کوبا, سرمقاله, سرتیتر

همه‌گیری و بیکاری در ایالات متحده: شاخصه‌های سیستم – گرانما

منبع: گرانما
نويسنده: رائول آنتونیو کاپوته

تارنگاشت عدالت


طبق گزارش اداره آمار ایالات متحده، در ماه‌های اخیر سطح بیکاری از مرز بیکاری طی بحران اقتصادی جهانی سال ١٩٣٠ عبور کرده است. کارشناسان بر این عقیده اند که همه‌گیری استثمار کارگران و زیر پا گذاردن حقوق کار، به ویژه در مورد زنان را آشکار کرد.

بنا بر ارقام جدید در بین کارگران ۲۱۶ کارخانه گوشت و مواد غذایی ١۷۷٠٠ مورد از ابتلا به کووید-١٩ به ثبت رسیده، زیرا آن‌ها از شرایط حفاظتی و ایمنی لازم برخوردار نبوده اند
«ریکاردو سالوادور» یک دانشمند مکزیکی که برنامه تغذیه و کشاورزی UCS (اتحادیه دانشمندان نگران) را پایه‌ریزی کرده بود، که سازمانی عام‌المنفعه است و در سال ١٩۶٩ از طرف دانشمندان انستیتوی فن‌آوری ماساچوست تأسیس شده، می‌گوید: «همه‌گیری  نشان داد که «قشری از مردم وجود دارد، که کارگران را مانند دوران برده‌داری در ایالات متحده استثمار می‌کند…»» او در مصاحبه‌ای با آژانس خبری اسپانیایی EFE گفت: «آن‌ها کارگران استثمار شده اند که از بیمه برخوردار نیستند و همسایگان خود را مبتلا می‌کنند. این وضعیت بسیار مأیوس کننده است.»

تلویزیون Hispantv گزارش داد که از طرف دیگر سازمان‌های حقوق بشری نشان داده اند که مهاجرینی که به خاطر کار دست به مهاجرت زده اند و اغلب به عنوان مستخدم خانگی، باغبان، کارمند هتل و رستوران به کار اشتغال دارند، از مزایای حقوقی برخوردار نیستند
طبق آمار وزارت کار ایالات متحده آمریکا بیکاری در بین کارگران سیاه‌پوست ١۶٫۷٪، در بین اسپانیایی‌تبارها ١٨٫٩٪ و در بین سفیدپوستان بالغ بر ١٤٫٢٪ است.

اداره آمار ایالات متحده گزارش داد که ۵۵٪ از مشاغلی که در ماه‌های مه، ژوئن و ژوئیه از بین رفت، به زنان اختصاص داشت.

۱۶٫۴٪ از زنان آفریقایی‌تبار و ٢٠٫٢٪ از اسپانیایی‌تبارها بیکارند.

افزون برآن، در این کشور اختلاف سطح دستمزدها بنا بر جنسیت کارگران بسیار چشم‌گیر است و زنان به طور متوسط فقط ٨٠٪ دستمزد همکاران مرد خود را دریافت می‌کنند.
با در نظر گرفتن این‌که فقدان اشتغال به مشکلات دیگری از جمله از دست دادن بیمه بهداشتی و درمانی منجر می‌شود، می‌توان متصور شد که آینده کارگران تا چه حد بغرنج خواهد گردید.

وضعیت «بهشت» یانکی‌ها زیاد خوب نیست. علاوه بر مشکلات ساختاری سرمایه‌داری آمریکایی بدبختی همه‌گیری نیز که مدام ترکیب تنش‌زای امپراتوری را زیر فشار قرار می‌دهد، بدان افزوده شد
در عوض دولت دونالد ترامپ ٩٢٫٢ میلیون دلار از بودجه‌ ۷۴٠ میلیارد دلاری پنتاگون را صرف مدرن‌سازی یک تانک آبرامز از نوع M1A2 SEPV3 می‌کند و ٣ میلیون دلار برای دروغ‌پراکنی عليه کوبا منظور می‌دارد. خبر جدید دیگری نیست، همه فقط همان شاخصه‌های همیشگی سیستم.