پرش به محتوا

عربستان سعودی هنوز حامی طالبان در افغانستان میباشد. – جواد مرادی

جواد مرادی خبرنگار افغانستانی میگوید: عربستان سعودی جدا از طالبان، سایر گروه های هراس افگن و تروریستی در افغانستان و خاورمیانه را نیز حمایه مالی و تسلیحاتی می‏کند.


به گزارش جواد مرادی خبرنگار افغانستانی چندی قبل نیویارک تایمز به نقل از وزیر دارایی طالبان نوشته بود که پادشاه

عربستان از حکومت افغانستان پشتبانی میکند؛ اما شیخ های ثروتمند آل سعود با حمایت مالی و تسلیحاتی از طالبان آتش جنگ در افغانستان را روشن نگه‏داشته‌اند.
آغا جان معتصم وزیر دارایی طالبان در گفتگو با نیویارک تایمز گفته بود که وی میان سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷، چندین مرتبه به عنوان زائر به عربستان سعودی سفر کرد، اما هدف اصلی وی افزایش منابع مالی طالبان بود.
او اضافه کرده است که «تنها سعودی‌ها نبودند که به ما کمک می‌کردند؛ مسلمانان دیگر کشورها هم بودند؛ اما عربستان سعودی تنها کشوری بود که من می‌توانستم در آنجا با آنها دیدار کنم».
در اینکه عربستان سعودی به طالبان کمک تسلیحاتی میکند هیچ تردیدی نیست؛ چون طالبان بدون حمایت و تمویل عربستان نمی توانستند تاکنون در برابر نیروهای امنیتی کشور دوام بیاورند.
عربستان سعودی، نه تنها به عنوان حامی مهم طالبان در چند سال پسین بوده بلکه به القاعده و سایر گروه تروریستی نیز کمک کرده است.
با مراجعه به کتاب «جنگ اشباح» که توسط یک روز نامه نگار امریکایی نوشته شده است، در می یابیم که از میان ۱۹ نفر متهم به دست داشتن به حمله تروریستی به سازمان تجارت جهانی۱۵ نفر آن از اتباع سعودی بوده اند در ضمن اسناد هایکه طی تحقیقات در آن زمان بدست آمده است نشان می دهد که مقام های سعودی در تمویل آنها نقش کلیدی داشته اند. چند ماه قبل شهروندان امریکایی بازمانده از حمله های تروریستی ۲۰۰۱ برج های اقتصادی در امریکا علیه مقام های سعودی اقامه دعوا کردند و این قانون توسط کنگره امریکا نیز در حاله اپهام باقی مانده است.
حمایت سعودی ها از گروه های تروریستی در افغانستان ترویج مرام های وهابیت عنوان است و نظر به اینکه در شرایط عاری از خشونت کسی مرام های وهابیت را نمی پذیرد از همین رو سعودی ها متوسل به ایجاد خشونت و جنگ میشوند.
این در حالی است که عربستان پیشتر اعلام کرده بود که در نظر دارد تا طالبان را برای شرکت در گفتگوهای صلح با دولت افغانستان متقاعد کند.
ملک‌سلمان پادشاه، عربستان سعودی، در دیدار با رئیس اجرایی کشور در ریاض، تاکید کرده بود که سعودی با تمامی امکانات‌اش برای دست‌یابی به صلح در افغانستان در خدمت این کشور است اما عربستان در صورتی به آمدن صلح در افغانستان کمک میکند که بتواند جایگاه سیاسی خود را در این کشور پیدا کند و وابستگان خود ( طالبان ) را به کرسی حکومت بنشاند در غیر آن عربستان سعودی به ایجاد صلح در افغانستان هیچگاهی کمک صادقانه نخواهد کرد.
این در حالی است که بسیاری از افغان‌ها معتقدند، سعودی‌ها تمایلی به همکاری در زمینه آوردن صلح در کشور را ندارند.
در همین حال، عربستان از زمان پیدایش گروه طالبان تاکنون جبهه جنگ علیه مردم افغانستان را گرم نگهداشته است.
داکتر رنگین اسپنتا وزیر خارجه سابق در کتاب که سال قبل انتشار یافت با اشاره به روابط خوب سعودی ها با طالبان نیز یادآور شد که عربستان سعودی سالانه ۳۰۰ میلیون دالر به طالبان کمک می‌کند.
این به معنای کمک به دوام جنگ در افغانستان است. تاکنون نقش عربستان در افغانستان همواره منفی و مخرب بوده است.
طی پانزده سال اخیر حضور نظامیان بین‌المللی به رهبری امریکا در افغانستان، عربستان بارها به حمایت از افراط‌گرایی مذهبی و تندروان اسلامی در افغانستان متهم شده است.
قبل از این نیز ویکی لکس نوشته بود که وزارت خارجه عربستان سالانه دو ملیارد دالر برای تجهیز و تمویل طالبان و شبکه حقانی در افغانستان مصرف می‌کند.
این در حالی است که عربستان سعودی نخستین کشوری بود که حکومت گروه طالبان را در افغانستان به رسمیت شناخت و سفارت‌خانه‌اش را در کابل رسماً بازگشایی کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: