پرش به محتوا

هشدار ونزوئلا درباره اقدامات خصمانه و يکجانبه امپریالیسم آمريکا

به نقل از شبکه تلویزیونی وِنه ویسیون؛ وزیر امور خارجه ونزوئلا درباره پیامدهای اقدامات خصمانه یکجانبه امپریالیسم آمریکا بر اقتصاد و ملت ونزوئلا هشدار داد.

خورخه آرئاسا ضمن تاکید بر همبستگی با کشورهایی که با ونزوئلا در برابر خشونت های نظام امپریالیستی، اتحاد راهبردي دارند از صدور فرمان عفو ریاست جمهوری برای مخالفان سیاسی تمجيد کرد و آنرا به عنوان حرکتی از سوی دولت ونزوئلا برای تحرک بخشی به سازش ملی ياد کرد.
وزیر امور خارجه ونزوئلا در این مصاحبه تلویزیونی گفت آنچه که «به اشتباه» تحریم های وضع شده از سوي آمریکا خوانده می شود، غیر انساني و جنایتکارانه است. به همین علت، این مسئله به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع شد تا به علت جرائم ضد بشریت مورد بررسی قرار گیرد.

آرئاسا همچنین به کتاب «هنر تحریم» اشاره کرد که در آن ریچارد نفیو، دستیار سابق باراک اوباما درباره تحریم های ایران به وضوح توضیح می دهد که این تحریم ها به دنبال ایجاد درد برای ملت (ایران) است و بر نقاط ضعف آنها تاکید دارد؛ تا این گونه کشورِ متاثر از این تحریمها ناچار به انجام آن کاری شود که کشورِ متجاوز می خواهد یا آن که ملت برخیزد و دولت را از قدرت به زیر کشد. «این، یک روش برای ایجاد سلطه و اِعمال خواست خود از طریق درد، رنج، مرگ و بیماری است». تحریم ها «واقعا شدید، بی رحمانه و جنایتکارانه اند و تاثیر انسانی اساسی دارند. کلید آن در ایجاد درد برای رقم زدن نارضایتی و به وجود آمدن تغییرات سیاسی به خواست واشنگتن است».

آرئاسا افزود محدودیت های نشات گرفته از تحریم بر همه زمینه های اقتصاد ملی؛ به ویژه بر صنعت نفت و واردات تاثیر گذاشته اند.

در همین راستا وزیر امور خارجه ونزوئلا، تنوع روابط بین المللی را برجسته خواند و افزود: این روابط که توسط فرمانده «هوگو چاوز» آغاز و به دست «نیکلاس مادورو»، رئیس جمهور این کشور پیگیری شدند برای «پیشبرد فرآیندهای حداقلی اقتصادی و تحمل فشار تحریم های آمریکا» اساسی هستند.
آرئاسا در ادامه بر اتحادهای راهبردي با چین، روسیه، ایران، ترکیه و کشورهای دوست آمریکای لاتینی و کارائیبی مانند کوبا تاکید و خاطر نشان کرد «دولت هایی با ایدئولوژی های متفاوت هستند که همگی به منشور سازمان ملل و استقلال ملت ونزوئلا و اصل عدم دخالت (خارجی) پایبندند».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: