رسانه ها

گزارش دیدار دیدار جبهه خلق، جبهه دمکراتیک، فتح، حماس و جهاد در بیروت.

نشست دبیران کل گروه‌های فلسطینی روز پنج‌شنبه گذشته از طریق ویدئوکنفرانس در بیروت و رام‌الله به ریاست «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار شد.

حاضرین در این نشست عناوین مختلفی اعم از پایان دودستگی، تحقق آشتی، توسعه و فعال‌سازی مقاومت مردمی فراگیر مطرح کرده و وحدت فلسطین و مقاومت نظامی را به عنوان دو گزینه اصلی جهت مقابله با «معامله قرن» و طرح الحاق اراضی فلسطینی مورد تأکید قرار دادند

پیام این نشست این بود که «هر گونه خدشه به بیت المقدس ممنوع است» و گروه‌های فلسطینی همچنین درباره تشکیل کمیته‌ای جهت ارائه دیدگاه راهبردی درباره آشتی و پایان دادن به دودستگی توافق کردند.

در همین رابطه «ابو احمد فؤاد» معاون دبیرکل جبهه خلق برای آزادسازی فلسطین گفت که «وحدت ما می‌تواند مانعی در برابر متجاوزان باشد».

او در مصاحبه با شبکه المیادین تصریح کرد که «آنچه باعث پایان دودستگی می‌شود، لغو توافقنامه اوسلو است چرا که اساس بلاها همین توافقنامه است».

وی با اشاره به اینکه حتی تشکیلات خودگردان فلسطین خطر بزرگ علیه آرمان فلسطین را درک کرده است، گفت که ما سازمانی می‌خواهیم که نماینده ۱۳ میلیون فلسطینی در داخل، خارج و همه ملت فلسطین باشد، ما موافق برگزاری انتخابات شورای ملی فلسطین با مشارکت همه گروه‌ها هستیم.

فؤاد همچنین گفت که ما علت تجاوزات امارات و دخالت در امور داخلی فلسطین را درک نمی‌کنیم.

«فهد سلیمان» معاون دبیرکل جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین نیز تأکید کرد که بیانیه دبیران کل گروه‌های فلسطینی بر بازگشت به اصول و ریشه‌ها تأکید دارد.

او در مصاحبه با شبکه المیادین افزود که پیگیری اجرای مصوبات این نشست بر عهده کمیته‌هایی است که بزودی تشکیل جلسه خواهند داد.

سلیمان تصریح کرد که «مقاومت فراگیر یعنی مبارزه مسلحانه، مقاومت مردمی، نافرماندنی و تحریم و نتیجه این نشست نیز تشکیل کمیته پیگیری، فرماندهی میدانی یکپارچه و کمیته آشتی است».

وی تأکید کرد که هیچ محور مقاومتی در منطقه جز با حضور ملت فلسطین پایدار نخواهد بود.

تلاش رسانه‌های اسرائیلی برای ایجاد شکاف در وحدت فلسطینیان

پس از برگزاری نشست مذکور، رسانه‌های رژیم اسرائیل سعی کردند نتایج مثبت آن را نادیده گرفته و سعی کردند دو خط خبری را جهت ایجاد شکاف در این وحدت فلسطینیان دنبال کنند: نخست اینکه در تلاش برای تحریک تشکیلات خودگردان چنین وانمود کنند که «اسماعیل هنیه» رهبر فلسطینی و دارای نفوذ در منطقه است که در این راستا به سفرهای اخیر او پرداختند.

دوم تحریک گروه‌های فلسطینی از طریق انتشار اخباری در خصوص تماس‌های بین نهادهای امنیتی اسرائیل و یک طرف نزدیک به محمود عباس.

به نظر می‌رسد این تلاش‌های اسرائیلی ‌ها برای ایجاد شکاف در میان ارکان مختلف فلسطینی چندان موفقیتی نداشته و مقاومت فلسطین برای اجرای مصوبات نشست اخیر مصمم است همچنانکه «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس نیز در بیروت خطاب به اسرائیلی‌ها تأکید کرد که آنها آینده‌ای در سرزمین فلسطین ندارند.

«محمد الهندی» مسئول دایره سیاسی جنبش جهاد اسلامی نیز تأکید کرد که اهمیت این نشست در آن بود که بدون واسطه و به میزبانی بیروت برگزار شد.

او در مصاحبه با المیادین افزود: «از جمله مأموریت‌های کمیته‌ها احیای سازمان آزادی‌بخش فلسطین و مشارکت دادن حماس و جهاد اسلامی در این سازمان است».

او گفت که مبارزه مسلحانه در اولویت مقاومت قرار دارد و علاوه بر آن تمایل به فعال‌سازی مقاومت مردمی در کرانه باختری نیز وجود دارد.

الهندی همچنین ضرورت پایان دادن به هماهنگی امنیتی کامل و اینکه کرانه باختری وارد رویارویی مستقیم با دشمن شود، مورد تأکید قرار داد.

وی با اشاره به اینکه غزه قلعه مبارزه است و سلاح‌های خود را تولید می‌کند، گفت: «در منطقه قدرت‌های مهمی همچون ایران و ترکیه وجود دارند».

بیانیه پایانی نشست دبیران کل گروه‌های فلسطینی که عصر پنجشنبه در رام الله و بیروت از طریق فناوری «ویدئو کنفرانس» به ریاست «محمود عباس » رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار شد، همه توطئه‌ها برای نابودی مسئله ملی فلسطین و دور زدن حقوق قانونی آنها را رد و تاکید کرد که هیچ گونه تعرضی به قدس و مقدسات مسیحی و اسلامی پذیرفتنی نیست.

در بیانیه پایانی این نشست آمده است: «در این لحظات مهم از تاریخ ملت که مسئله فلسطین در معرض خطر توطئه و انحلال قرار دارد و تلاش می‌شود آن را به مسائل معیشتی تقلیل دهند و حق تعیین سرنوشت و تأسیس کشور مستقل فلسطینی در مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس اشغالی را از ما سلب کنند و همچنین حل مسئله آوارگان و حق آنها برای بازگشت به خانه‌های خود بر اساس قطعنامه ۱۹۴ را نادیده بگیرند، رژیم اشغالگر اسرائیل و آمریکا در حال پیاده کردن توطئه‌هایی نظیر معامله قرن و طرح اشغال کرانه باختری و پیشبرد عادی سازی مجانی اعراب است که همه ملت ما با آن مخالفند».

به گزارش پایگاه خبری «الهدف»، در این بیانیه هر گونه عادی سازی با اسرائیل محکوم شده و آمده است : «عادی سازی خنجری به پشت ملت فلسطین و ملت و امت عربی و اسلامی است و ما از ملت‌هایمان و آزادگان جهان می‌خواهیم با تمام قدرت به مقابله با این توطئه‌ها بروند».

بر اساس این بیانیه، در نشست پنجشنبه شب دبیران کل گروه‌های فلسطینی قواعد درگیری با رژیم اسرائیل و فعال سازی دو عامل منطقه‌ای و بین المللی برای مقابله با این توطئه‌ها مورد بررسی قرار گرفت و شرکت کنندگان درباره ابزارها و سازوکارهای مبارزه با رژیم اسرائیل در خاک اشغالی فلسطین در چارچوب تعیین شدن توسط منشورهای بین المللی مبتنی بر حق ملت‌ها در مقاومت برابر اشغالگری به توافق رسیدند.

در این بیانیه بر حق فلسطینیان دربه کارگیری ابزارهای مشروع مبارزه با اشغالگران تاکید شده و آمده است: «در این مقطع ما درباره توسعه و تقویت مقاومت مردمی به عنوان گزینه مناسب‌تر برای دفاع از حقوق مشروع خود در برابر رژیم اسرائیل توافق کردیم».

دبیران کل گروه‌های فلسطینی بر ضرورت تسریع در پایان دادن به اختلاف و تحقق آشتی و شراکت مردمی برای دستیابی به اهداف راهبردی در پایان دادن به اشغالگری و تشکیل کشور فلسطینی تاکید کردند.

در این بیانیه بر تشکیل کشور فلسطینی در همه خاک فلسطین به پایتختی قدس تاکید شده و آمده است: «تاکید می‌کنیم که نه کشوری در غزه است و نه کشوری بدون غزه است و با توجه به درک ما از لزوم یکپارچکی مواضع به رغم اختلاف رای در برخی مسائل، تصمیم گرفتیم کمیته‌ای از شخصیت‌هایی ملی در چارچوب سازمان آزادی بخش تشکیل دهیم که مورد اعتماد همه قرار دارند تا ظرف حداکثر پنج ماه به یک دیدگاه راهبردی برای پایان دادن به اختلاف و تحقق آشتی و شراکت دست یابد و توصیه‌های خود را به جلسه پیش روی شورای مرکزی فلسطین ارائه دهد.»

همچنین در این جلسه درباره تشکیل یک کمیته ملی یکپارچه برای فرماندهی مقاومت ملی فراگیر توافق شد به گونه‌ای که کمیته اجرایی، همه احتیاجات لازم برای ادامه کار آن را فراهم کند.