رسانه ها

پشت کردن آلمان به اردوغان: کار ترکیه و اتحادیه اروپا بیخ پیدا کرد

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه از ترکیه خواست از اتخاذ اقدامات یکجانبه در دریای مدیترانه خودداری کند.

وی که در کنفرانس خبری مشترک با «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان صحبت می‌کرد، افزود: «توافقی برای آماده کردن تحریم‌هایی علیه ترکیه وجود دارد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: «سرخوردگی اروپایی‌ها در قبال رفتار ترکیه در دریای مدیترانه در حال افزایش است.»

وزیر خارجه آلمان نیز در این کنفرانس خبری گفت: «روابط با ترکیه به طور زیادی به دلیل بحران در دریای مدیترانه تحت تاثیر قرار گرفته است.»

وی کشورهای اروپایی را فراخواند تا درباره اتخاذ اقدامات شدیدتر در قبال ترکیه در جریان نشست ماه آینده سران اتحادیه اروپا بحث کنند.

از سوی دیگر «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز روز جمعه گفت، کشورهای عضو اتحادیه اروپا متعهد به حمایت از یونان در برابر ترکیه هستند.

تنش‌ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل تلاش‌های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش‌های قدیمی منجر شده است.

اتحادیه اروپا چندی قبل اعلام کرد که طرح ترکیه برای انجام حفاری برای جستجوی نفت و گاز در سواحل قبرس نگرانی بسیار در این منطقه را موجب شده است. اتحادیه اروپا هشدار داده که این اقدام ترکیه موجب افزایش تنش‌ها میان این دو کشور شده و غیر قابل قبول است.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان روز جمعه گفت، کشورهای عضو اتحادیه اروپا متعهد به حمایت از یونان در برابر ترکیه هستند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، مرکل گفت این کشورها باید در منازعه میان آتن و آنکارا بر سر استحصال منابع انرژی در دریای مدیترانه جانب یونان را بگیرند.

صدراعظم آلمان نشست خبری روز جمعه گفت، با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه گفت‌وگوهای فشرده‌ای در این باره داشته است.

وی افزود آلمان خود را متعهد به جلوگیری از افزایش تنش میان دو کشور می‌داند و خواستار حل درگیری‌ها بر سر منطقه اقتصادی ویژه قبرس شد.

مرکل درباره اوضاع روابط برلین و واشنگتن گفت: «با هر رئیس‌جمهوری که در آمریکا مورد انتخاب قرار گیرد همکاری خواهم داشت. وجود اختلافات طبیعی است اما وجوه اشتراکی نیز وجود دارد. به خصوص زمانی که بحث ناتو در میان باشد. فکر می‌کنم که هر دو طرف باور دارند ناتو اتحادی مهم برای سیاست‌های امنیتی است که آلمان نیز در آن مشارکت دارد».

ترکیه به موضع امروز این اتحادیه در مورد فعالیت‌های ترکیه در شرق مدیترانه واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، وزارت خارجه این کشور طی بیانیه‌ای گفت که «اتحادیه اروپا صلاحیت این را ندارد که از فعالیت‌های ترکیه برای کشف منابع انرژی انتقاد کرده و خواستار توقف آن‌ها شود».

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا امروز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی با وزیر خارجه آلمان، ضمن انتقاد از اقدامات یکجانبه‌گرایانه ترکیه در دریای مدیترانه، از وجود توافقی در اتحادیه اروپا برای وضع تحریم‌هایی علیه این کشور خبر داد و گفت که اعضای این اتحادیه زمینه را برای این تحریم‌ها آماده می‌کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «سرخوردگی اروپایی‌ها در قبال رفتار ترکیه در دریای مدیترانه در حال افزایش است.»

وزیر خارجه آلمان نیز در این کنفرانس خبری گفت: «روابط با ترکیه به طور زیادی به دلیل بحران در دریای مدیترانه تحت تاثیر قرار گرفته است.»

وی کشورهای اروپایی را فراخواند تا درباره اتخاذ اقدامات شدیدتر در قبال ترکیه در جریان نشست ماه آینده سران اتحادیه اروپا بحث کنند.

از سوی دیگر «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز امروز با انتقاد از اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه گفت، کشورهای عضو اتحادیه اروپا متعهد به حمایت از یونان در برابر ترکیه هستند.

ترکیه نزدیک به یک سال است که عملیات اکتشاف و حفاری برای یافتن منابع انرژی به ویژه گاز در سواحل جنوبی خود (به ویژه شمال و شرق قبرس شمالی) و نیز منطقه آبی بین ترکیه و لیبی را آغاز کرده است. این اقدامات ترکیه باعث نگرانی قبرس جنوبی، یونان، رژیم اسرائیل و مصر شده است.

لازم به یادآوری است که بخش بزرگی از اقتصاد ترکیه در اختیار شرکت‌های آلمانی می باشد شرکت های آلمانی از سال‌های دور بخش وسیعی از صنایع خود را به ترکیه فروخته و بر تولیدات آن نظارت داشته و در سود کارخانه های آن سهیم می باشند این کارخانه‌ها در زمینه های تولید وسایل خانگی و مونتاژ مانند گروندیک و دیگر مارک هایی که در آلمانی فعال می باشد در صنایع اتومبیل سازی و نظامی ترکیه نیز شرکت‌های آلمانی سهم عمده‌ای دارند.

بخش قابل توجهی از توریستهای اروپایی که به ترکیه رساله سفر می‌کنند نیز آلمانی ها بوده و ترکیه دریافت کننده کمک های اقتصادی عمده از آلمان می باشد در ضمن ترکهای ساکن آلمان که بزرگترین بخش خارجی های ساکن این کشور را تشکیل می‌دهند جزو تامین کنندگان مهم ارز خارجی ترکیه نیز هستند.

تحریم بانکی ترکیه توسط اتحادیه اروپا می تواند ترکیه را با بحران بسیار بزرگی در زمینه تامین ارز خارجی روبرو کند.