رسانه ها

اعراب خلیج فارس شمشیر را از رو بسته‌اند، اسرائیل در تدارک احداث پایگاه‌های جاسوسی سرّی در خلیج فارس

به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی المیادین، یک نویسنده اسرائیلی از نقشه و برنامه ریزی رژیم این کشور برای ایجاد پایگاه‌های جاسوسی سرّی در برخی کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس با هدف زیر نظر گرفتن ایران خبر داد.
ریچارد سیلوراستین در وبلاگ «تیکان عولام» نوشت اسرائیل پس از اریتره، در خلیج فارس نیز تعدادی پایگاه اطلاعاتی سرّی ایجاد می‌کند که به تل آویو امکان خواهد داد تردد دریایی و حرکت کشتی‌ها را بین چین و ایران زیر نظر بگیرد.
سیلوراستین نوشت اسرائیل پس از عملیات عادی سازی روابط در خلیج فارس این پایگاه‌ها را احداث می‌کند و در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک پایگاه سرّی د ر جزیره سقطری یمن است. این اقدام به تل آویو امکان می‌دهد تجارت بین ایران و چین را زیر نظر بگیرد.
وی در مقاله‌ای نوشت اسرائیل از سال ۲۰۱۶ میلادی به صورت سرّی یک پایگاه اطلاعاتی الکترونیکی پیشرفته در اریتره برای زیر نظر گرفتن تنگه راهبردی باب المندب ایجاد کرده است. بیشتر محموله‌های نفت خلیج فارس از این تنگه به دست مشتریانش در سراسر جهان می‌رسد.
این پایگاه در بلندترین کوه اریتره یعنی، اما سویرا در خارج از اسمره پایتخت این کشور قرار دارد و از طریق آن تحرکات انصار الله در یمن که با امارات و عربستان می‌جنگد زیر نظر گرفته شده است. علاوه بر این از پایگاه اسرائیل در اریتره به عنوان یک مرکز فرماندهی و هدایت حملات هوایی کشور‌های عرب خلیج فارس به یمن استفاده می‌شود.
این پایگاه همچنین تضمین می‌کند مصر هرگز منافع تل آویو در بخش جنوبی دریای سرخ به خصوص حرکت کشتیرانی اسرائیل را تهدید نکند.
پایگاه اسرائیل در اریتره به تل آویو امکان می‌دهد قاچاق تسلیحات از سودان را برای حماس زیر نظر داشته باشد. به تازگی از این پایگاه به عنوان خط مقدم زیر نظر گیری کشتی‌های ایرانی و تلاش‌های ایران برای نفوذ به اریتره پس از اخراج این کشور از سودان در پی سرنگونی عمر البشیر دیکتاتور سودان استفاده می‌شود.
این مقاله اسرائیلی در لینک https://nziv.net/۲۰۷۶۶/ به یک پایگاه اسرائیلی سرّی دیگر اشاره کرده که قرار است پس از عادی سازی روابط بین اسرائیل و امارات در خلیج فارس ساخته شود. از طرف دیگر تل آویو و ابوظبی به ایجاد یک پایگاه در جزیره سقطری یمن نیز چشم دوخته اند.
گزارشی در ترکیه منتشر شده است که بر اساس آن رهبر یکی از قبایل یمن در جزیره سقطری به برخی رسانه‌ها گفته است یک هیئت بلندپایه اطلاعاتی اسرائیلی و اماراتی به تازگی از این جزیره دیدار کرده که مأموریتش نیز انتخاب مکان پایگاه اطلاعاتی نظامی جدید است.
پایگاه اینترنتی اینتلیجنس آنلاین نوشت گروه یمنی تندروی هم پیمان با امارات که از چهار ماه پیش این جزیره را اشغال کرده است از حضور اسرائیل راضی نیست و مراتب نارضایتی اش را به حامیانش اعلام کرده است.
سقطری نیز مانند اریتره، کوهستانی است و مکان‌های مفیدی در آن وجود دارد تا از آن‌ها به عنوان مراکز اطلاعاتی الکترونیکی استفاده شود.