رسانه ها

توافق‌نامه حزب مارکسیستی سوریه(اراده مردمی) با کردهای سوریه در روسیه

دیروز لاوروف با از نمایندگان منطقه شمال شرقی این سوریه و جبهه برای تحول و آزادی به ریاست الهام احمد رییس کمیته اجرایی شورای سوریه دموکراتیک و قدری جمیل دبیر کل حزب مارکسیستی اراده مردمی به دیدار و گفتگو پرداخت.

در این دیدار، مسائل مهم حل و فصل بحران سوریه برای دستیابی به توافق بین سوری بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل بررسی شد.

لاوروف بر آمادگی روسیه برای ادامه کمک به پیشبرد مذاکرات سازنده بین سوری به منظور بازسازی این کشور و تحکیم حق حاکمیت، یکپارچگی و تمامیت ارضی آن و ایجاد شرایط برای همزیستی همه گروه های قومی و مذهبی سوریه در صلح و آرامش تاکید کرد.

الهام احمد و قدری جمیل در این دیدار به امضای تفاهم نامه همکاری بین حزب اراده مردمی و شورای سوریه دموکراتیک که این دو سیاستمدار رهبری آن را برعهده دارند، اشاره کردند.

بر اساس این توافق ارتش سوریه تنها سازمانی خواهد بود که در این کشور مجاز به حمل اسلحه است و جمهوری سوریه سرزمین مشترک تمامی ساکنان آن یعنی اعراب، کردها، ارامنه، ترکمن‌ها دروزی ها و… خواهد بود و نه فقط جمهوری سرزمین اعراب.

الهام احمد امضای این توافق ‌نامه را گامی جدید و بسیار مهم در جهت حل مشکلات سوریه خواند.

عکس العمل دولت سوریه در برابر این توافق مثبت بود و با تاکید بر استقلال و همبستگی ملی کشور بوده.

دولت سوریه (پس از آغاز جنگ) همیشه بر گفتگو و توافق با کردها اصرار و تاکید کرده است.

پس از امضای توافق نامه رهبران دو حزب با وزیر امور خارجه روسیه سرگی لاوروف در مسکو دیدار داشته و به گفتگو درباره همکاری با دولت سوریه و آینده این کشور پرداختند. سرگی لاوروف تاکید کرد که دولت روسیه همواره از گفتگوی بین یوری با هدف حفظ استقلال و تمامیت ارضی آنهم در جهت برقراری دمکراسی و عدالت اجتماعی در سوریه استقبال کرده، لاوروف در این دیدار تاکید کرد که این توافقنامه گام جدید و مهمی در جهت گفتگوهای سوری – سوری خواهد بود.

واکنش دولت ترکیه نسبت به این توافقنامه شدیدا منفی بوده و وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرده است که فراهم آوردن شرایطی برای قانونی کردن احزاب تروریستی کاملا غلط می‌باشد. ترکیه ادعا کرد حزب کردهای سوریه حزب خواهر کارگران ترکیه یا پ ک ک می باشد و این تشکیلات از دید ترکیه یک سازمان تروریستی محسوب می‌شود. توافق با این احزاب حمله به استقلال و تمامیت ارضی سوریه است چراکه کردهای سوریه چشم طمع به خاک سوریه داشته و خواستار جدایی از این کشور می باشد

دولت ترکیه به روسیه یادآوری می‌کند که در توافقنامه آستانه تاکید شده است که با هر شکلی از تروریسم باید مقابله و مبارزه کرد و از دولت روسیه خواست که نسبت به این توافقنامه و وفادار بماند

سوریه در ۹ سال گذشته شاهد جنگ داخلی و حضور گروه های تروریستی حمایت شده از سوی کشورهای غربی- عربی است که تاکنون صدها هزار کشته و میلیون ها آواره در داخل و خارج این کشور به جا گذاشته است.

دولت ترکیه از حامیان درجه اول تروریستهای اسلامی سنی در این سوریه بوده که آنان را در انجام جنایات بی شماری همراهی کرده و می‌کند و در حال حاضر بخش وسیعی از خاک سوریه را به بهانه مقابله با جدایی طلبان کرد به اشغال خود درآورده است و استان ادلب سوریه را در اختیار تروریستهای اسلامی قرار داده تا در آنجا به کشتار و آزار و اذیت مردم این منطقه بپردازند.