کوبا, رسانه ها

کوبا سیاست‌های آمریکا را بزرگترین تهدید علیه صلح و امنیت خواند

وزیر خارجه کوبا ضمن انتقاد شدید از سیاستهای خصمانه آمریکا علیه برخی کشورها تصریح کرد که رفتارهای غیرمسئولانه این کشور بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهان به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری پرنسالاتینا، «برونو رودریگز» روز گذشته (دوشنبه) در نشستی مجازی با حضور مقامات سراسر جهان همزمان با هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل خاطر نشان کرد: چندجانبه‌گرایی و قوانین بین‌الملل از سوی آمریکا مورد تهدید هستند.

رودریگز ضمن انتقاد شدید از سیاستهای خصمانه آمریکا علیه کشورش طی چند دهه اخیر عنوان کرد که واشنگتن با چنین سیاستهایی و تشدید محاصره اقتصادی، تجاری و مالی کوبا، حقوق مردم این کشور را نقض کرده است.

وی افزود: دولت آمریکا با بی شرمی در همکاری های ما با دیگر کشورها در امور پزشکی و درمانی اختلال ایجاد می‌کند. واشنگتن در مراودات پزشکی کوبا با کشورهایی که خودشان درخواست این همکاری‌ها را دارند، کارشکنی می‌کند. این نقض حقوق ملت‌هاست.

وزیر خارجه کوبا همچنین گفت: لازم است به طور فوری بر تعهداتمان در قبال قوانین بین الملل و تقویت چندجانبه‌گرایی در عرصه بین‌الملل بار دیگر تاکید کنیم. بیاید یک نظم جهانی دمکراتیک، پایدار و عادلانه در عرصه جهانی ایجاد کنیم.

برونو روریگز همچنین خاطر نشان کرد، آمریکا به گونه‌ای در عرصه جهانی عمل می‌کند که گویی با تمام جهان، منابع حیاتی آن و ساکنان کره زمین در جنگ است. آمریکا موجب مناقشه‌های مختلف، جنگ های غیرمتعارف و تجاری در جهان می شود و در مسیر اتخاذ یکسری تدابیر یکجانبه مغایر با اصول بین الملل گام برمی دارد.

وی افزود: آمریکا در رقابت تسلیحاتی که خود در جهان ایجاد کرده، منابعی را هدر می دهد که برای توسعه پایدار مردم جهان ضروری هستند.

رودریگز در ادامه واشنگتن را به بی‌توجهی نسبت به توافق‌های مهم در حوزه‌های حفاظت از محیط زیست در جهان، خلع سلاح و کنترل تسلیحات متهم و از دولت آمریکا به خاطر خروج از یکسری توافق نامه‌های بین‌المللی به شدت انتقاد کرد.

این اظهارات وزیر خارجه کوبا در حالی همزمان با آغاز نشست مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از فقدان راه‌حل‌های چندجانبه برای مشکلات جهانی انتقاد کرد و خواستار «چندجانبه‌گرایی فراگیر» شد.

گوترش در نشست افتتاحیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: هیچ کسی خواهان دولت جهانی نیست اما باید برای بهبود حاکمیت جهانی همکاری کنیم.

سخنرانی رهبران کشورها در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل قرار است از امروز (سه‌شنبه) آغاز شود. با توجه به شیوع کرونا، سخنرانی‌های این اجلاس امسال به صورت مجازی برگزار می‌شود.