رسانه ها

عراق و منطقه، در چنبره فتنه‌هاي آمريكا و اسرائيل

ابوالقاسم قاسم زاده

به تازگي روزنامه‌ها خبر دادند كه «عراق از توطئه ترور فرماندهان الحشد‌الشعبي و ايجاد جنگ شيعي ـ شيعي پرده برداشت!» گزارش كامل اين خبر در صفحه16 شماره يكشنبه روزنامه اطلاعات چنين است:

سازمان اطلاعات وزارت كشور عراق در سندي محرمانه از طرحي براي فتنه آفريني در مناطق مركزي و جنوبي عراق با ترور فرماندهان الحشد الشعبي خبر داد.

در اين سند فوري و محرمانه، سازمان اطلاعات و تحقيقات فدرال وزارت كشور عراق خطاب به ادارات پليس استان‌هاي مركزي و جنوبي و ديگر نهادهاي اطلاعاتي و امنيتي آمده است كه اطلاعات در دسترس، از قصد برخي طرف‌هاي خارجي براي فتنه آفريني و ايجاد جنگ داخلي شيعي ـ شيعي در استان‌هاي مركزي و جنوبي از طريق هدف قراردادن برخي گروه‌هاي زيرمجموعه‌ الحشد الشعبي و فرماندهانشان به ويژه «ابوحسين الحميداوي» و شيخ «اكرم الكعبي» حكايت دارند. در ادامه اين سند محرمانه آمده است كه در صورت عدم امكان ترور اين افراد، ديگر رهبران الحشد الشعبي و نيز شيوخ عشاير و مشخصا شيوخي كه به كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس سفر مي‌كنند و روابط ويژه‌اي با رئيس جمهوري و نخست‌وزير و برخي فعالان اجتماعي و مسئولان هماهنگي تظاهرات در عراق دارند، هدف قرار خواهند گرفت.

در اين سند ذكر شده كه اطلاعات موجود نشان مي‌دهد برخي طرف‌هاي خارجي دست به حمايت مالي و تسليحاتي از برخي شيوخ و تجهيز مراكز هماهنگي تظاهرات با هدف تشكيل گروه‌هاي مسلح در واكنش به گروه‌هاي زيرمجموع الحشدالشعبي مي‌زنند. پيش از اين، اداره اطلاعات وزارت كشور عراق از قصد گروهي از فعالان اجتماعي براي تشكيل يك گروه مسلح در استان‌هاي جنوبي با نام «گردان‌هاي حفاظت از انقلاب» خبر داده بود. در نامه محرمانه اداره اطلاعات وزارت كشور به اداره امنيت استان بصره آمده است كه گروهي از فعالان مدني در پي تشكيل گروه مسلحي تحت عنوان «كتائب حماية الثورة»، گردان‌هاي حفاظت از انقلاب براي حمايت از تظاهركنندگان و فعالان و همه كساني كه با تظاهرات در استان‌هاي جنوبي ارتباط دارند، هستند. در چنين شرايطي ساكنان 20 روستا در شهرستان «خانقين» واقع در استان دياله عراق براي باقي ماندن نيروهاي الحشد الشعبي و دفع خطر بقاياي داعش، درخواست رسمي ارائه كردند.»

بنابر گزارش چند خبرگزاري مستقل، طراحي براي اجراي آشوب و جنگ داخلي در كشورهاي منطقه بخصوص در عراق و لبنان در دستور كار آمريكا و اسرائيل قرار گرفته كه از حمايت‌هاي مالي(دلاري) برخي از شيوخ حاكم عربي در خليج فارس و به طور مشخص، امارات(ابوظبي) و عربستان سعودي(بن‌سلمان) برخوردار است. طراحي اين دستور كار را نتانياهو نخست‌وزير رژيم اسرائیل و داماد یهودی و صهیونیست ترامپ ـ گشنر ـ كه نمايندگي و مسئوليت مديريت اجراي طرح‌ها در منطقه را از سوي رئيس جمهوري آمريكا در اختيار دارد، پيگيري مي‌كنند، بعد از اعلام وسيع تبليغاتي از علني شدن روابط سياسي دوجانبه «ابوظبي» و اسرائيل، از مجموعه هفت حاكم‌نشين معروف به «امارات متحده عربي» شامل، ابوظبي، دوبي، شارجه، اُم القوين، رأس‌الخيمه، عجمان و فجيره، فقط دو حاكم با اجراي علني طرح برقراري روابط رسمي با رژيم اسرائیل موافقت كردند.

اگر چه ترامپ حداكثر بهره‌گيري تبليغاتي ـ سياسي از اعلام علني اين روابط را در آستانه انتخابات رياست جمهوري در آمريكا به دست آورد و نتانياهو كه با داشتن سه پرونده فساد مالي هنوز در انتظار محاكمه در دستگاه قضايي اسرائيل به سر مي‌برد و در داخل این کشور با بحران‌هاي اقتصادي و بخصوص شكاف اجتماعي و سياسي مواجه است، خود را موفق‌ترين سياستمدار و رهبر اسرائيل خواند، اما امروز در اغلب گزارش‌هاي خبري از «فرار سرمايه» از دوبي مهم‌ترين و مركز اصلي تجارت امارات حكايت دارد. يكي از تحليلگران منطقه‌اي آمريكا مي‌نويسد: «اسرائيل با هر كشوري كه روابط دوجانبه رسمي برقرار مي‌كند، مهمترين هدف و در اولويت اول اقدام آن بازكردن چتر امنيتي ـ اطلاعاتي در آن كشور است كه در مورد امارات(ابوظبي) اين اقدام اسرائيل سابقه دارد. بخصوص در اجراي خط مقابله با فلسطينان(جبهه مقاومت) و علي‌الخصوص در ارتباط با ايران كه نتانياهو مدام به دنبال عمليات تخريبي امنيتي ـ نظامي براي مقابله با ايران است. اين واقعيت موجب شده است «فرار سرمايه» از سوي سرمايه‌گذاران بزرگ خارجي از دوبي آغاز شود، زيرا آنها آينده آشفته از جريان اعلان رسمي روابط ابوظبي ـ اسرائيل را رصد مي‌كنند.

سرمايه و سرمايه‌گذار اولين نگاهش به موضوع «امنيت» در هر كشوري براي سرمايه‌گذاري است. حال ابوظبي در آينده نه چند دور براي بسياري از سرمايه‌گذاران بزرگ در دوبي و در مجموعه شيخ ‌نشين‌هاي امارات، منطقه‌اي ناامن براي اجراي طرح‌هاي امنيتي ـ نظامي رژيم اسرائیل خواهد شد.

نتانياهو براي ناامن سازي جريان مقاومت در منطقه، علاوه بر سوريه كه هنوز در جنگ به سر مي‌برد، كشورهاي عراق، لبنان و حاشيه جنوبي خليج‌فارس را با داشتن مرزهاي گسترده با ايران و در همسايگي آن، را نشانه‌گذاري كرده‌ است. رژيم اسرائیل و متحد او دولت ترامپ بر اين باورند كه براي تحقق برنامه‌هاي خود عليه ايران، اگرچه ادامه طرح تحريم‌ها و فشار حداكثري لازم است، اما كافي نيست و همواره بايد ايران از درون و در كناره مرزهايش با كشورهاي همسايه‌اش مورد تهديد مستمر قرار گيرد. حاكم ابوظبي در گذشته نيز اين همكاري را با تدارك مالي ـ تسليحاتي، گروه تروريستي «ريگي» داشته است. ريگي در اعتراف‌هاي خود در تهران ضمن تشريح اين برنامه گفت: مأموريت ما ناامن‌سازي منطقه وسيع در داخل ايران از سيستان و بلوچستان تا ناحيه بزرگ از استان كرمان بود.

اكنون خبري كه سازمان اطلاعات وزارت كشور عراق با انتشار سندي محرمانه از طرحي فتنه‌آفريني در مناطق مركزي و بخصوص جنوب عراق در همسايگي ايران براي ترور فرماندهان «الحشدالشعبي» اين كشور داده، در چارچوب چنين سياستي از گسترش توطئه‌ها و فتنه‌هاي شوم است و پيامد آن بدون ترديد گسترش ناامني و ايجاد شكاف‌هاي قومي ـ مذهبي تا مرز جنگ داخلي و در نتيجه گسترش تضاد با ايران خواهد بود. هرجا كه رژيم اسرائیل مستقر مي‌شود، توليد ناامني براي آشوب‌ها همواره در دستور كار آنهاست. دوبي كه شهر آرام براي سرمايه‌گذاريهاي خارجي بخصوص آقازاده‌های ابرانی است، هدف مهم براي اجراي اين سياست است كه فرار سرمايه از اولين پيا‌مدهاي آن خواهد بود. ارزيابي دقيق از چنين شرايط و اهداف رژيم اسرائیل ـ آمريكا، براي تبيين سياست خارجي در روابط منطقه‌اي با كشورهاي همسايه، علي‌الخصوص در حوزه خليج‌فارس بسيار ضروري است. خبرهاي عراق، لبنان، سوريه و كشورهاي حاكم‌نشين خليج‌فارس بسيار هشدار دهنده است.

اطلاعات با اندک تغییراتی