تیتر, سرمقاله, سرتیتر

احزاب کمونیستی منطقه: کشور را به تاراج ندهید!

برخورد احزاب کمونیستی منطقه در رابطه با انتخابات بلاروس

«لوکاشنکو، رییس‌جمهور ما» تظاهرکنندگان حامی ريیس‌جمهور روز یکشنبۀ گذشته


 منبع: عصر ما

تارنگاشت عدالت

در روز ۹ اوت در بلاروس انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. کمیسیون مرکزی انتخابات کشور اعلام کرد که رییس‌جمهور فعلی این کشور آلکساندر لوکاشنکو با اخذ ۸۰ درصد آراء در انتخابات پیروز شد و قوی‌ترین رقیب انتخاباتی او خانم «سوتلانا تیخانوسکایا» ۹٫۹ درصد آراء را به خود اختصاص داد. به نظر اپوزیسیون در انتخابات تقلب صورت گرفته و خانم «تیخانوسکایا» که در حال حاضر در لیتوانی به سر می‌برد، در انتخابات پیروز شده است.

پس ار اعلام نتایج انتخابات تظاهرات، ورود پلیس به صحنه و موج دستگیری‌ها آغاز شد. اپوزیسیون از طرف غرب، چه از طرف کشورهای عضو اتحادیه اروپايی و هم‌چنین آلمان و هم از طرف ایالات متحده آمریکا حمایت می‌شود، که همگی خواستار تجدید انتخابات هستند و تهدید کرده اند که در غیر این‌صورت کشور را با تحریماتی روبه‌رو خواهند کرد. فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین نتایج انتخابات را به رسمیت شناختند.

«عصر ما» در اینجا موضع‌گیری احزاب کمونیستی بلاروس (که دارای ۱۱ کرسی در مجلس شورای ملی بلاروس است) و همن‌طور احزاب کمونیستی کشورهای همسایه روسیه و اوکرائین را  منتشر می‌کند.

چند روز قبل از انتخابات رؤسای احزاب کمونیستی بلاروس و فدارسیون روسیه و حزب کمونیست اوکرائین طی بیانیه مشترکی خطاب به مردم بلاروس پیروزی مشترک مردم سه جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی بر فاشیسم آلمان را خاطرنشان ساختند و به موفقیت‌های چشم‌گیر جمهوری بلاروس  پس از تلاشی اتحاد جماهیر شوروی، مثل حفظ صنایع، به ویژه صنایع سنگین و همین‌طور کشاورزی، حفظ برنامه‌ریزی دولتی و صرف‌نظر کردن از فروش شرکت‌های دولتی، نرخ نسبتاً پایین بیکاری، عدم کمبود واحدهای مسکونی، عدم خصوصی‌سازی بخش‌های پزشکی و آموزشی اشاره کردند.

در این بیانیه آمده است: «ما از مردم بلاروس درخواست می‌کنیم به سخنان شیرین ماجراجویان سیاسی وقعی ننهند. شرکت‌هایی که به شما کار می‌دهند، رقیب شرکت‌های خارجی هستند. سرزمین‌های پربار و حاصلخیز شما، سود از دست رفته غول‌های کشاورزی با محصولات تراریخته آن‌هاست. هزینه‌های اجتماعی دولت به کمک ویلاها و کشتی‌های لاکچری که الیگارش‌ها نتوانستند تصاحب کنند، تأمین می‌شود. خواهش می‌کنیم به این امر بیاندیشید! زندگی همیشه جشن و سرور نیست. در طول راه سختی‌هایی نیز هویدا می‌شود ولی این نمی‌تواند دلیلی باشد که کشور به تاراج داده شود. اشتباه‌های کشورهای همسایه را تکرار نکنید!»

پس از انتخابات، کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس طی بیانیه‌ای انتخاب مجدد لوکاشنکو را تبریک گفت و بر نقش او در چارچوب روند پیشرفت اجتماعی و دفاع از منافع ملی، تمامیت ارضی و استقلال کشور تأکید کرد و از اعضای خود خواست در دفاع از لوکاشنکو در تظاهرات روز ۱۶ اوت شرکت کنند.

پس از آغاز تظاهرات و درگیری بین اپوزیسیون و پلیس، کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه اعلام کرد که سال‌ها است یک جنگ ترکیبی از طرف غرب علیه کشور صورت می‌گیرد: «شیوه عمل و فعالیت‌های به اصلاح  اپوزیسیون؛ رفتار تهاجمی آن و پیروی از دستورات مراکز غربی نشان می‌دهد که وقایع در بلاروس بازتاب خودجوش نارضایتی‌های مردم نیست. کاملاً عیان است که این کوششی برای انجام یک کودتا بود. مبین این امر حضور باند‌های (فاشیستی) «باندرا» از اوکرائین، جانشینان «برادران جنگلی» از لهستان و لیبرال‌های روس و کشورهای بالتیک می‌باشد. ما دیدیم که کودتای مشابه در اوکرائین چه عواقبی به دنبال داشت … شکی نیست که تغییر رهبری در بلاروس که دشمنان ما در غرب خواهان آنند، بلافاصله به خصوصی‌سازی گسترده و بهتر بگوییم به تاراج لجام‌گسیخته دست‌آوردهای ملی کشور، به نابودی کلیه دست‌آوردها در بخش‌های اجتماعی و به کسب عوارض در امور تعلیم و تربیت و بهداشت خواهد انجامید و میلیون‌ها نفر را به ورطه فقر سوق خواهد داد…»

حزب کمونیست فدراسیون روسیه از دولت روسیه خواستار حمایت بیش‌تر و بارزتر از کشور همسایه شد.

به همین صورت تعداد زیادی از سازمان‌های چپ در فدراسیون روسیه و همین‌طور ۱۸ حزب کمونیست مجتمع در «اتحادیه سراسری  احزاب کمونیستی KPDSU» در قلمرو پساشوروی همبستگی خود را ابراز و در خاتمه تأکید کردند : «ما در کنار ريیس‌جمهور و خلق زحمتکش بلاروس هستیم!»