سرمقاله, سرتیتر

اکوادور: بازگشت به امید

آندرس آرائوس و رافائل کوره‌آ در ائتلاف اتحاد برای امید UNES برای سمت ریاست و معاون ریاست جمهوری انتخابات روز ۷ فوریه سال آینده ثبت‌نام کردند

منبع: گرانما

تارنگاشت عدالت


در میان این‌همه اخبار بد و ناگوار پيرامون وقایع اکوادور، عمدتاً به دلیل سوءمدیریت پاندمی کووید-١٩ از طرف دولت لنین مورنو روز ١٨ اوت واقعه‌ای رخ داد که می‌تواند امید مردم اکوادور را مجدداً به آن‌ها بازگزداند.

امروز بی‌توجهی به سیستم درمانی و بهداشتی، خصوصی‌سازی مهم‌ترین منابع، قطع رابطه با نهادهای انتگراسیون آمریکای لاتین و پیروی بی‌چون و چرا از دستورات واشنگتن، اکوادور را به سراشیب سقوط کشانده است. مساعی عظیمی لازم خواهد بود تا درها را برای حاکمیت و تکامل اقتصادی و اجتماعی کشور مجدداً بگشاید و حمایت و پشتیبانی مردم را که وجه مشخصه سال‌های حکومت انقلاب مردمی بود، ایجاد کند.

روز ١٨ اوت «آندرس آرائوس» و «رافائل کوره‌آ» در ائتلاف اتحاد برای امید برای سمت ریاست و معاون ریاست جمهوری که روز ۷ فوریه ٢٠٢١ انجام خواهد گرفت، ثبت‌نام کردند.

کوره‌آ که به دلیل اتهامات واهی نمی‌تواند به کشور بازگردد و در صورت ورود به کشور احتمالاً به ٨ سال زندان محکوم خواهد شد، گامی که برای دور نگاه داشتن او از شرکت در دولت آینده برداشته شده، گفت: «ما با وجود کلیه موانع غیراخلاقی برای ممانعت از نامزدی، اینجا حضور یافته ایم.»

روز ۷ اوت سال جاری وکلای مدافع ريیس‌جمهور سابق اکوادور علیه این محکومیت شکوايیه‌ای تقدیم دیوان عالی قضایی ملی کردند. انتظار می‌رود که نامزدی وی برای معاونت ریاست جمهوری به طور خودکار روند دادرسی را موقتاً متوقف کند، زیرا نامزد انتخایاتی طی این روند از مصونیت سیاسی برخوردار است و از این‌رو وقتی برای محکومیت نهایی باقی نخواهد ماند.

کوره‌آ هم‌رزم خود و نامزد ریاست جمهوری «آندرس آرائوس» را یکی از باهوش‌ترین جوانانی معرفی می‌کند که او می‌شناسد. او بخشی از نسل جدید کشور است و از ٢٢ سالگی به دولت انقلاب مردمی تعلق داشته.

روزنامه اکوادوری «ال ‌کومرسیو» در رابطه با این مرد جوان تأکید کرد که او فقط با ۳۵ سال سن، کارشناس اقتصاد عمومی است که در اواخر ریاست کوره‌آ در سمت وزیر فرهنگ به خدمت مشغول بوده است و در حال حاضر در دانشگاه مستقل ملی مکزیک در رشته سیستم پرداختی بین‌المللی دکترای خود را می‌گذراند.

در هر صورت این دو که برای «بازگشت امید» به اکوادور مبارزه می‌کنند باید منتظر مانورهایی باشند، که فیلم‌نامه آن در ایالات متحده آمریکا تهیه خواهد شد. این نوع فیلم‌نامه‌ها که از طرف نیروهای دست راستی به رهبری سازمان کشورهای آمریکایی oas   در بسیاری از کشورهای منطقه به اجرا درآمده، وظیفه دارد دولت‌های دمکراتیک و مردمی این کشورها را که برای رشد و تکامل خلق‌های خود مبارزه می‌کنند، سرنگون کند.