رسانه ها

گاردین:ترامپ از خشونت در آمریکا نفع می‌برد

دیوید اسمیت سردبیر نشریه گاردین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ انگلیسی گفت: ترامپ از خشونت در آمریکا نفع می‌برد.
در ابتدا مجری شبکه پرسید: ما درباره دو شهر یعنی پورتلند در اورگون و کنوشا در ویسکانسین صحبت می‌کنیم. به نظر شما اوضاع در این دو شهر چگونه است؟
اسمیت: ­یکشنبه شب هم تظاهرات ادامه داشت. در شهر کنوشا هم به دنبال تیراندازی پلیس از پشت سر به یک مرد سیاه پوست و شلیک­۷ گلوله به سوی او که­ جیکوب بلیک نام داشت، سبب ایجاد موجی از خشونت شده است. ما شاهد این وضعیت در هفته گذشته بودیم. ما شاهد حضور نیرو‌های گارد ملی آمریکا در شهر بودیم. وضعیت موجود همچنان پرتنش است. ترامپ اقدام نژادپرستانه را محکوم نکرده است. او همچنین از حضور نیرو‌های نظامی در پورتلند دفاع کرده است. ما شاهد موج قابل توجهی از خشونت به طور مداوم هستیم.
مجری: رئیس جمهور دونالد ترامپ قرار است که روز سه شنبه از کنوشا بازدید کند. آیا از وی در آنجا استقبال می‌شود؟ هدف وی از دیدار از آنجا چیست؟
اسمیت: فرماندار دموکرات ویسکانسین و شهردار کنوشا گفته اند از ترامپ می‌خواهند که به آنجا نرود. آن‌ها از این بیم دارند که حضور ترامپ در آنجا سبب شود که آتش خشونت‌ها گسترده‌تر شود. انتظار می‌رود که شاهد برگزاری تظاهرات ضد ترامپ در دیگر شهر‌های آمریکا باشیم. ممکن است که برخی از طرفداران ترامپ هم از خانه‌های خود خارج شوند. به نظرم ترامپ قصد دارد که از موضوع نظم و حمایت از قانون به عنوان­ حربه‌ای برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر استفاده کند. او در بیشتر سخنرانی‌های خود بر روی این موضوع تمرکز کرده است و توجهی به موضوع شیوع کرونا ندارد. بیش از ۶ میلیون نفر مبتلا شده اند و بیش از ۱۹۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. در کنفرانس حزب جمهوری خواه در هفته گذشته هم سخن کمی درباره موضوع ویروس کرونا زده شد. او دیشب در سخنرانی خود در برابر ۵۰۰ نفر که بسیاری از آن‌ها ماسک نزده بودند اعلام کرد که اولویت وی نظم و قانون است. او می‌خواهد نشان دهد که دموکرات‌ها در رسیدگی به این موضوع با بی کفایتی و بی مدیریتی رفتار می‌کنند. او می‌خواهد نشان دهد که حزب جمهوری خواه طرفدار پلیس است.
مجری: به نظر شما جو بایدن با این حربه ترامپ چگونه مقابله می‌کند؟
اسمیت: بایدن می‌خواهد نشان دهد که خشونت و غارتگری در کشوری روی می‌دهد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آن است. ما شاهد آن بوده ایم که بایدن خشونت طرفداران ترامپ را محکوم کرده است. در شنبه شب طرفداران ترامپ سوار بر خودرو‌های خود به میان جمعیت در پورتلند هجوم بردند و با شلیک گلوله یک نفر را کشتند. ترامپ در این رابطه پیامی ویدئویی منتشر کرد به گونه‌ای که نشان می‌داد آن را تایید می‌کند. این موضوع سبب خشونت بسیاری شده است. به نظرم بایدن می‌خواهد با این پیام ترامپ که می‌گوید «شما در آمریکا تحت کنترل بایدن در امنیت نخواهید بود» مقابله کند. بایدن اقدامات تفرقه افکنانه ترامپ را محکوم می‌کند. ترامپ هم در برابر تنها به موضوع نظم و قانون اهمیت می‌دهد و اشاره‌ای به کرونا و تاثیر بد آن بر اقتصاد آمریکا نمی‌کند. به نظرم ترامپ از وجود بی نظمی در برخی از ایالت‌ها خوشحال است. او تلاش دارد که با رفتن به کنوشا بر سیاست خود تاکید کند.