پرش به محتوا

طرح مخالفان برای بی‌ثباتی در ونزوئلا پیش از انتخابات پارلمانی

درخواست خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا برای تشدید فشارها علیه نیکلاس مادورو در حالی مطرح شده است که به نظر می رسد پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی آذر ماه ونزوئلا، مخالفان طرح جدیدی برای ایجاد بی‌ثباتی در این کشور دارند
خوان گوایدو عروسک آمریکا در ونزوئلا روز گذشته (دوشنبه) خواستار افزایش فشارهای بین‌المللی علیه نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری این کشور شد.

بیشتر گروههای هوادار امریکا به فرمان دولت ترامپ اعلام کرده‌اند در انتخابات پارلمانی آتی ونزوئلا شرکت نخواهند کرد و اتهاماتی بی اساس را علیه دولت مادورو در مورد نحوه برگزاری انتخابات مطرح کرده‌اند.

این در حالی است که دو تن از رهبران مخالف دولت از جمله انریکه کاپریلس از مذاکره با دولت کاراکاس برای تضمین برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه خبر داده است.

در این میان و با توجه به ثبات نسبی اوضاع ونزوئلا، به نظر می رسد برخی از گروههای مخالف با هدایت گوایدو طرحی برای ایجاد بی‌ثباتی در این کشور منطقه آمریکای لاتین با حمایت برخی کشورهای جهان دارند.

آمریکا که از زمان حضور ترامپ در سمت ریاست جمهوری فشارها و تحریم‌هایش را علیه ونزوئلا به شدت افزایش داده، احتمالا از این طرح گوایدو حمایت خواهد کرد هرچند کاخ سفید نسبت به سابق امید چندانی به موفقیت مخالفان ندارد.

انریکه کاپریلس نیز اتحادیه اروپا خواسته برای نظارت بر انتخابات آتی ونزوئلا ناظران خود را اعزام کند.

تمایل این رهبر مخالفان دولت ونزوئلا برای مذاکره با دولت مادورو نشان می دهد که زمینه برای آرام کردن اوضاع سیاسی ونزوئلا فراهم است و دولت کاراکاس به دنبال برآورده کردن درخواست‌های مخالفان نیز است.

اما به نظر می رسد مخالفان با هدایت گوایدو به دنبال مذاکره و توافق با دولت نیستند و گزینه براندازی دولت مشروع ونزوئلا را با حمایت آمریکا دنبال می‌کنند.

انتخابات پارلمانی در حالی قرار است آذر ماه در ونزوئلا برگزار شود که احتمالا با توجه به این رویداد، تحولات جدیدی در ونزوئلا رخ خواهد داد.

هدف دولت مادورو تثبیت ثبات سیاسی و پس از آن حل چالش‌های اقتصادی جدی در این کشور بوده است که توافق گروههای مخالف می تواند دستیابی به این هدف را تسریع کند.

دولت کاراکاس که همزمان در دو جبهه فشارهای آمریکا و فعالیت‌های مخالفان در داخل مبارزه کرده، همواره طی این سال‌ها بر مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌های آمریکا و همچنین استقلال ونزوئلا تاکید داشته که به نظر می‌رسد نتایج مطلوبی در این مسیر بدست آورده است.

آمریکا پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ ونزوئلا، با حمایت از «خوان گوایدو» رهبر حزب مخالفان این کشور نفت خیز حوزه آمریکای لاتین و ایجاد اختلاف و مداخله در امور داخلی این کشور، همواره در پی سرنگونی دولت مادورو بوده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: