رسانه ها

وقوع درگیری مسلحانه بین‌فرقه‌ای در آمریکا محتمل است

ماتیو مابن خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ درباره ادامه اعتراضات به خشونت پلیس در آمریکا و پافشاری ترامپ بر استفاده از نیرو‌های پلیس فدرال برای سرکوب معترضان توضیح داد: دونالد ترامپ در راهبرد امنیتی خود در ماه‌های گذشته ثابت‌قدم بوده است. راهبرد او مبنی بر اعزام نیرو‌های فدرال به شهر‌های بزرگِ درگیر اعتراض و شورش، انتقادات شدیدی به خصوص از جانب شهرداران این شهرها- که بیشترشان دموکرات هستند- در پی داشته است. شاهد این موضوع به خصوص در ایالت واشنگتن در غرب آمریکا بودیم. اما این بار، تفاوت مهمی در مورد ویسکانسین وجود دارد.

خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ افزود: تونی اورس، فرماندار این ایالت با اعزام نیرو‌های پلیس فدرال به عنون نیرو‌های کمکی مخالفت نکرده است. یعنی اینکه او به طور غیرمستقیم پذیرفته است که نیرو‌های پلیس ایالت او، توانایی مقابله با خشونت‌ها را ندارند. آنچه در نهایت، این فرماندار را- که از حزب دموکرات است- تحت تاثیر قرار داد این خطر فزاینده است که شهروندان کنوشا برای جلوگیری از غارت و تخریب به دفاع از خود روی آورند.
همانگونه که می‌دانید در آمریکا، فرهنگ مسلح بودن وجود دارد. رویه‌ای که تا حد زیادی در قانون اساسی آمریکا و دومین متمم مشهور آن نیز پذیرفته شده است. خطر شلعه‌ور شدن درگیری‌های مسلحانه بین گروه‌های مختلف اکنون بسیار محتمل است. این وخامت اوضاع امنیتی -که آمریکا به رغم قضیه جرج فلوید تا حد زیادی از آن مصون مانده است- اکنون خطر بسیار بزرگی است. دو شب قبل شاهد بروز آن بودیم، هنگامی که یک مرد سفیدپوستِ مسلح از سلاحش برای حمله به گروهی از تظاهر‌کنندگان- که بیشترشان آمریکایی آفریقایی تبار بودند- استفاده کرد و دو نفر از آنان را کشت.
این خبرنگار در ادامه درباره فضای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز گفت: با برگزاری همایش حزب دموکرات و پس از آن همایش جمهوری‌خواهان، پویش انتخاباتی در روز‌های اخیر سرعت گرفت. در حالی که مردم آمریکا به درستی می‌توانند نظر دو نامزد تصدی پست ریاست جمهوری را درباره اقتصاد و وضع سلامت- که با همه‌گیری کرونا، اوضاع بدی پیدا کرده است- جویا شوند، موضوع تقابل بین فرقه‌ای، خشونت‌های پلیسی و به شکلی گسترده‌تر، موضوع امنیت بر مناظره‌ها و اخبار حاکم است.
دونالد ترامپ منتظر نماند تا اوضاع کنوشا رو به وخامت بگذارد و از قصد خود برای تضمین اجرای قانون و برقراری نظم در سراسر کشور به هر قیمتی خبر داد. در این بازی، دونالد ترامپ یک گام از حریف خود جلوتر است. او می‌داند وخامت اوضاع امنیتی به شکلی کلی حداقل موجب حمایت رای‌دهندگان سنتی‌اش از او خواهد شد.