گوناگون, سرتیتر

چاه‌کن در بن چاه است – ا. م. شیری


چاه‌کن در بن چاه است

در باره شکست و انزوای جهانی ایالات متحده آمریکا


امپریالیسم ایالات متحده آمریکا در ادامه زیاده‌خواهی‌ها و زورگویی‌های متداول خود برعلیه میهن ما، با ارسال پیشنویس قطعنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گردید.

لازم به یادآوری است که دوره تحریم تسلیحاتی ایران مهر ماه سال جاری به پایان می‌رسد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست ۲۴ مرداد ماه خود با دو راًی موافق- آمریکا و جمهور دومینیکن (لوطی و عنترش، عنتری که کمتر کسی می تواند جای آن را در نقشه سیاسی جهان مشخص کند)، دو راًی مخالف- روسیه و چین و ۱۱ راًی ممتنع بقیه اعضای موقت و دائم این شورا، از جمله، انگلیس و فرانسه، درخواست آمریکا را رد کرد.

البته، ۱۱ راًی ممتنع، به بیان دیگر، عدم قاطعیت اکثریت اعضای شورای امنیت در رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا جای سؤال دارد. بنظر می‌رسد این امر با رابطه ارباب- رعیتی تنگاتنگ اغلب آنها با ایالات متحده آمریکا و سیاست سلطه‌گرانه این کشور متجاوز در جهان پیوند ارگانیک دارد.

به هر صورت، ایالات متحده آمریکا یک هفته بعد از این شکست مفتضحانه و انزوای بی‌سابقه، با ارسال درخواستی ترویکای اروپا- آلمان، انگلیس و فرانسه را به همراهی برای فعال‌سازی مکانیزم «ماشه» (بازگشت خودکار تحریمها) مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ دعوت کرد.

این درخواست آمریکا نیز با واکنش منفی ترویکای اروپا مواجه گردید. وزرای خارجه سه کشور اروپایی در واکنش به درخواست آمریکا اعلام کردند، با توجه به اینکه ایالات متحده در ۸ ماه مه سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده، حق فعال‌سازی سازوکار ماشه را ندارد. علاوه بر این، جمهوری اسلامی ایران تاکنون به برجام پای‌بند بوده است.

به این ترتیب، ایالات متحده آمریکا در مدت تقریبا یک هفته متحمل دو شکست سنگین و انزوای جهانی بی‌سابقه گردید و همچو چاه کن در بن چاه ماند. شکست مفتضحانه و انزوای جهانی آمریکا در سایه حمایت جهانی، بویژه، کشورهای بزرگ چین و روسیه، در اصل بمفهوم پیروزی دیپلوماسی ایران بمعنی واقعی کلمه است.

این پیروزی قاطع میهن‌مان در مقابله با گستاخی‌ها و زیاده‌خواهی‌های مستمر ایالات متحده آمریکا را به عموم هموطنان ملی، مترقی، آزادی‌خواه و عدالت‌طلب، به تمامی مبارزان راه آزادی و استقلال کشور شادباش گفته، طرفداران سیاست‌های نئولیبرالی و غربگرایان داخلی را به اجتناب از توهم‌پراکنی پیرامون سیاستهای ضد ایرانی امپریالیسم آمریکا و عدم تقابل با منافع ملی کشورمان فرامی‌خوانم.


ا. م. شیری

https://eb1384.wordpress.com/2020/08/28/

٨ شهریور ۱۳۹۹

۱ دیدگاه

 1. ناظر says

  این نوشته یکی دیگر از مواردی است که نشان می‌دهد برخی از دوستان ضدامپریالیست به هر دلیلی سعی دارند ذهنیات خود را بر واقعیاتِ سخت تحمیل کنند.
  «رجانیوز» در ۵ اسفند ۱۳۹۵ در مطلب « شرمن: روس‌ها مخالف تحریم تسلیحاتی و موشکی ایران بودند» بخشی از مصاحبۀ وندی شرمن سرپرست هیأت مذاکره کننده آمریکایی را به نقل از مصاحبه او با «روسیه مهم است» منتشر کرد. شرمن در آن مصاحبه نکته ای را مطرح کرد که در صفحه ۱۹۹ کتاب او در باره مذاکران برجام هم تکرار شده است؛ این که روسیه مخالف گنجاندن تحریم موشکی و تسلیحاتی ایران در قرارداد برجام بود اما هیأت نمایندگی ایران از آن مخالفت استقبال نکرد و داوطلبانه به آن تن داد.
  اگر بی‌اطلاعی نویسنده محترم از مقاله سال ۱۳۹۵ را بتوان توجیه کرد بی‌اطلاعی ایشان از مطلب هفته گذشته در «مقاومتی نیوز» به نام «برداشتن تحریم‌های مالی و تجاری هدف اصلی برجام بود، عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نشانه قوت برجام است؟» قابل توجیه نیست.
  نشانی مصاحبه وندی شرمن در «روسیه مهم است»:
  https://www.russiamatters.org/analysis/top-iran-deal-negotiator-sees-limits-us-russian-cooperation

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.