رسانه ها

ترامپ: چین به مراتب از روسیه بدتر است! – روسیه: خر خودتی!

به نقل از اسپوتنیک، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، «کریستوفر ورای» مدیر اف‌بی‌آی را به چشم‌پوشی از تهدیدی متهم کرده که از جانب چین متوجه روند انتخاباتی ۲۰۲۰ است.

ورای در جلسه استماعی که روز پنجشنبه در کنگره برگزار شد؛ تمام تلاش خود را به کار بست تا روسیه را عامل اصلی انحرافات انتخاباتی به ویژه علیه کارزار «جو بایدن» نامزد دموکرات این دور از رقابت‌ها نشان دهد.

ترامپ هم در انتقاد از ورای گفت: گمانم مشکلمان با چین به مراتب بزرگ‌تر از مشکلی باشد که با روسیه داریم. فکر می‌کنم چین مشکل خیلی بزرگ‌تری است. اینکه به روسیه هم فکر می‌کنید خوب است؛ اما پس چین چه می‌شود؟

تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا که موعد آن ۱۳ آبان است، فاصله زیادی باقی نمانده و نامزدهای دموکرات و جمهوریخواه این رقابت، با انگیزه جلب آرای مردمی، به اتهام‌زنی علیه یکدیگر روی آورده‌اند. برای مثال در حالی که بایدن رقیب جمهوریخواه را به تبانی با روسیه متهم می‌کند؛ ترامپ هم طرف مقابل را دست‌نشانده چین می‌داند. این در حالی است که مسکو و پکن بارها هشدار داده‌اند که احزاب آمریکایی نباید حین تسویه حساب داخلی، پای بازیگران خارجی را وسط بکشند.


وزیر امور خارجه روسیه سیاست واشنگتن برای «دوستی علیه پکن» را سیاستی بیگانه برای مسکو دانست.
به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه اظهار داشت که سیاست آمریکایی «دوست بودن علیه» چین یا هر کشور دیگر برای روسیه سیاستی بیگانه است و مسکو در تلاش است تا بدون تعیین شرایط، روابط دوستانه‌ای با همه کشورها ایجاد کند.

لاوروف در پاسخ به این سوال که چگونه درخواست واشنگتن از شرکای بین المللی برای دوستی علیه چین را ارزیابی می‌کند، گفت که روسیه این موضوع را «سیاستی بیگانه»، می‌داند.

وزیر امور خارجه روسیه در یک برنامه تلویزیونی در کانال «راسیا 11» تصریح کرد: نه روسیه، نه چین و نه متحدان ما هیچ وقت به کسی پیشنهاد نمی‌دهند تا در مقابل شخصی دوست شوند. همین نگرش برای تحریک فردی در برابر کسانی که دوستشان ندارید، از پیش حاوی جواب ما نسبت به این موضوع است. لاوروف تاکید کرد که مسکو «یک فرهنگ دیپلماتیک و سیاسی کاملاً متفاوت» دارد.

لاوروف بیان داشت: ما خواهان این هستیم که روابط دوستانه با همه کشورها را توسعه دهیم. هر چقدر هم روابط ما با کشوری عمیق باشد، هیچگاه شرطی تعیین نمی‌کنیم و نمی‌گوییم که تخریب آگاهانه روابط با کشور دیگری که مثلا مطلوب واشنگتن یا کشور دیگری نیست، باید بهای همکاری باشد.


شوخی لاوروف درباره جایگاه دوم روسیه در فهرست «دخالت» در امریکا

وزیر امور خارجه روسیه از ادعای آمریکایی ها مبنی بر دخالت روسیه در امور قبل از انتخابات ریاست جمهوری آینده در امریکا انتقاد کرد.
به گزارش اسپوتنیک، وزیر خارجه سرگئی لاوروف با کنایه خاطرنشان کرد که روسیه از قرار گرفتن در مکان دوم در لیست کشورهایی که طبق ارزیابی های واشنگتن قبل از انتخابات ریاست جمهوری آینده در امور داخلی ایالات متحده دخالت می کنند، آزرده خاطر است.
پیش از این ، سرویس اطلاعاتی آمریکا در مورد «مداخله» روسیه، چین و ایران در انتخابات اتی این کشور خبر داده بود.

لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی با همتای چینی خود وانگ اول به شوخی گفت: «در حال حاضر <…> مفسران از سیاستمداران امریکایی می پرسند، چه کسی بیشتر دخالت می کند: روسیه ، چین یا ایران؟ بر اساس برآوردهای آنها ، در» رقابت» دخالت در آمریکا ، جمهوری خلق چین هنوز برنده است. ما در مقام دوم قرار داریم، کمی آزرده خاطر هستیم، ما عادت داریم همیشه اول باشیم».

هفته گذشته ایالات متحده به دلیل ادعای «دخالت» در انتخابات آمریکا ، سه روس و یک شهروند اوکراین را تحریم کرد. روسیه بارها اتهامات مربوط به تلاش برای تأثیرگذاری بر روندهای دموکراتیک در کشورهای مختلف را رد کرده و دبیرخانه مطبوعات ریاست جمهوری دیمیتری پسکوف آنها را «کاملاً بی اساس» خواند.

انتخابات آمریکا در تاریخ 3 نوامبر برگزار می شود، دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی ، برای دوره دوم نامزد خواهد شد و با جو بایدن نامزد حزب دموکرات مبارزه خواهد کرد.