پرش به محتوا

قضیه داعش امریکایی در افغانستان چه میشود؟ ــــ جواد مرادی

جواد مرادی خبرنگار و فعال سیاسی در افغانستان:

پس از شکست داعش در سوریه و عراق از محور مقاومت، کشورهای منطقه از جمله روسیه نسبت به نفوذ داعش در

مناطق شرقی و شمالی افغانستان هشدار داده‌اند. با وجود این‌که شماری از جنگجویان این گروه که اعضای پیشین طالبان بودند، توسط طالبان در مناطق شمالی سرکوب شدند، اما هسته اصلی این گروه در ننگرهار همانند آتش زیر خاکستر به فعالیت خود ادامه داده و با حمایت غیرعلنی غرب، توانسته هزاران نفر را از آسیای مرکزی، کشورهای عربی، چچن، هند و بنگلادش و همچنین از اویغورهای چینی جذب نماید.
پس از آن‌که ماه گذشته سرویس‌های اطلاعاتی نسبت به جذب نیرو توسط داعش در افغانستان هشدار دادند، این گروه عملیات‌های تروریستی خود را در کابل شدت بخشید و کارمندان دولتی، دانشجویان و اماکن دینی را هدف قرار داد. حتی جنگجویان این گروه با طالبان در ننگرهار درگیر شدند که این اقدامات پس از یک دوره خاموشی و سکوت را می‌توان آغاز مجدد فعالیت داعش برای به دست آوردن قلمرو و بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی در افغانستان برشمرد.
پس از انجام حملات تروریستی داعش، یک جنرال امریکایی با تأیید حضور اعضای گروه تروریستی داعش در افغانستان، این حضور را تهدیدی برای ایالات متحده امریکا که هزاران کیلومتر از منطقه فاصله دارد، برشمرده است. جنرال فرانک مکنزی، فرمانده ارشد اردوی امریکا در شرق میانه می‌گوید، جنگجویان داعش در افغانستان بسیار مایل به انجام حملات بر قلمرو امریکا اند، اما تا زمانی‌که این گروه تحت فشار قرار داشته باشد، انجام این حملات برای جنگجویان آن دشوار خواهد بود.
در عین حال این مقام امریکایی بر این باور است که گروه تروریستی داعش نتوانسته قابلیت‌هایش را در افغانستان گسترش دهد، اما به گفته او هنوز هم این گروه به عنوان یک چالش بزرگ قرار دارد.
امریکا و غرب به بهانه تأمین امنیت، مبارزه با تروریسم و سرکوب گروه طالبان وارد افغانستان شدند، اما امروز هیچ یک از این اهداف محقق نشده و این خود نیز گواه بر این است که، هدف اصلی بهره‌برداری از موقعیت ژئوپولتیک افغانستان برای تسلط بیشتر بر کشورهای رقیب امریکا از جمله روسیه، چین، ایران و حتی هند بوده است. در این اواخر شخصیت‌های امریکایی نیز بر آن واقعیت معترف بوده‌اند که برای نیل به این اهداف نظامی و امنیتی، نیاز به نیروی پیاده نظام دارند، که گروه تروریستی داعش می‌تواند، نقش فعالی در این زمینه داشته باشد.
در عین حال موضع گیری جدید غرب در قبال تحرکات داعش در افغانستان این سوال را بر می‌انگیزد که چرا با وجود هشدارهای سرویس‌های امنیتی کشورهای منطقه مبنی بر انتقال داعش به افغانستان از سوریه توسط امریکا، این نکته مهم مورد توجه سرویس‌های اطلاعاتی و رسانه‌های غربی قرار نگرفت و به آن پرداخته نشد؟ بی‌اطلاعی از این موضوع آشکار که خود در آن نقش داشتند، دور از ذهن می‌باشد، چرا که این اهمال عمدی در راستای اهداف امریکا صورت گرفته است .
از سوی دیگر ننگرهار به عنوان پایگاه اصلی داعش در افغانستان، در مجاورت و نزدیکی کابل، پایتخت قرار داد و تشدید حملات داعش می‌تواند خطر گسترش بیش از پیش ناامنی‌ها را در افکار عمومی جامعه القاء نماید و ناخواسته مردم ماندن نیروهای خارجی را تنها راه‌حل برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع بدانند؛ هرچند که طی 18 سال گذشته در این امر عمدا ناکام مانده‌اند.
البته ماندن امریکا در افغانستان این بار نیز کوتاه‌مدت نخواهد بود و تاثیری هم در بهبود شرایط امنیتی و مبارزه با داعش نخواهد داشت؛ همان گونه که پس از 18 سال تلاش برای سرکوب طالبان، در نهایت به تمایل واشنگتن برای صلح با این گروه انجامید!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: