سياسی, سرتیتر

شی جین پینگ: رهبری حزب کمونیست راز موفقیت در مسیر برقراری سوسیالیسم است.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در تاریخ 3 سپتامبر (13 شهریور)، در نشست گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی جنگ مقاومت مردم چین در برابر تجاوز ژاپن و جنگ جهانی ضد فاشیسم سخنرانی مهمی ایراد و بر الگوپذیری و ترویج روحیه بزرگ مقاومت در عصر جدید برای تحقق رستاخیز بزرگ ملت چین تأکید کرد.

شی جین پینگ تأکید کرد که برای تحقق رستاخیز بزرگ ملت چین، باید به رهبری حزب کمونیست چین پایبند باشیم، به راه سوسیالیسم با ویژگی های چینی پایبند باشیم، به رویکرد مردم محور پایبند باشیم، به روح مبارزه پایبند باشیم و بدون تردید مسیر توسعه صلح آمیز را دنبال کنیم.

اینکه چگونه یک حزب سیاسی به این سئوال پاسخ دهد که «من کیستم؟ و برای چه و به چه کسی متکی هستم؟» به ماهیت این حزب بستگی دارد و آینده، سرنوشت، رونق و سقوط آن را تعیین می کند. پایبندی به محوریت مردم، پاسخ عمیق حزب کمونیست چین به این سوال اساسی است.

در طول جنگ مقاومت در برابر تجاوز ژاپن از سال 1931 تا 1945، حزب کمونیست چین به بسیج و تکیه بر مردم پایبند بود و شکل گیری جریان تاریخی جنگ مقاومت تمام ملت مقابل ژاپن را گسترش داد.

سرانجام پیروزی بزرگ در جنگ مردم چین مقابل تجاوز ژاپن حاصل شد وجایگاه چین به عنوان یک کشور بزرگ در جهان دوباره احیا گشت. مردم چین احترام مردم صلح دوست جهان را از آن خود کردند و ملت چین نیز شهرت والای ملی را به دست آوردند.

از زمان تاسیس جمهوری خلق چین در سال 1949، مردم همه گروه های قومی در سراسر چین به رهبری حزب کمونیست با سختکوشی و کارآفرینی، دستاوردهای توسعه گرایانه چشمگیری ایجاد کرده و موفقیت در مسیر سوسیالیسم با مشخصه های چینی را به وجود آورده اند.

در سال 2020، در برابر اپیدمی ناگهانی ویروس کرونا، شی جین پینگ همواره بر شعار واقعی «اول مردم و اول جان انسان ها» تاکید کرده است.

در طول این بحران شاهد بودیم که کمونیست های بیشماری از جمله پزشکان، پلیس و داوطلبان، در خط مقدم مبارزه با این بیماری همه گیر حضور داشتند و به دلیل این مشارکت و همدلی جنگ پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در چین به نتایج چشمگیر استراتژیک رسیده است.

شی جین پینگ سوم سپتامبر در نشست گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی جنگ مقاومت مردم چین با تجاوز ژاپن و جنگ جهانی ضد فاشیسم تاکید کرد، حزب کمونیست و مردم چین در جریان مبارزه رشد کرده اند و این روحیه جنگجویانه در دوره های مختلف انقلاب، سازندگی و اصلاحات چین همیشه جریان دارد. مبارزه کمونیست ها یک جهت، موضع و اصل دارد. جهت کلی آن، حمایت از رهبری حزب کمونیست چین و سیستم سوسیالیستی چین است.

وی تاکید کرد مردم چین به هیچ وجه اجازه تحریف تاریخ حزب کمونیست و سیاهنمایی هویت و اهداف این حزب را به هیچ شخص و نیرویی نخواهند داد. مردم چین به هیچ وجه اجازه تحریف یا تغییر راه سوسیالیسم با ویژگی های چین و انکار و سیاهنمایی دستاوردهای بزرگ خود را در سازندگی سوسیالیسم به هیچ شخص و هیچ نیرویی نخواهند داد. مردم چین به هیچ وجه به هیچ شخص یا هیچ نیرویی اجازه جداسازی و ایجاد تفرقه بین حزب کمونیست و ملت نخواهند داد. مردم چین هرگز به هیچ شخص یا هیچ نیرویی اجازه تحمیل اراده خود بر چین و تغییر سمت پیشرفت و مانع تراشی در راه تلاششان برای ایجاد زندگی بهتر، و زورگویی به چین نخواهند داد. مردم چین به هیچ وجه به هیچ شخص یا نیرویی اجازه تلاش برای آسیب رساندن به حقشان برای زندگی صلح آمیز و توسعه، تخریب روابط و همکاری مردم چین با مردم دیگر کشورها و تخریب صلح و توسعه بشر نخواهند داد.

از زمان جنگ تریاک میان چین و انگلیس در سال 1840، بیش از صد سال است که مردم چین مورد تعرض، تحقیر و غارت نیروهای خارجی قرار گرفته اند. با این وجود، مردم چین منطق سارقان را که ضعیف ترها طعمه قوی ها هستند را نمی آموزند بلکه عزم خود را برای حفظ صلح راسخ تر کرده اند.

چین برای حفظ صلح جهانی به کشوری تبدیل شده که در میان اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل بیشترین تعداد صلحبان را به دیگر کشورها اعزام کرده است. از زمان ارسال اولین گروه ناظران نظامی خود در سال 1990 به این سو، چین در مجموع بیش از 40 هزار افسر و سرباز صلح بان را به خارج اعزام کرده و به یک عضو اصلی و تامین کننده مالی عملیات حافظ صلح سازمان ملل متحد بدل شده است.

در حال حاضر، بیش از 2500 پرسنل نظامی چینی در عملیات حافظ صلح سازمان ملل متحد مشارکت دارند و 8000 نفر از نیروهای صلح بان چین برای اجرای دستورات در حالت آماده باش به سر می برند.

طی 30 سال گذشته، گروه های حافظ صلح چین از سختی ها و خطرات نترسیده اند و باعث ایجاد صلح و امید در مناطق درگیر و مردم محلی شده اند و به نیرویی قدرتمند در دفاع از صلح تبدیل گشته اند.

در قانون اساسی چین در سال 2018″پیروی از مسیر توسعه صلح آمیز» نوشته شد.

امسال در برابر شیوع ویروس کرونا، چین با ابتکار عمل و کمک به دیگر کشورها، اعتماد به نفس را به مبارزه جهانی علیه اپیدمی کرونا تزریق کرده و فصل جدیدی را در حوزه همکاری های بین المللی به نگارش در آورد.

شی جین پینگ در نشست روز 3 سپتامبر بار دیگر بر اطمینان و عزم چین برای گام برداشتن در راه توسعه صلح آمیز را تاکید کرد و گفت: «مردم چین صلح را دوست دارند، به آن احترام می گذارند و حفظ صلح جهانی و مخالفت با سلطه طلبی و زورگویی را از وظایف مقدس خود می شمارند.» وی افزود: «مردم چین همانند گذشته به اتفاق مردم دیگر کشورها بطور خستگی ناپذیر برای ایجاد آینده بهتر بشر تلاش می کنند.»

رادیو بین‌المللی چین