رسانه ها

دسیسه حضور پمپئو پشت مرز ونزوئلا؛ افزایش فشار بر مادورو

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا قرار است به زودی به چند کشور آمریکای لاتین از جمله برزیل سفر کند و در جریان سفر به برزیل، از یک شهر مرزی این کشور با ونزوئلا با هدف تحریک کاراکاس و تشویق مخالفان دولت نیکلاس مادورو دیدن خواهد کرد.
بخش اسپانیولی رویترز روز سه شنبه (۱۵ سپتامبر برابر با ۲۵ شهریور) خبر داد: «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه آینده به شهر مرزی بوآ ویستای برزیل در نزدیکی مرز ونزوئلا به بهانه دیدار با مهاجران این کشور بولیواری، سفر خواهد کرد. این سفر در حالی صورت می گیرد که واشنگتن با تشدید فشار بر ونزوئلا در پی حذف «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی این کشور برآمده است.

انتخابات پارلمانی ونزوئلا کمتر از دو ماه دیگر برگزار خواهد شد و برخی رهبران مخالف که این انتخابات را تحریم کرده بودند، با مشاهده ادامه استقرار دولت مادرور در راس قدرت، در تصمیم خود تجدید نظر کرده و برای شرکت در انتخابات ابراز تمایل کرده اند.

سفر پمپئو در استانه برگزاری این انتخابات در ونزوئلا می تواند پیام هایی برای رهبران مخالف مادورو داشته باشد.

طبق اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، پمپئو در سفر تحریک آمیز خود که از ۱۷ تا ۲۰ سپتامبر (پنج شنبه تا یک شنبه آینده) صورت می گیرد با رهبران دیگر همسایگان ونزوئلا مانند کلمبیا، سورینام و گویان نیز دیدار خواهد داشت.

این بازدید در حالی انجام می‌شود که به نظر می‌رسد مداخلات بین المللی برای پیشبرد تغییرات در ونزوئلا متوقف شده و مادورو به رغم فشارهای سیاسی و اقتصادی که موجب آوارگی ۵ میلیون نفر از کشور شده، همچنان بر سر قدرت باقیست.

وزارت امور خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای مدعی شد: این سفر «تعهد واشنگتن برای دفاع از دمکراسی» را برجسته می کند.

پمپئو در سفر سه روزه خود، روز جمعه با توقف در شهر بوآ ویستای برزیل، به مدت ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه با «ارنستو آراژو» وزیر امور خارجه برزیل در مرکز پذیرش مهاجران ونزوئلا دیدار خواهد کرد.

مرز ونزوئلا برزیل از ۱۸ مارس (۲۸ اسفند ۹۸) به دلیل همه گیری ویروس کرونا بسته شده و جریان مهاجرت از ونزوئلا به برزیل کاهش یافته بود.

تحریم‌های آمریکا در برابر صنعت نفت ونزوئلا باعث شده صادرات نفت کاراکاس به پایین ترین سطح خود طی دهه‌های اخیر کاهش یابد. با این وجود، آمریکا هنوز موفق به تضعیف قدرت مادورو نشده و بنابر نظر مقامات آمریکا، این موضوع باعث ناخشنودی دونالد ترامپ شده است.

با نزدیک شدن به انتخابات ۳ نوامبر (۱۳ آبان)، واشنگتن به ویژه با اعمال تحریم های سخت گیرانه علیه صنعت نفت و طلای ونزوئلا به دنبال تقویت مواضع سخت گیرانه خود در منطقه است.