پرش به محتوا

اجرای سناریوئی تکراری برای یخبندان مناسبات آلمان و روسیه


یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

آینده ما


آنچه مقدم بر هر سخن تصریح باید کرد این است که: اگر بر سر آلکسئی ناوالنی آن آمده باشد که دولت آلمان ادعا می کند، قابل اغماض نیست. با مخالف سیاسی با استدلال مقابله می کنند و احیانا با توسل به قانون و دادگاه، چنین مواردی در آلمان فدرال هم پیش می آید. اما نمی توان به سم متوسل شد . «ولی»، این یک «ولی»  خیلی بزرگ دارد: ولی  قضیه اصلا  با آن قاطعیتی که صدراعظم اعلام کرد و آن را قطعی دانست، قطعی نیست.

نخست آن که: آزمایشگاه مرکزی ارتش آلمان «بوندس وهر» یک سازمان مستقل پژوهشی نیست، بلکه سازمانی است تابع، تابع فرمان های سیاسی.. بنا بر این در ارزیابی داوری های آن باید مراتب متنوع احتیاط را بکار بست.

دوم: این سازمان  BND  (BND سازمان اطلاعاتی آلمان برای گردآوری اطلاعات از کشورهای دیگر است.م) بود که در سالهای 90 نمونه گاز شیمیائی فلج کننده اعصاب موسوم به  «نویچک » را از یک پژوهشگر تسلیحاتی اتحاد شوروی خرید و بعدا آن را بین سازمانهای همکار با خود تقسیم کرد. بنابراین اگر نوویچوک بوده است، لازم نبوده که کار سرویس مخفی داخلی روسیه FSB باشد که این ماده را به ناوالنی تزریق کرده باشد. آن گاز سمی را گانگستر های بلغارستان نیز در تسویه حسابهای خود بکار بسته بودند.  امروز گاز نویچک در  بازار  خرید و فروش می شود.

سوم: اگرمرجعی که دستور مسموم سازی ناوانی را صادر کرده، رهبری سیاسی روسیه بوده،  چرا باید به بیمار اجازه پرواز به آلمان را داده باشد؟ تنها همین  استدلال  کافیست  که نشان دهد کرملین نمی تواند با مسموم سازی ارتباطی داشته باشد. اگر  آنطور که پیروان ناوالنی بلافاصله پس از حادثه شایع کردند که ، بیمارستان در Omsk ، که برای مراقبت های اورژانسی مورد استفاده قرار گرفته بوده،  مملو از عوامل اطلاعاتی بوده – چرا این عوامل اطلاعاتی – با این فرض که می خواستند ناوالنی را بکشند- در قلمرو خود که صاحب اختیار هستند هیچ وسیله و هیچ راهی برای  پایان دادن به زندگی  این منتقد کرملین  نیافتند؟

چهارم:  اگر کسی شیوه تبلیغاتی بکاررفته در جهان ترانس اتلانتیکی را دنبال کند ملاحظه می کند که مسمومیت ناوالنی طبق الگوی مسمومیت سرگئی اسکریپال صورت می گیرد.  با کمال احترام می توان پرسید: آیا واقعاً باید اعتقاد داشت که   هیچ بحثی درباره خطای پیشین   در مسکو وجود نداشته است  تا   شیوه شکست خورده اسکریپال برای بار دوم  تکرار نشود؟ آنچه  واضح است اینست: «قضیه ناوالنی»  یک صحنه سازی است. برلین عمدا رسوایی را به خانه خود آورده است. ولی چرا؟ آیا این واکنشی است  در برابر آنچه  بر سر اسلام گرای چچنی آمد؟ که در برلین به ضرب گلوله کشته شد؟

ایا مرکل می خواهد با توسل به  تشدید و  اسکالاسیون به انصراف خود از حمایت از نورد استریم 2 ظاهری مثبت ببخشد؟ یا این که  درست برعکس می خواهد به حمایت از خط لوله ادامه دهد و به امریکا نشان دهد که استدلال آنها مبنی بر این که المان خود را به روسیه وابسته می سازد، درست نیست؟ نتیجه هیچ یک از این دو فرض  نتیجه خوبی نیست . در هر حال آنچه عقربه جهت یاب نشان می دهد  حرکت بسوی دوران یخبندان است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: