نظر لاوروف در مورد تلاش‌های آمریکا علیه ایران

به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه با یک برنامه سیاسی از شبکه اول تلویزیون این کشور اعلام کرد که تلاش دولت آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، می‌تواند به یک رسوایی جدی در شورای امنیت سازمان ملل منجر شود و در نهایت به اعتبار این شورا لطمه بزند.

لاوروف گفت: «ایالات متحده با توسل به روش‌های “شبه‌قانونی” در تلاش خواهد بود رژیم تحریم‌ها علیه ایران را احیا کند و آن را برای همه کشورهای جهان الزام‌آور سازد. ما با شرکای آمریکایی خود و سایر اعضای شورای امنیت در نیویورک و در پایتخت‌های جهان مشغول کار هستیم. ما می‌دانیم که اکثریت قریب به اتفاق کشورها از نادرستی و غیرسازنده بودن این تلاش آگاه هستند. این تلاش در نهایت راه به جایی نخواهد داشت، ولی می‌تواند به یک رسوایی بسیار جدی و “شکاف” در شورای امنیت سازمان ملل و در نهایت تضعیف اعتبار آن منجر شود.»

وزیر امور خارجه روسیه با یادآوری این مسئله که ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای حل‌وفصل اوضاع پیرامون برنامه هسته‌ای ایران کناره‌گیری کرده و آن را یک “توافق بد” خوانده است، توضیح داد: «نکته این است که یکی از کشورها که خود از جمله مبتکران قطعنامه مورد توافق همه اعضای شورای امنیت ــ که درباره برنامه هسته‌ای ایران به‌تصویب رسیده است ــ بود اکنون می‌گوید که این کشور خود به آنچه متعهد شده است، عمل نخواهد کرد و از سایر کشورهای دیگر هم خواهان پیروی از خواسته‌های خود را دارد. آنها می‌گویند که هیچ‌کس نمی‌تواند ایالات متحده را متوقف کند، وقتی واشنگتن می‌خواهد ایران را به‌دلیل ادعای نقض توافقی که خود آمریکا از آن خارج شده است، مجازات کند، آیا در این موضع‌گیری تناقض و نقض دیده نمی‌شود؟!»

وی افزود: «ایالات متحده گفته است که به تعهدات خویش عمل نخواهد کرد و این تعهد شامل عدم اعمال تحریم علیه ایران، لغو موارد موجود و اجازه دادن به جمهوری اسلامی ایران به داشتن روابط تجاری و مبادلات اقتصادی بین‌المللی به‌طور کامل است. مقامات واشنگتن می‌گویند به این تعهد به‌عهده‌گرفته خود عمل نمی‌کنند و علاوه بر این، دیگران را هم از انجام این کار در روابط با ایران منع خواهند کرد.»

روسیه و سایر شرکت‌کنندگان در برجام، با دیدگاه آمریکا موافق نیستند

سرگئی لاوروف همچنین با اشاره به تلاش دولت آمریکا برای “نوسازی” توافق هسته‌ای، به‌ویژه، برای تمدید تحریم تسلیحاتی که در اکتبر سال 2020 علیه ایران منقضی خواهد شد، ادامه داد: «نه فدراسیون روسیه و نه سایر شرکت‌کنندگان برجام هیچ زمینه و دلیل حقوقی، سیاسی و اخلاقی برای چنین اقدامی و آن را به‌سخره گرفتن تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل و حتی خود این ارگان بین‌المللی تلقی می‌کنند.»

وی گفت: «ما صادقانه همه اینها را به شرکای آمریکایی خود توضیح داده‌ایم. آنها با وجود این، تصمیم گرفتند قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه دهند. به‌جز رأی طرف آمریکایی، فقط جمهوری دومینیکن از این سند حمایت کرد. روسیه و چین به آن رأی مخالف دادند و 11 عضو باقی‌مانده شورای امنیت، از جمله همه کشورهای اروپایی، از حمایت از این قطعنامه خودداری کردند، یعنی حتی لازم نشد تا حق وتو اعمال شود.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تأکید کرد که تلاش برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، روشن‌ترین نمونه تمایل کشورهای غربی برای معرفی به‌اصطلاح “نظم مبتنی بر قوانین” به‌جای مفهوم “قوانین بین‌المللی” است. نمونه‌های زیادی از این دست وجود دارد که آنها روز به روز افزایش می‌یابد و این روند بسیار خطرناک است.”

لاوروف یادآور شد قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت وجود دارد که با رعایت همه الزامات منشور سازمان ملل متحد، برجام را مورد تأیید قرار داده است و افزود: «ناگهان یک طرف تصمیم می‌گیرد که این بخش از حقوق بین‌الملل اصلاً مناسب آن نیست و به‌جای رعایت حقوق بین‌الملل تجسم‌یافته در این قطعنامه، این کشور، در وضعیت کنونی، ایالات متحده قوانین مورد نظر خود را اختراع می‌کند و می‌گوید: من می‌خواهم این‌گونه باشد و نه غیر از این.»

دولت آمریکا تمایلات غیرقانونی خود را به سایر کشورهای جهان تحمیل می‌کند

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت: «دولت آمریکا هر کاری انجام می‌دهد، به‌ویژه با استفاده از مجازات‌های فرامرزی، تا خود را از هرگونه تعهدات چندجانبه بین‌المللی خلاص کند، وقتی ایالات متحده تصمیم می‌گیرد که ایران، با وجود رعایت تمامی تعهدات خویش در چارچوب، رفتار بدی انجام داده است (هرچند کس دیگری این‌طور فکر نمی‌کند)، پس تحریم‌ها علیه تهران باید اعمال شوند. زمانی که ایالات متحده معتقد است که نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، سزاوار تنبیه است، مجازات‌هایی علیه وی اعمال می‌کند و سپس به همه نقاط جهان هم اعلام می‌کند که حق ندارند با کشورهایی که آمریکا می‌خواهد آنها منزوی شوند، روابط تجاری داشته باشند.»

لاوروف افزود: «مقامات آمریکایی آشکارا از همتایان اروپایی خود می‌خواهند همکاری‌های خود با روسیه در حوزه اقتصادی را توسعه ندهند، در چنین شرایطی، همکاری با شرکای اروپایی برای مسکو بسیار دشوار است؛ البته ما همیشه بر این عقیده بوده و هستیم که رمز موفقیت در هر تلاش بین‌المللی و ابتکارعمل، پیشنهادات خلاق است و البته بسیج تلاش‌های جمعی برای حل مشکلات جهانی است.»