کوبا, رسانه ها

تسهیل کردن سرمایه گذاری خارجی در کوبا

کوبا هاوانا- مجله هفته، از ۱۶ سپتامبر قانون جدیدی در کوبا به اجرا گذاشته شده است که هدف آن ساده سازی و تسریع روند تصویب سرمایه گذاری های مستقیم خارجی است. با رویه جدید که «یک نقطه تماس مرکزی» نام گرفته (One-Stop-Shop, ، Ventanilla Unica de Inversión Extranjera) ، تمام مراحل لازم برای سرمایه‌گذاری در کوبا از طریق یک مرجع واحد انجام میگیرد.

همچنین برای شرکت‌های خصوصی که مایل به سرمایه‌گذاری و گشودن در‌های تجارت خارجی با کوبا هستند به تسهیلاتی در نظر گرفته میشود . رودریگو مالمیکا ، وزیر تجارت خارجی اعلام کرد که از ماه ژوئیه بیش از ۷۰۰ درخواست دریافت شده است.

هدف این قانون جدید این است که درخواست‌های متقاضیان سرمایه گذاری در کوبا بدون کاغذ بازی بررسی و مورد تصویب قرار بگیرد.

کوبا به ویژه در حال حاضر در بخش کشاورزی ، به دنبال شرکای خارجی برای مقابله با بحران تأمین مواد غذایی است. بعلاوه ، ۴۶۰ پروژه با حجم یازده میلیارد شصت میلیون دلار به مناقصه گذاشته شده‌اند. پیشنهادات سرمایه‌گذاران نیز مورد استقبال دولت کوبا قرار خواهد گرفت. بر همین اساس در تابستان گذشته دو شرکت تولید رنگ و وسایل ضد عفونی کار و تولیدات خود را در ماریل که منطقه تجارتی ویژه‌ای است آغاز کردند.
در ماریل منطقه تجارتی ویژه شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی می‌بایستی با طرف کوبایی وارد معامله شده و معاملات مالی خود را با ارز خارجی پرداخت کنند.

یکی از اصلاحاتی که باید تا آوریل سال آینده اجرا شود ، گشودن تجارت خارجی برای شرکت های خصوصی است. در آینده ، ۳۷ شرکت دولتی می توانند معاملات واردات و صادرات خود را براساس ارز انجام دهند و به بازارهای عمده فروشی دسترسی پیدا کنند.

همانطور که وزیر تجارت خارجی در یک برنامه تلویزیونی ویژه در این باره اعلام کرد ، تا کنون ۷۰۰ درخواست تسلیم دولت شده است که ۱۴۳ عدد از از این درخواست‌ها از سوی افراد خصوصی بوده است.

بیشترین کالاهای صادراتی که معمولاً مورد مذاکره و پیشنهاد قرار گرفته اند شامل میوه ها ، غذاهای کنسروی ، محصولات چوبی و زغال چوب ، پرندگان خانگی ، صابون، عسل و محصولات نرم افزاری است.