رسانه ها

معاون وزيربهداشت: ابتلاي دانش آموزان به کرونا حتمي خواهد بود

سرويس خبر: دو معاون وزيربهداشت ،‌ درمان و آموزش پزشكي در هشدار جدي مبني بر لزوم استفاده از ماسك و رعايت فاصله گذاري اعلام كردند كه كل كشور دروضع قرمز كرونايي قرار گرفته است و قدرت كشندگي كوويد 19 بيشتر شده است و اکنون كودكان مي توانند ناقلان اين ويروس به بزرگسالان باشند.

‌ ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درتبريز با بیان این که دیگر رنگ‌بندی کرونایی معنایی ندارد، افزود: دیگر رنگ‌های قرمز، نارنجی و سبز معنی ندارد و کل کشور در حالت قرمز و هشدار قرار دارند که در صورت ادامه این روند آمار کشته‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا، به ۴۵ هزار نفر هم خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، وی با بیان این که انفجار کرونایی در برخی شهرها اتفاق افتاده است، افزود: در شهر تبریز از زیر ۴۰ بستری روزانه به ۱۶۰ بستری رسیده ایم و آمار بستری بیماران در قم هم از روزانه ۱۰ نفر به ۱۶۰ نفر رسیده است.

معاون‌کل وزارت بهداشت ادامه داد : درصورت استفاده ۹۵ درصدی از ماسک و کاهش ۵۰ درصدی ترددها شمار جانباختگان کاهش خواهد یافت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم با بیان این که ۹ شهرستان استان در وضع قرمز قرار دارند، افزود: شمار مبتلایان و فوتی‌ها طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

عباسعلی درستی گفت: هر تجمعی سبب افزایش آمار مبتلایان می‌شود و قطعا طی روزهای آتی در مدارس موارد مثبت کرونا مشاهده خواهد شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: با وجود رعایت 70درصدی پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، اتفاقات هفته‌های گذشته از جمله افزایش مسافرت‌ها به استان، عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی برخی مردم در روزهای گذشته و حوادث مرتبط با قهرمانی تراکتور دلیل افزایش آمار ابتلا به کرونا در استان است.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سپس گفت: موارد بستری در یک هفته گذشته بسیار افزایش داشته و در برخی شهرها از جمله تهران دو برابر شده است.

حریرچی افزود: بیماری کرونا مانند دریای مواجی است که با امواج متعدد آن روبرو هستیم و چند ماه است مرگ بالای ۱۰۰ نفر در روز را تجربه می‌کنیم. به نحوی که اکنون ۳۵ هزار و ۵۰۰ نفر بستری هستند که در مقایسه با موج اول گسترش کرونا ۱۰ درصد افزایش داشته است.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که در نیمه دوم فروردین و اردیبهشت ماه میزان تماس افراد با یکدیگر و تردد ها به نصف کاهش یافته بود ادامه داد: اما اکنون این رقم ۱۲ تا ۱۴ درصد شده است و مردم در مقایسه با پارسال یک دهم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند که

پیش بینی می کنیم در ۵ ماه آینده میزان رعایت

فاصله گذاری اجتماعی به زیر ۵ درصد کاهش یابد.

وی با بیان این که استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی دو روش جلوگیری از ابتلا به کرونا است ، تاکید کرد: اکنون استفاد از ماسک در کل کشور حدود ۵۰ درصد است البته در اداره‌ها حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از ماسک استفاده می‌کنند که اگر روند فعلی ادامه داشته باشد آمار جانباختگان و افراد بستری افزایش خواهد داشت.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: بیشتر استان‌هایی که مسافرتی هستند مانند مازندران، گلستان، گیلان، خراسان رضوی آذربایجان شرقی، قم و اصفهان در وضع قرمز قرار دارند و در حقیقت مسافرت‌ها این وضع را تشدید می‌کند.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان این که استقبال دانش آموزان از بازگشایی مدارس ۱۰ تا ۲۰ درصد بوده است، ادامه داد: رئیس سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است در مناطقی که کرونا گسترش دارد مدارس تعطیل شوند.

وی با بیان این که اگر شیوه نامه‌ها رعایت نشود دانش آموزان عامل قابل توجه انتقال کرونا در جامعه می‌شوند، افزود: موارد سرپایی ۵ تا ۷ روز، موارد بستری ۲ تا ۳ هفته و موارد مرگ و میر ۴ تا ۶ هفته پس از ابتلا به کرونا خود را نشان می‌دهد بنابراین خبر‌هایی که درباره مرگ یا بستری دانش آموزان به علت کرونا منتشر می‌شود، درست نیست.

قدرت کشندگی کووید ۱۹بیشتر شده است

قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت هم از افزایش قدرت کشندگی و سرایت پذیری ویروس کووید ۱۹ خبر داد و گفت: ابتلای گروه‌های سنی پایین در حال افزایش است و کودکان می‌توانند ناقلان کرونا به بزرگسالان باشند.

وی در نشست ستاد بحران استان قم، افزود: ویروس کرونا متمایز از ویروس‌های دیگر است و بسیار پیچیده عمل می‌کند. تشخیص به موقع و مراقبت‌های پزشکی تنها راه درمان این بیماری است و هیچ‌کدام از داروها و واکسن‌های مورد ادعا تأئید نمی‌شود.

جان بابایی افزود: طی ۱۰ ماه گذشته نه فقط قدرت کووید ۱۹ کمتر نشده، بلکه قدرت و میزان کشندگی و سرایت‌پذیری آن بیشتر هم شده است. درباره واکسن فعلاً نباید نقطه امیدی داشته باشیم چرا که بسیاری از کشورها نگاه اقتصادی به این موضوع دارند. باید بدانیم که با کارهای پیشگیری و مراقبتی می‌توانیم در جهت مدیریت ویروس عمل کنیم.

جان بابایی درباره وضع کودکان با بیان این که ابتلای گروه‌های سنی پایین در حال افزایش است و کودکان می‌توانند ناقلان کرونا به بزرگسالان باشند، ادامه داد: در کشور شاهد روند کاهشی ویروس بودیم اما متأسفانه مسافرت‌ها و بعضاً برخی تجمع‌ها موجب شد تا این ویروس در سطح کشور بار دیگر روند صعودی به خود بگیرد که اگر حد فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشود ،هیچ گریزی جز درگیری بخش زیادی از مردم با کرونا وجود ندارد و اگر کووید ۱۹ را به‌درستی مدیریت کنیم می‌توانیم در فصل سرد سال از شمار مرگ‌ ومیرهای ناشی از بیماری‌های ویروسی و تنفسی جلوگیری کنیم.

جان بابایی همچنین در سفر به شهرستان مرزی نهبندان در خراسان جنوبی از بیمارستان شهید آتشدست دیدن کرد.

وی در این بازدید روند فعالیت و خدمات‌رسانی در بخش‌های مختلف بیمارستان این شهرستان را مورد بررسی قرار داد.

آغاز مطالعات درمان کرونا در کشور

معاون پژوهش و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم با بیان این که پرداختن به صلح می‌تواند ایجاد همه گیری‌ها را در دنیا کنترل کند، افزود: در این شرایط تنها صلح و مفاهمه است که می‌تواند نجات‌بخش ملت‌ها و مردم باشد.

رضا ملک‌زاده در نشست مقدماتی دومین همایش بین المللی سلامت برای صلح در شیراز که به صورت وبینار برگزار شد با بیان این که ابتلای یک میلیارد نفر به بیماری کرونا در شرایطی فعلی دور از ذهن نیست، تاکید کرد: مهمترین علت به وجود آمدن همه گیری‌ها ،کاهش تنوع زیستی است و با احترام به آموزه‌های زیست محیطی می‌توان جلوی

همه گیری‌ها را گرفت.

وي با بیان این که احتمالا۳۵۰ میلیون نفر در پی ابتلا به این بیماری نیاز به بستری پیدا کنند، تاکید کرد:شاید تا یکسال آینده واکسن قابل اعتماد کرونا در جامعه توزیع نشود و همه کشورها را هم درگیر این موضوع کند.

معاون پژوهش و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از مهمترین علل همه گیری‌ها را تخریب محیط زیست دانست و تاکید کرد: نابودی جنگل‌ها و عادی شدن تجارت حیوانات وحشی عامل اصلی همه گیری‌ها از جمله کرونا است، به گونه‌ای که۲۰ میلیارد دلار صرف تجارت حیوانات وحشی در چین شده است.

وي با بیان این که ایران در زمینه ارتباط با کشورها برای دستیابی به صلح تلاش قابل توجهی داشته است، ادامه داد: با کشورهای متخاصم مثل آمریکا در این زمینه همکاری علمی داشته‌ایم ، یک تیم مشترک برای مطالعات سرطان در این زمینه داریم و تا این موضوع را رفع کنیم و راه حل ارائه دهیم؛ مشکل سرطان در ایران در شرایط تحریم مورد بررسی قرار گرفت و با همکاری بین‌المللی کشورها از جمله آمریکا در این زمینه دستاوردهای خوبی به دست آمد.

معاون پژوهش و فن آوری وزارت بهداشت با تاکید بر این که ما با مهمترین مراکز علمی دنیا در ارتباط هستیم ،افزود: با آمریکا ، کانادا ، آلمان و انگلستان دراین زمینه همکاری علمی متقابل داریم. سازمان بهداشت جهانی از همه کشورها از جمله ایران دعوت کرد تا مطالعات را توسعه دهند ، در ایران هم تیم درمانی خاص کرونا ایجاد شده و همه مراحل قانونی برای فعالیت این تیم اخذ شده است.

به گفته وي، ۶۵ محقق ایرانی در ۲۹ استان آماده شده‌اند و مطالعات درمان کرونا را آغاز کرده‌اند و ایران دراین زمینه بیشترین مشارکت را با اروپا و آمریکای جنوبی داشته است.

ملک‌زاده با بیان این میزان مطالعات درباره ویروس کرونا در ایران حتی از فرانسه و سایر کشورها بیشتر است، افزود: تحقیقات روی داروهای جدید که در راه است ادامه دارد و در شرایط فعلی، وارد مطالعات بین‌المللی شده‌ایم و تفاهم کرده‌ایم تا زمینه ساز صلح و دوستی و همچنین همکاری بین‌المللی باشیم.