کوبا, سياسی, سرتیتر

رسانه‌ها و مقامات آمریکای لاتین در برابر یکجانبه‌گرایی واشنگتن

همزمان با گرایش جامعه جهانی به چندجانبه گرایی برای حل اختلافات، یکجانبه‌گرایی دولت آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه ایران، با مخالفت صریح جهانی از جمله متحدان اروپایی واشنگتن و همچنین رسانه ها و مقامات آمریکای لاتین مواجه شده است.

به گزارش ایرنا، در میان بازتاب گسترده مخالفت جهانی با یکجانبه گرایی ایالات متحده آمریکا، رسانه های اسپانیایی زبان از جمله ال موندو، افه، اروپا پرس، تله سور، اولتیماس نوتیسیاس، اینفوبائه و لا وانگواردیا نیز با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر از سرگیری تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران تاکید کردند که شورای امنیت هیچ حقی برای آمریکا در این زمینه قائل نیست و حتی متحدان اروپایی واشنگتن نیز این اقدام را غیرقانونی و بی اثر خواندند. همچنین برخی مقامات آمریکای لاتین با ابراز واکنش های قاطعانه‌ای در ردّ اقدامات آمریکا، آن را مغایر با قوانین بین الملل و چندجانبه گرایی عنوان کردند.

روزنامه ال موندو اسپانیا نوشت: آمریکا در حالی خبر از بازگشت تحریم‌ها می‌دهد که اکثریت اعضای شورای امنیت به دلیل خروج این کشور از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی، هیچ حقی برای کاخ سفید قائل نبوده و بر خلاف نظر دولتمردان آمریکایی، سازمان ملل در این مسیر هیچ اقدامی نکرده است.

خبرگزاری افه نیز با اشاره به غیر قانونی خواندن اقدام آمریکا نوشت: فرانسه، آلمان و انگلیس روز جمعه اعلام کردند تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از جانب آمریکا بی نتیجه خواهد بود؛ پاریس، برلین و لندن در نامه‌ای به شورای امنیت ضمن غیر قانونی خواندن اقدام آمریکا، این عمل را بی اثر دانستند.

گذشته از خبر واهی بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، تهدید صریح اعضای سازمان ملل در صورت عدم تمکین از این اقدام فاقد مشروعیت، دیگر محور مورد توجه رسانه های اسپانیولی زبان بود.

تارنمای شبکه تلویزیونی تله سور در تیتر خبر بامداد یک شنبه خود نوشت: «آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته و در صورت عدم اجرا دیگران را به عواقب سخت تهدید می‌کند» و در ادامه روایت خود آورد: آمریکا در حالی خبر از بازگشت تحریم‌ها می‌دهد که تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران در شورای امنیت رد شد.

واکنش مقامات آمریکای لاتین به یکجانبه گرایی آمریکا

«خورخه آرئاسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا، به دنبال اعمال تحریم‌های جدید واشنگتن علیه تهران و «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی این کشور آمریکای جنوبی، بلافاصله در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام، اعلام کرد که این تحریم‌ها مانع روابط اقتصادی و تجاری بین این کشور بولیواری و جمهوری اسلامی ایران نخواهد شد.

این بیانیه با ردّ قاطعانه اقدام غیرقانونی و یکجانبه واشنگتن در جهت از سرگیری تحریم ها علیه ایران، آن را مغایر با تصمیم حداکثری شور ای امنیت دانست که در آن ۱۳ نفر از ۱۵ عضو مجمع عمومی سازمان ملل مشخصا و آشکارا به بازگردانی تحریم ها جواب منفی داده اند. این اقدام جدید در برابر چندجانبه گرایی ثابت کرد که حاکمان ایالات متحده آمریکا برای تصمیمات مشترک اتخاذشده در راستای حفظ صلح و امنیت بین المللی احترامی قائل نیستند.

«برونو روریگز» وزیر خارجه کوبا نیز ضمن انتقاد شدید از سیاستهای خصمانه آمریکا علیه برخی کشورها تصریح کرد که رفتارهای غیرمسئولانه این کشور بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهان به شمار می‌رود.

وزیر خارجه کوبا همچنین خاطر نشان کرد: آمریکا به گونه‌ای در عرصه جهانی عمل می‌کند که گویی با تمام جهان، منابع حیاتی آن و ساکنان کره زمین در جنگ است. آمریکا موجب مناقشه‌های مختلف، جنگ های غیرمتعارف و تجاری در جهان می شود و با اتخاذ اقدامات یکجانبه مغایر با اصول بین الملل، چندجانبه‌گرایی و قوانین بین‌الملل را مورد تهدید قرار می دهد.

رودریگز در ادامه واشنگتن را به بی‌توجهی نسبت به توافق‌های مهم در حوزه‌های حفاظت از محیط زیست در جهان، خلع سلاح و کنترل تسلیحات متهم و از دولت آمریکا به خاطر خروج از یکسری توافق نامه‌های بین‌المللی به شدت انتقاد کرد.

«ساموئل مونکادا» نماینده دائم ونزوئلا در سازمان ملل متحد، نیز یک شنبه گذشته (۳۰ شهریور) ضمن محکوم کردن جنایات آمریکا علیه ایران و ونزوئلا در واکنش به اقدام بی پایه و اساس آمریکا در بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران با انتشار پیام‌هایی جداگانه در صفحه توییترش نوشت: ترامپ از سال ۲۰۱۸میلادی سیاست تروریسم اقتصادی و نظامی را علیه ایران به کار بسته است؛ فشار اقتصادی در بحبوحه شیوع بیماری همه‌گیر، جنایتی غیرانسانی است، همانطور که به شهادت رساندن سردار سلیمانی نیز جنایت دیگری از نقض آشکار حقوق بین الملل بود. مونکادا همچنین از توافق برجام به عنوان «دستاوردی تاریخی برای صلح جهانی و همچنین برای سازمان ملل متحد» نام برد.

این دیپلمات ونزوئلایی در ادامه نوشت: ترامپ سیاست فشار اقتصادی علیه ایران و ونزوئلا را به «الیوت آبرامز» محول کرد؛ کسی که نامش به عنوان بزرگترین جنایتکار آمریکا در تاریخ ثبت خواهد شد.

مونکادا همچنین ضمن هشدار از اهداف پشت پرده ماموریت مقام آمریکایی علیه ونزوئلا و ایران نوشت: کاخ سفید برای انتخابات پیش روی آمریکا اکنون در حال طرح ریزی است؛ طرح جنایت ترامپ علیه ایران، ونزوئلا، سازمان ملل و صلح جهانی است! همه باید نسبت به تجاوزهایی که آمریکا در روزهای آینده مرتکب خواهد شد، هوشیار باشیم.

واشنگتن در حالی اعلام کرده تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بار دیگر اعمال می‌شوند که به اعتقاد بیشتر کشورهای جهان دولت ترامپ به دلیل خارج شدن از برجام، اختیار و حقی برای بازگرداندن این تحریم‌ها ندارد.

جامعه جهانی و شورای امنیت ملی با ردّ این موضوع، آن را فاقد اثر قانونی دانستند.