پرش به محتوا

رفرم اجتماعی یا انقلاب؟ – رزا لوکزامبورگ

رفرم اجتماعی یا انقلاب؟

رزا لوکزامبورگ

برگردان از آلمانی به سوئدی: .Birgitta Sandberg
برگردان از سوئدی به فارسی: ی. کهن (سپتامبر ۲۰۲۰)


Rosa

سالهای اول قرن بيستم نقطهٔ عطف جنبش جهانى کارگرى بود. از طرفى کاپیتالیسم جهانى دوران شکوفايى‌اش را پشت سر می‌گذاشت و به دوران بحران و انحطاط نزدیک مى شد، که محصولش جنگ جهانى اول بود، و از طرف ديگر کارزار جدى گرايش سوسياليسم انقلابى عليه نفوذ رفرميسم به درون جنبش کارگرى آغاز مى‌گردید که پس از پيروزى انقلاب اکتبر به شکل‌گيرى بين الملل سوم انجامید. رزاى سرخ پيشقراول اين مبارزه است؛ حتى چندين سال زودتر از بلشويک ها. سلسله مقالاتى که رزا عليه رويزيونيسم برنشتاين در سال هاى ٩٩١٨٩٨ به نگارش در آورد، که بعدتر به صورت کتابی تحت عنوان «رفرم اجتماعى يا انقلاب؟» منتشر شد٬ حتى در قرن فعلى يکى از کليدى‌ترين متون سوسياليسم انقلابى محسوب می‌شود.

مبارزه عليه رفرميسم در جنبش کارگرى، امروزه دو صد چندان مهمتر از آن دوران است. اين گفته رزا که اين دموکراسى بورژوايى نيست که به تدريج به سوسياليسم منتهى مى‌شود٬ بلکه اين سوسياليسم است که دموکراسى واقعى را نجات خواهد داد٬ امروزه بيش از هر زمان ديگرى واقعيت عينى بخود گرفته است.

***

سه ترجمه دیگر از این اثر در دسترس است (ترجمه اول از انتشارات سیاهکل، ۱۳۵۸، ترجمه دوم‌ از اسدالله کشاورزی، نشر آزاد مهر، ۱۳۸۱، ترجمه سوم از حسن مرتضوی از کتاب «گزیده‌هایی از رزا لوکزامبورگ»، ۱۳۸۶). ولی به دلایل عدیده تصمیم گرفته شد تا برگردان جدید، کامل و در حد توان دقیق‌تری از این اثر تهیه شود. بدلیل ناآشنایی با زبان آلمانی، اجبارا نسخهٔ انگلیسی برای این منظور انتخاب شد. اما پس از اتمام کار معلوم گردید که نسخهٔ انگلیسی ایرادات جدی دارد؛ ناچارا یکبار دیگر از روی نسخه سوئدی کارِ برگردان انجام شد. برای کسب اطمینان از امانت‌داری مترجم سوئدی، بخش‌هایی از ترجمه فارسی در اختیار دست‌اندران ترجمه متون آلمانی قرارداده شد تا با متن آلمانی مقایسه کنند. ارزیابی نهایی این بود که نسخه سوئدی با متن اصلی هماهنگی موجهی دارد. به این خاطر، نسخه سوئدی مرجعِ برگردان حاضر قرار داده شد.


لینک دانلود : رفرم اجتماعی یا انقلاب؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: