کوبا, رسانه ها

ونزوئلا واکسن‌های روسی و کوبایی کرونا را آزمایش می‌کند

همزمان با افزایش فشارهای آمریکا بر دولت ونزوئلا و همه گیری کرونا در این کشور، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا از امضای توافق‌ به منظور آغاز آزمایش واکسن‌های کووید-۱۹ تولیدی روسیه و کوبا در این کشور خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه نشریه لا نسیون، مادورو از امضای «اسنادی محرمانه» به منظور آغاز آزمایش واکسن‌های کووید-۱۹ تولیدی روسیه و کوبا بر بیماران مبتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد و اعلام کرد: اولویت ما واکسن‌های روسی، کوبایی و چینی است و زمان دقیق این آزمایش‌ها را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

نخستین واکسن جهان علیه ویروس کرونا در تاریخ ۱۱ آگوست (۲۱ مرداد) در روسیه به ثبت رسید. این واکسن، مشابه نخستین ماهواره مصنوعی که در سال ۱۹۵۷میلادی به فضا فرستاد شد، «اسپوتنیک-۵» نامگذاری شده است.

«کارلوس آلوارادو» وزیر بهداشت ونزوئلا پیش تر اعلام کرد: ما ۵۰۰ داوطلب برای شرکت در آزمایشات واکسن تولید شده در روسیه پیشنهاد داده‌ایم و امیدواریم این آزمایشات هر چه زودتر آغاز شود.

خبرها از مشارکت کاراکاس و مسکو در زمینه تولید و آزمایش واکسن کرونا در حالی منتشر شده است که مناسبات این دوکشور در دوران شیوع بیماری همه‌گیر همزمان با بحران اقتصادی ناشی از فروپاشی صنعت نفت این کشور آمریکای لاتین با ارسال محموله‌های دارویی و بهداشتی از روسیه گسترش یافته است.

کوبا، دیگر متحد ونزوئلا نیز ۲۴ آگوست (سوم شهریور) از آغاز آزمای انسانی نمونه واکسن کووید-۱۹ به نام «سوبرانا ۰۱» خبر داد.

بر اساس اطلاعات تارنمای «ورلدو میترز» تا کنون بیش از ۵۳ هزار نفر در ونزوئلا به ویروس کرونا مبتلا شده اند. آمار رو به رشد مبتلایان در حالی ادامه دارد که از دیروز روند کاهشی شرایط قرنطینه و از سرگیری فعالیت های اقتصادی در این کشور کلید خورده است.

ونزوئلا در حالی با شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند که تحت تاثیر فشار حداکثری و تحریم‌های آمریکا با بحران اقتصادی شدید همزمان با بحران بهداشتی گسترده مواجه بوده و از سیستم ضعیف بهداشتی و مشکلات کمبود دارو رنج می‌برد.