پرش به محتوا

صلح امریکایی در افغانستان یعنی دوام دشمنی با ایران ـــــ جواد مرادی

جواد مرادی خبرنگار و فعال سیاسی در افغانستان:

آمریکایی ها صلح در افغانستان را در چارچوب منافع ملی واشنگتن تعریف می کنند اینگونه پروسه به اصطلاح صلح نمی تواند ضامن امنیت و ثبات سیاسی در جامعه افغانستان باشد.
مفهوم صلح و پروسه صلح در افغانستان تعریف خاص خود را دارد. صلح در افغانستان زمانی تعریف می‌شود که در راستای منافع مردم افغانستان باشد.
زلمی خلیل زاد صلح در افغانستان را در چارچوب منافع ملی آمریکا تعریف می‌کند، آمریکا در تلاش است تا طالبان با ورود به چرخه سیاسی افغانستان خلع سلاح شوند و از سوی دیگر نیروهای داعش در افغانستان را تقویت می کند تا به ایجاد ناامنی در محیط پیرامونی این کشور اقدام کنند.
اگر سنگ بنای صلح در افغانستان، مردم و منافع ملی این کشور باشد، همه همسایگان و بویژه ایران از آن حمایت می‌کنند و اگر پروسه به اصطلاح صلح در افغانستان تهدیدی علیه مردم این کشور و مردم منطقه باشد هیچ کشوری از آن حمایت نمی کند.
کشورهای منطقه به صلح واقعی در افغانستان نیاز دارند، زیرا ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان به صلح و امنیت منطقه پیرامونی این کشور منجر می‌شود.
ایران از صلح و توسعه در افغانستان حمایت می کند، تحولات افغانستان می تواند در کشورهای همسایه تاثیر گذار باشد، در حالی که آمریکایی‌ها که در فاصله دورتری از این منطقه قرار دارد، چندان نگران تحولات افغانستان نیستند.
خلیلزاد به این نکته توجه کند که کشورهای همسایه افغانستان از سیاست به ظاهر صلح افغانستان که در راستای منافع ملی آمریکا در منطقه تعریف می شود، آگاهند.
اگر آمریکا به دنبال صلح پایدار در افغانستان است چرا در مذاکرات صلح طالبان و آمریکا، نماینده رسمی مردم افغانستان یعنی دولت این کشور دعوت نشد؟ چرا آمریکایی ها از مشارکت دادن دولت افغانستان در پروسه صلح پرهیز می کنند؟
خلیلزاد در ادعای خود از صلح افغانستان، باید پروسه صلح در این کشور را تعریف کند. وقتی پروسه به اصطلاح صلح آمریکایی باشد دیگر کشورها ضرورتی نمی‌بینند که از آن حمایت کنند، ولی اگر پروسه صلح افغانی باشد همه کشورهای منطقه به خاطر منافع ملی خود از آن حمایت می‌کنند.
از سال ۱۹۷۹ تا کنون بیش از چهار دهه از ناامنی و جنگ داخلی در افغانستان می گذرد. کشوری همانند ایران از این تحولات آسیب جدی دیده است. آثار این درگیری و آسیب در شکل مهاجرت اتباع افغانستان به ایران، قاچاق انسان، اسلحه، مواد مخدر و شرارت‌های مرزی پدیدار است.
ایران تاوان ناامنی افغانستان را پرداخت کرده است و به طور واقعی و صادقانه در پی استقرار صلح در افغانستان است.
صلح آمریکایی در افغانستان نمی تواند ثبات سیاسی و اجتماعی در جامعه افغانستان را تامین کند و مقامات واشنگتن در تامین ثبات این کشور در طول دو دهه اشغال و حضور نظامی ناکام مانده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: