کوبا, گوناگون, سرتیتر

بازی قدرت: واکسن روسی در برابر همبستگی صفر

corona_horoscop

همان‌طور که از آغاز همه‌گیری دیده ایم، بعد از اعلام نخستین واکسن علیه ویروس کرونای جدید در روسیه، در جهان دو روش نگاه به واقعیت با هم رقابت می‌کنند. در یک سو، کشورهایی مانند کوبا، چین و روسیه رویکرد چندجانبه‌گرایی و همبستگی را ارتقاء می‌دهند؛ در سوی دیگر، ایالات متحده و نزدیک‌ترین متحدین آن رقابت شدید و همبستگی صفر را برگزیده اند.


منبع: گرانما
نویسنده: رائول آنتونیو کاپوته

تارنگاشت عدالت


همان‌طور که از آغاز همه‌گیری دیده ایم، بعد از اعلام نخستین واکسن علیه ویروس کرونای جدید در روسیه، در جهان دو روش نگاه به واقعیت با هم رقابت می‌کنند.

در یک سو، کشورهایی مانند کوبا، چین و روسیه رویکرد چندجانبه‌گرایی و همبستگی را ارتقاء می‌دهند؛ در سوی دیگر، ایالات متحده و نزدیک‌ترین متحدین آن رقابت شدید و همبستگی صفر را برگزیده اند.

بيانيه روسیه فوراً پاسخ‌های گوناگونی را تولید کرد. در یک سو، رسانه‌های سرمایه‌داری در غرب حتا به خبر پوشش ندادند، و در سوی دیگر، برخی دولت‌های غربی به زخم‌زبان متوسل شدند و ناباوری به این‌که روسیه بتواند یک واکسن دارای کفیت لازم را تولید کند، ابزار نمودند

میخائیل موراشکو وزیر بهداشت روسیه گفت که انتقاد همتایان بین‌المللی او «بی‌اساس» است.

الكساندر گینتسبورگ، سرپرست «مرکز اپیدمیولوژی و بیولوژی گامالیا» مستقر در مسکو، به نوبۀ خود گزارش داد که به سازمان جهانی بهداشت اطلاع داده شده است که فن‌آوری به کار گرفته شده در تولید واکسن «تحت همه شرایط ممکن آزمایش شده و مورد بررسی و انتشار کارشناسانه قرار گفته است.»

به علاوه، از داروهای دیگری که با فن‌آوری [روسی] تولید شده برای حفاظت در برابر ویروس ابولا در آفریقا استفاده شده است.

دولت ترامپ سعی کرد دست‌آورد دانش روسی را حداقل کند، و اعتماد خود را به کیفیت «معجزه‌آسای» واکسن احتمالی خودی ابراز نماید

در شرایطی که سیاست مانع پیشرفت در این عرصه است، این نخستین باری نیست که روسیه با بی‌اعتمادی بین‌المللی به رهبری علمی خود مواجه شده است.