رسانه ها

مسئولیت پذیری بی وقفه چین در حذف فقر و گرسنگی از جهان

محصولات کشاورزی چین که به سختی به مرحله برداشت رسیده اند، نشان می دهند که امنیت مواد غذایی در این کشور به شیوه ای کامل تضمین شده است.

امروز 22 سپتامبر 2020 معادل 1 مهر 1399 برای کشاورزان چینی مصادف است با سومین جشنواره سالانه برداشت محصول.

تازه ترین گزارش های رسمی ارائه شده در زمینه کشاورزی در چین حاکی از آن است که سطح کاشت محصول در فصل پاییز در سال جاری میلادی در این کشور به طرز چشمگیری افزایش داشته است و انتظار می رود که این سطح، به 85.6 میلیون هکتار برسد.

در صورتی که هیچ فاجعه و بلای طبیعی در اواخر دوره بعدی (برداشت) رخ ندهد، امسال یک سال پربار از نظر برداشت محصولات کشاورزی برای چینی ها خواهد بود.

بر خلاف آنچه در پس زمینه حاکم است، از جمله شیوع و همه گیری ویروس کرونا، سیل های وحشتناکی که در رودخانه «یانگ تسه» رخ داده است و همچنین توفان های مداوم، برداشت محصول غلات در چین که به سختی انجام شده نیز از اهمیت زیادی در زمینه حفظ امنیت غذایی جهان برخوردار است.

بر اساس آمار موجود، سرانه مصرف غذا در چین به حدود 470 کیلوگرم رسیده است که این رقم به مراتب بالاتر از سرانه 400 کیلوگرمی است که به عنوان استاندارد بین المللی امنیت غذایی تعریف شده است؛ شرایط امنیت غذایی در چین همچنان در مسیر بهبود رو به حرکت است.

یکی از دلایل مهم در این زمینه، اهمیتی است که دولت چین از مدت های طولانی قبل از این، برای تضمین امنیت غذایی قائل شده است و امنیت غذایی را به عنوان اولویت برتر حاکمیت و اداره کشور در نظر دارد.

در عین حال، اطمینان چین در تضمین امنیت مواد غذایی، ریشه در استقامتی دارد که مردم این کشور از خود در برابر سختی ها نشان داده اند.

در این سال خاص (با توجه به شرایط کرونا)، مردم چین ضمن اینکه اپیدمی ویروس کرونا را مهار می کنند و در حال مقابله با بلایا هستند، میزان محصولات خود را نیز افزایش می دهند و در تلاشند تا محصول خوبی از غلات برداشت کنند.

به عنوان مثال، کشاورزی به نام «لائو یانگ» از استان «جیلین» شهرستان «لیشو» چین، درباره تاثیر اپیدمی ویروس کرونا بر شخم زنی زمین در فصل بهار ابراز نگرانی کرده است.

دولت محلی در این زمینه اقدام به راه اندازی یک کانال خرید آنلاین کرده است با این شعار: «آنلاین سفارش دهید تا همه کودهای دانه ای برای روز بعد آماده شوند؛ این کار راحت تر از قبل است».

چین همواره یک نیروی فعال در عرصه حفاظت از امنیت غذای جهان به شمار رفته است؛ این کشور از سوی دیگر و در شرایطی که تقریبا یک پنجم جمعیت کل جهان را تشکیل می دهد، از مرحله «فقط خوردن کافی نیست» به مرحله «غذای خوب خوردن»، گذری تاریخی داشته است.

از سوی دیگر، کشور چین ابتکار عمل هایی را در زمینه به اشتراک گذاری تجارب و منابع امنیت غذایی عملی کرده و به این ترتیب، در حاکمیت امنیت غذایی جهان مشارکت داشته است که همین امر نشان دهنده مسئولیت پذیری این کشور بزرگ محسوب می شود.

17 سپتامبر سال جاری میلادی برابر با 27 شهریور چین در اقدامی، کمک های غذایی اضطراری خود را در اختیار سودان جنوبی قرار داد.

بر اساس این خبر، چین به منظور انجام تلاش های بی وقفه برای حفظ امنیت غذایی جهان و حرکت استوار و رو به جلو برای تحقق هدف حذف گرسنگی و فقر در جهان، با سایر کشورهای جهان همکاری خواهد داشت.

رادیو بین‌المللی چین