگرانی جدی خود را در مورد آزار و اذیت سیاسی آقای آسانژ، نقض آشکار حقوق انسانی او و نقض قوانین بین‌المللی و داخلی توسط دولت بریتانیا را در این متن یادآوری می کنند.

این متن ادعای قانونی بودن پیگرد دولت ایالات متحده و گسترش دامنه سیستم حقوقی این کشور به خارج از قلمرو آنرا به شدت زیر سوال میبرد.

این فراخوان مشترک دیدگاه تخصصی را در محافل گسترده حقوقی و سیاسی مورد حمایت قرار میدهد که در آن هشدار داده میشود که استرداد احتمالی آسانژ به ایالات متحده نمونه ای بی سابقه‌ای خواهد بود که میتواند بدعت گذاری در زیر پا نهادن قوانین و توافق‌های بین المللی، حقوق بشری و قانونی تا‌کنونی جهان باشد. این تصمیم می‌تواند راه‌ جنائی کردن فعالیت‌های ژورنالیسم انتقادی را بگشاید، و به کسانی که سعی می‌کنند تا جنایات جنگی را افشاکنند تهمت جاسوسی زده و نفوذ قضائی آمریکا را در خارج از مرز‌هایش فراهم آورده و هر مخالفی را به جرم جاسوسی دستگیر و زندانی کند.

دولت دونالد ترامپ جولیان آسانژ را متهم می کند که اسناد داخلی جنگی این کشور را از طریق تارنمای ویکی لیکس منتشر کرده است ، از جمله اسناد مربوط به جنایات جنگی و فساد نیروهای مسلح و مقامات ایالات متحده که در جنگ های افغانستان و عراق. مرتکب جنایات جنگی و فساد شدند. در كيفرخواست آمريكا برای این جرم ۱۷۵ سال زندان در نظر گرفته شده است و احتمال اعدام آسانژ نیز هنوز کاملا منتفی نیست.

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: